Роботизований контроль якості зварювання: візуальний контроль за допомогою штучного інтелекту, неруйнівний контроль та класифікація дефектів за ISO 5817 (2026)

Зміст

Останнє оновлення: 8 травня 2026 року

Роботизований контроль якості зварювання: візуальний контроль за допомогою штучного інтелекту, неруйнівний контроль та класифікація дефектів за ISO 5817 (2026)

Роботизована зварювальна комірка із системою штучного інтелекту: сканування зварного шва синім лазером та обчислювальний блок для країв на базі робота

Роботизований контроль якості зварювання поєднує чотири рівні: поточний моніторинг процесу: напруга дуги, струм та подача дроту; візуальний контроль зварного шва за допомогою штучного інтелекту до, під час та після зварювання; неруйнівний контроль (UT, RT, MT, PT або VT) для критично важливих для безпеки з'єднань; та структурована класифікація дефектів відповідно до рівнів прийнятності ISO 5817 / ISO 6520 та кодів, таких як AWS D1.1. Разом ці рівні знижують рівень дефектів зварних швів з 5–8%, типових для ручних операцій, до рівня нижче 1% у каліброваних роботизованих системах.

Огляд стеку контролю якості: що вловлює кожен шар

Перш ніж детально розглянути кожен шар, у таблиці порівняння нижче показано, що виявляє кожен метод, його діапазон витрат на комірку та швидкість отримання результатів. Розуміння цих відмінностей є відправною точкою для визначення того, яка комбінація підходить для певного виробничого середовища.

Таблиця 1. Методи контролю якості роботизованого зварювання: охоплення, вартість та швидкість
Метод контролю якості Що він виявляє Покриття Додаткова вартість (за комірку) Швидкість результату
Вбудований моніторинг процесу (параметри дуги) Дрейф напруги/струму, аномалії подачі дроту, втрата потоку газу — відхилення процесу, перш ніж вони стануть дефектами 100% часу горіння дуги 2,000–8,000 доларів США (датчик + реєстрація) У режимі реального часу (мілісекунди)
Штучний зір — попереднє зварювання (геометрія з'єднання) Зазор, перекіс, з'єднання за межами допуску 100% суглобів Спільне використання з обладнанням для післязварювального зору 1–3 секунди на сканування
Штучний зір — у процесі (плавильний басейн) Нестабільність дуги, ознаки неповного зварювання, аномалії розбризкування 100% довжини дуги 10 000–25 000 доларів США (високошвидкісна камера + ІЧ-підсвічування) У режимі реального часу з затримкою ~100 мс
Штучний зір — післязварювання (профіль шва) Підрізання, перекриття, недоповнення, пористість поверхні, відхилення геометрії валика 100% поверхні зварного шва 15 000–55 000 доларів США (3D-профілограф + обчислення на краях) 5–30 секунд на суглоб
Ультразвуковий контроль (УТ / ПАУТ) Внутрішні дефекти: несварювання, тріщини, об'ємні включення в матеріалі товщиною ≥6 мм Зразки або 100% на захисних з'єднаннях $0 (аутсорсинг) – $45 000 (внутрішньоклітинний PAUT) Хвилин на колінний суглоб (офлайн)
Радіографічне дослідження (RT) Внутрішні дефекти по всьому поперечному перерізу з'єднання; вимоги кодексу для зварних швів CJP Відбір проб партії, обов'язковий для виконання Кодексом Аутсорсинг за зварювання або за партію Годин (плівка) у хвилини (цифровий)
Магнітно-частинковий (МЧ) Поверхневі та приповерхневі тріщини у феромагнітному матеріалі Sampled 500–3,000 доларів США (обладнання) 15–30 хвилин на тест
Пенетрант барвника (PT) Тріщини та пористість відкритої поверхні в будь-якому матеріалі Sampled 200–1,500 доларів США (витратні матеріали) 30–60 хвилин на тест
Візуальне тестування (ВТ) Геометрія поверхні, підрізання, перекриття, невідповідності розмірів Зразок або 100% ручний Тільки лейбористи Хвилин на суглоб

Розділ 1 — Моніторинг потокового процесу

Вбудований моніторинг процесу – це перший крок у контролі якості роботизованого зварювання. Замість того, щоб виявляти дефекти після їх виникнення, він відстежує змінні процесу, які їх спричиняють, і позначає відхилення, перш ніж дуга рухатиметься далі.

Параметри дуги: напруга, струм та подача дроту

Під час зварювання GMAW (MIG/MAG) джерело живлення реєструє напругу дуги та зварювальний струм з частотою дискретизації 1 кГц або вище. Програмне забезпечення для моніторингу форми сигналу порівнює сигнал у реальному часі з опорними формами сигналів, встановленими під час кваліфікації процедури зварювання. Тривале падіння напруги понад ±3 В від заданого значення вказує на проблему з контактним наконечником, зміщення з'єднання або проблему із захисним газом. Відхилення струму корелюють зі змінами швидкості подачі дроту, що впливає на проникнення та геометрію валика. Такі системи, як модуль SmartPower від ABB та платформа реєстрації даних CheckPoint від Lincoln Electric, реалізують цей тип виявлення аномалій форми сигналу, призначаючи індекс якості зварювання кожному з'єднанню на основі стабільності параметрів.

Моніторинг потоку газу та стану пальника

Потік захисного газу контролюється на регуляторі, а в контрольованих системах – на корпусі пальника. Датчик масової витрати спрацьовує сигнал зупинки зварювання, якщо потік падає нижче встановленого мінімуму, зазвичай 12–18 л/хв для зварювання суцільним дротом GMAW, запобігаючи пористості, яку спричиняє недостатнє покриття газом. Датчики стану пальника контролюють опір сопла (показник накопичення бризок) та знос контактного наконечника, спонукаючи до зміни інструменту до того, як деградація наконечника змістить точку зварювання та погіршить позиціонування шва.

Час увімкнення дуги як сигнал якості

Час увімкнення дуги для кожного з'єднання, що реєструється автоматично, забезпечує сигнал якості на рівні циклу. З'єднання, яке зазвичай триває 18 секунд, завершується за 14 секунд, свідчить про передчасне згасання дуги, що є потенційною подією, пов'язаною з відсутністю зварювання. Журнали відстеження на рівні послідовності співвідносять час увімкнення дуги, піковий струм і стабільність напруги з ідентифікатором з'єднання, що дозволяє проводити аналіз першопричин, коли дефекти виявляються далі в процесі неруйнівного контролю.

Згідно з галузевими даними, зібраними Американським зварювальним товариством (AWS), роботизоване зварювання знижує рівень дефектів зварних швів з типових 5–8% у ручних операціях до менш ніж 1% у належним чином каліброваних роботизованих системах. Решта дефектів, менш ніж 1%, переважно пов'язана з несправностями пристосувань та керуванням витратними матеріалами, а не з самим процесом зварювання, що робить поточний моніторинг параметрів основним інструментом для виявлення цих залишкових відмов до того, як вони призведуть до утворення браку.

3D-лазерний профілограф, що сканує готовий роботизований зварний шов для післязварювальної візуальної перевірки за допомогою штучного інтелекту

Розділ 2 — Зіркова перевірка за допомогою штучного інтелекту (основний рівень якості)

Зіркова інспекція за допомогою штучного інтелекту тепер охоплює всі три часові фази зварювання: перед початком дуги (перевірка з'єднання перед зварюванням), під час зварювання (моніторинг ванни розплаву та дугового випромінювання) та після зварювання (профілювання валика після зварювання). Кожна фаза використовує різне сенсорне обладнання та забезпечує різне значення контролю якості.

Попереднє зварювання: перевірка геометрії з'єднання

Лазерний лінійний сканер або 3D-камера зі структурованим світлом фіксує геометрію з'єднання, перш ніж робот почне зварювання. Система перевіряє зазор між коренем зварювального ...

Провідними системами в цій галузі є Meta Vision MV (інтегрована з EtherCAT, поширена в автомобільних кузовних майстернях), Servo-Robot (широке застосування у виробництві конструкцій), Scansonic (стійка до високоенергетичного середовища) та Octopuz (програмна корекція шляху зварювання з хмари точок). Попереднє сканування також коригує шлях зварювання робота на предмет варіацій розмірів між деталями, що є основною функцією лазерних профілометрів для відстеження швів, описаних у посібнику з компонентів комірок.

У процесі: моніторинг профілю дугового випромінювання та ванни розплаву

Високошвидкісні камери (10 000–50 000 кадрів за секунду), відфільтровані до довжин хвиль випромінювання дуги, фіксують профіль дугового світла та геометрію ванни розплаву в режимі реального часу. Інфрачервоні термографічні камери одночасно відображають розподіл температури в зоні термічного впливу (ЗТВ). Разом ці сигнали вказують на неповне сплавлення, перш ніж воно буде поховано під наступними проходами: ванна розплаву, яка раптово звужується, тоді як швидкість руху та струм залишаються постійними, сигналізує про руйнування стикувальної щілини або забруднення основного металу.

На практиці, зір в процесі обробки є найбільш обчислювально вимогливим рівнем. Плати граничного виводу (NVIDIA Jetson або еквівалентні) запускають легкі моделі CNN, навчені на зображеннях з позначеними дуговими аномаліями, класифікуючи кожен кадр протягом 50–100 мс. Повноцінні конвеєри NVIDIA Metropolis розгортаються у високопродуктивних автомобільних комірках, де одночасно працюють кілька потоків даних з камер.

Після зварювання: профіль валика та класифікація дефектів

Для профілювання шва після зварювання використовується 3D-лазерний профілометр для створення хмари точок поперечного перерізу завершеного зварного шва. Профілометр вимірює ширину, висоту шва, глибину піднутрення, протяжність перекриття та кут нахилу підошви – параметри, які безпосередньо відповідають вимогам рівня прийнятності ISO 5817. Моделі глибокого навчання, навчені на базі позначених наборів даних про дефекти зварного шва, класифікують особливості поверхні: піднутрення (ISO 5817 тип 5011), перекриття (5041), недоповнення (5012), пористість поверхні (2017) та геометричні відхилення від кваліфікованого профілю шва.

Комерційні програмні платформи для машинного зору, що використовуються у виробничих розгортаннях, включають Cognex VisionPro (широко використовується для 2D-інспекції поверхонь), MVTec HALCON (переважний для складного 3D-аналізу профілів з гнучкістю сценаріїв) та Intel Geti (хмарне навчання моделей та управління розгортанням). Спеціалізовані стеки інспекції включають Inspekto S70 для гнучких виробничих комірок та Yxlon HBR-DL для рентгенівського контролю критично важливих для безпеки зварних швів аерокосмічної промисловості та резервуарів під тиском.

Згідно з даними про впровадження в галузі, контроль зварних швів на основі штучного інтелекту (ШІ) з використанням візуального контролю досягає рівня виявлення дефектів 96–99% для поверхневих та приповерхневих дефектів порівняно з приблизно 87% для навченого ручного візуального контролю (ВТ), що виконується на виробничій швидкості. Рівень хибнопозитивних результатів у системах ШІ також нижчий, ніж при ручному ВТ, оскільки модель застосовує послідовний поріг прийняття рішення до кожного вимірювання, без ефектів втоми та дрейфу порогу, які впливають на інспекторів-людей протягом тривалої зміни.

Технік виконує ультразвуковий контроль з фазованою решіткою (PAUT) зварного сталевого з'єднання для неруйнівного контролю

Розділ 3 — Методи неруйнівного контролю (НДК)

Методи неруйнівного контролю (НК) вимагаються нормами зварювання для критично важливих для безпеки з'єднань і не можуть бути замінені лише візуальним контролем або контролем за допомогою штучного інтелекту. Кожен метод має певний діапазон можливостей; визначення правильного методу для типу з'єднання та товщини матеріалу є основою плану контролю, що відповідає нормам.

Ультразвуковий контроль (УТ / ПАУТ)

Ультразвуковий контроль використовує високочастотні звукові хвилі для виявлення внутрішніх розривів у матеріалі товщиною 6 мм або більше. Фазована решітчаста ультразвукова спектроскопія (PAUT) електронно спрямовує промінь під кількома кутами без переміщення зонда, створюючи поперечне S-подібне зображення об'єму зварного шва за один прохід. PAUT значною мірою замінив звичайну однозондову ультразвукову спектроскопію на конструкційних зварних швах та зварних швах резервуарів під тиском, оскільки вона забезпечує краще об'ємне покриття, цифрове зображення та постійний запис. AWS D1.1 Додаток K приймає PAUT як альтернативу зворотному ультразвуковому контролю для зварних швів з повним проплавленням, коли застосовується кваліфікована процедура.

Радіографічне тестування (RT)

RT використовує рентгенівське або гамма-випромінювання для візуалізації поперечного перерізу зварного шва на плівці або цифровому детекторі. Він залишається еталонним методом для виявлення об'ємних дефектів, скупчень пористості, шлакових включень та неповного проплавлення з'єднання по всій товщині зварного шва. RT вимагається стандартом AWS D1.1 для елементів, критичних до руйнування, та розділом IX ASME для певних категорій зварних швів, що витримують тиск. Цифрова рентгенографія (DR) та комп'ютерна томографія (CT) скоротили час обробки плівки з годин до хвилин і підтримують 3D-об'ємну реконструкцію для складних геометрій з'єднань.

Магнітопорошковий тест (MT)

MT виявляє поверхневі та приповерхневі розриви (тріщини, шви, холодні нахлести) у феромагнітних матеріалах шляхом індукції магнітного поля та застосування суспензії феромагнітних частинок. Розриви, перпендикулярні до ліній поля, помітно накопичують частинки. MT є швидким, портативним та недорогим методом, що робить його стандартним методом першого проходу для кутових та пазових зварних швів у виробництві конструкційної сталі. MT не може контролювати аустенітну нержавіючу сталь або алюміній (неферомагнітні матеріали) та виявляє лише розриви, які порушуються або наближаються до поверхні.

Випробування на проникнення барвника (PT)

Метод фізіотерапії (ФТ) наносить низьков'язку рідину для проникнення на очищену поверхню зварного шва; капілярний ефект втягує пенетрант у відкриті поверхневі тріщини. Після періоду витримки наноситься проявник, який помітно витягує пенетрант. ФТ працює на будь-якому матеріалі: феромагнітному, нержавіючому, алюмінієвому, титановому, і є стандартним методом виявлення поверхневих тріщин у неферомагнітних зварних швах. Він вимагає чистої, сухої поверхні та контрольованого часу витримки, що робить його менш придатним для високопродуктивного поточного контролю, але практичним для періодичної перевірки партій зразків.

Візуальне тестування (ВТ)

Вентиляційно-контактний контроль (ВТ) – це найпростіший, найдешевший та перший застосований метод контролю. Кваліфікований інспектор перевіряє поверхню зварного шва на наявність видимих ​​дефектів: піднутрення, перекриття, поверхневі тріщини, недоповнення та геометрію профілю порівняно з калібром або еталонним шаблоном. AWS D1.1, пункт 6, вимагає проведення ВТ на всіх зварних швах перед застосуванням будь-якого іншого методу неруйнівного контролю (НК). Системи візуального контролю зі штучним інтелектом, з функціональної точки зору, є автоматизованою та інструментальною формою ВТ, розширеною до 100% покриття, зі стабільними порогами та документованими записами.

Поперечний переріз полірованого зварного шва, що показує зону сплавлення, зону термічного впливу (HAZ) та видимі дефекти, включаючи пористість та піднутрення, для класифікації за ISO 5817

Розділ 4 — Таксономія дефектів: класифікація за ISO 6520-1 та ISO 5817

Стандарт ISO 6520-1 надає еталонну систему класифікації дефектів зварних швів, організовуючи їх у шість груп за типом. ISO 5817 відносить ці типи дефектів до рівнів прийнятності B (найсуворіший), C (проміжний) та D (найменш суворий) на основі розмірних обмежень для кожного дефекту. Моделі зору штучного інтелекту, навчені за категоріями ISO 6520-1, створюють результати, які безпосередньо відображаються в рішеннях про прийняття/відхилення згідно з ISO 5817.

Групи дефектів ISO 6520-1

Таблиця 2. Групи дефектів зварних швів за стандартом ISO 6520-1 та поширені приклади
Група (діапазон чисел) Тип недосконалості Поширені приклади Типовий метод виявлення
Група 1 (100-ті) Тріщини Поздовжня тріщина (101), поперечна тріщина (102), гаряча тріщина (104), кратерна тріщина (107) UT, RT, MT, PT, AI зір (поверхневі тріщини)
Група 2 (200-ті) порожнини Пористість (2011), червоточина (2015), поверхнева пористість (2017), усадочна порожнина (202) RT (волюметричний), UT, AI зір (поверхневі пори)
Група 3 (300-ті) Тверді включення Включення шлаку (301), включення флюсу (302), включення оксиду (3041), включення металу (304) RT, UT (PAUT для більших включень)
Група 4 (400-ті) Відсутність зрощення та проникнення Відсутність зрощення (401), неповне проникнення (402), відсутність проникнення кореня (4021) UT (PAUT), RT; ШІ-зір на кореневій поверхні (обмежений доступ)
Група 5 (500-ті) Недосконала форма та розмір Підрізання (5011), перекриття (5041), недоповнення (5012), надмірна опуклість (503), кутове зміщення (508) Штучний зір (3D-профілювання бісеру), VT, калібри
Група 6 (600-ті) Різні дефекти Удар дуги (601), бризки (602), пошкоджена поверхня (6011), слід від шліфування (6012) VT, зір зі штучним інтелектом, механічний переносник

Рівні прийнятності ISO 5817 B, C, D

Стандарт ISO 5817:2023 визначає три рівні якості приймання для зварних з'єднань плавленням зі сталі, нікелю, титану та алюмінію. Рівень D (середня якість) має найширші допуски на розміри та застосовується до загального виробництва. Рівень C (проміжна якість) є стандартом для конструкційних застосувань та більшості промислових виробництв. Рівень B (сувора якість) застосовується до конструкцій, критично важливих для безпеки, обладнання, що працює під тиском, та первинних конструкцій автомобілів, де вимоги до втоми та стійкості до руйнування високі.

Для практичного прикладу: піднутрення (тип 5011) глибиною 0.5 мм є прийнятним на рівні D, граничним на рівні C (де обмеження становить 0.5 мм для стикових зварних швів) та відхиленим на рівні B (межа 0.25 мм для стикових зварних швів). Системи штучного інтелекту, налаштовані для певного рівня прийнятності, встановлюють свої пороги виявлення на рівні розмірних обмежень у відповідній таблиці ISO 5817, що дозволяє автоматизовано приймати рішення про придатність/непридатність.

Розділ 5 — Відображення критеріїв прийнятності: AWS D1.1, EN 15085 та ISO 3834

Окрім ISO 5817, виробники, які працюють за галузевими нормами, повинні зіставляти свій план інспекції з критеріями прийнятності, зазначеними в цих нормах. У таблиці нижче наведено основні норми та їхню сферу застосування для роботизованого зварювання.

Таблиця 3. Коди якості зварювання: сфера застосування та вимоги до контролю
Код / Стандарт Область застосування Вимога візуального спостереження (VT) Вимога RT / UT Довідковий рівень якості
AWS D1.1 (Конструкційна сталь) Виготовлення та монтаж сталевих конструкцій у Північній Америці 100% на всі зварні шви (пункт 6) RT або UT на розтягнутих елементах CJP та елементах, критичних до руйнування Прийняття за категорією з'єднання та типом навантаження
AWS D1.2 (алюміній) Зварювання конструкційного алюмінію 100% VT RT або UT для кожної категорії з'єднання; рентгенографія бажана для тонких алюмінієвих з'єднань Аналогічний підхід до категорії D1.1, адаптований для мікроструктури алюмінію
AWS D1.6 (Нержавіюча сталь) Зварювання конструкційної нержавіючої сталі 100% VT RT або PT (MT не застосовується до аустенітних марок) Критерії враховують ризик сенсибілізації поблизу зони впливу шкідливих факторів (HAZ).
EN 15085 (Залізничні транспортні засоби) Зварювання залізничних транспортних засобів та їх компонентів 100% на з'єднаннях CL1, критично важливих для безпеки 100% RT або PAUT на з'єднаннях CL1; відбір проб на CL2/CL3 ISO 5817 Рівень B для CL1; C або D для нижчої критичності
ISO 3834 (Вимоги до якості) Рамковий стандарт для управління якістю зварювання плавленням; цитовано EN 1090, EN 15085 та іншими За стандартом продукту, на який посилаються За стандартом продукту, на який посилаються ISO 3834-2 (Комплексний), -3 (Стандартний), -4 (Елементарний)
Розділ IX ASME (Посудини під тиском) Котли, посудини під тиском та трубопроводи в США та в усьому світі за посиланням Згідно з будівельними нормами (ASME VIII Div.1) Обов'язковий RT для з'єднань P-Number, що перевищують поріг тиску в Div.1 Немає прямого зіставлення ISO 5817; застосовуються критерії прийнятності ASME QW та UW

Згідно з Американським зварювальним товариством (AWS D1.1:2020, пункт 6.9), усі зварні шви повинні пройти візуальний контроль перед проведенням будь-якого іншого неруйнівного контролю. Ця вимога робить відеоінспекцію (VT) — і, як наслідок, автоматизовану візуальну інспекцію за допомогою штучного інтелекту (AI) як її інструментальний аналог — обов'язковим вхідним пунктом до повної послідовності інспекції, а не необов'язковим доповненням. Роботизовані зварювальні операції, які реєструють 100% результатів візуальної інспекції за допомогою штучного інтелекту для кожного з'єднання, відповідають меті документування цього пункту, водночас створюючи аудитований запис якості для кожної виробничої партії.

Розділ 6 — Окупність інвестицій у впровадження штучного інтелекту для систем якості зварювання

Бізнес-обґрунтування додавання візуального контролю за допомогою штучного інтелекту до існуючої роботизованої зварювальної камери ґрунтується на трьох вимірних покращеннях: вищих показниках виявлення дефектів, нижчих показниках хибнопозитивних результатів, що зменшує непотрібний брак, та зменшенні частоти неруйнівного контролю на виробничих партіях, які проходять автоматизований скринінг.

Підвищення коефіцієнта виявлення

Ручний візуальний контроль (РВК) роботизованого зварного виходу, що виконується кваліфікованими інспекторами на швидкості виробничої продуктивності, досягає приблизно 87% показників виявлення поверхневих та приповерхневих дефектів, і цей показник ще більше падає в кінці зміни та під високим виробничим тиском. Системи зору зі штучним інтелектом, що розгортаються на роботизованих зварювальних камерах, стабільно досягають 96–99% показників виявлення для тих самих класів дефектів, згідно з даними галузевого впровадження. Розрив у 9-12 відсоткових пунктів безпосередньо призводить до зниження показників виявлення поверхневих дефектів, які досягають етапу подальшого складання або доставки клієнту.

Вартість обладнання Vision

Додаткова вартість обладнання для додавання післязварювального зору зі штучним інтелектом до існуючої комірки (3D-лазерний профілювач, промисловий ПК з виведенням кромок, програмне забезпечення для інтеграції) становить від 25 000 до 55 000 доларів США для конфігурації післязварювального профілювання валика. Додавання сканування зварного шва перед зварюванням на тій самій апаратній платформі додає від 5 000 до 15 000 доларів США. Повний моніторинг ванни розплаву в процесі роботи за допомогою високошвидкісної камери та ІЧ-термографії є ​​найвищим рівнем витрат, який додає від 10 000 до 25 000 доларів США, і в першу чергу призначений для аерокосмічної промисловості, зварювання посудин під тиском та рейок, що є критично важливим для безпеки, а не для загального виробництва. У сукупності повний трифазний стек зору зі штучним інтелектом на одній комірці коштує від 40 000 до 80 000 доларів США порівняно з базовою роботизованою коміркою.

Драйвери окупності

У цеху середнього обсягу виробництва конструкцій, який виробляє 300 перевірених зварних з'єднань за зміну, підвищення коефіцієнта виявлення з 87% до 97% запобігає приблизно 30 додатковим виходам дефектів на 1,000 з'єднань. При середній вартості 75 доларів США за випадок переробки, виявлений у процесі (порівняно з 400+ доларами США за випадок переробки під час подальшого складання), сам лише внесок у скорочення дефектів генерує приблизно від 50 000 до 120 000 доларів США на рік на комірку, залежно від обсягу та вартості переробки. Окупність обладнання машинного зору вартістю 50 000 доларів США досягає за 6–14 місяців за цих параметрів. Зменшення частоти неруйнівного контролю, коли дані про технологічні можливості системи машинного зору підтримують скорочені плани вибіркового контролю, узгоджені із замовником, додає додаткову економію, яка залежить від застосування.

На практиці найважливішою змінною розгортання є не саме обладнання машинного зору, а якість бібліотеки процесів, за якою воно відповідає. Комірки, що працюють за кваліфікованою специфікацією процедури зварювання (WPS), зі стабільною повторюваністю приладів та послідовним управлінням витратними матеріалами, отримують повну перевагу від використання штучного інтелекту для виявлення. Комірки з високою мінливістю процесу генерують підвищений рівень хибнопозитивних результатів, оскільки модель не може відрізнити законний дефект від відхилення параметрів, спричиненого зношеним контактним наконечником або дрейфуючим калібруванням джерела живлення. Спочатку вирішення питання стабільності процесу, а потім додавання штучного інтелекту як шару моніторингу, дає кращі результати, ніж додавання машинного зору до процесу, який вже генерує прикордонні зварні шви.

П'ятиетапна архітектура контролю якості: від датчика до MES

Архітектура контролю якості, готова до виробництва, поєднує описані вище рівні контролю в потік даних, який переходить від датчика до рішення щодо якості та виробничого запису. Наведена нижче п'ятиетапна архітектура застосовується до роботизованих зварювальних комірок від конфігурацій з однією станцією до багатостанційних ліній.

  1. Сенсорний шар. Вбудовані датчики моніторингу процесу (форма хвилі напруги/струму дуги, швидкість подачі дроту, витрата газу), лазерний сканер перед зварюванням, високошвидкісна камера під час процесу (опціонально) та 3D-профілограф після зварювання створюють потоки даних з часовими мітками, позначені ідентифікатором з'єднання. EtherCAT на частоті 1 кГц синхронізує датчики параметрів дуги з даними про положення контролера робота, що дозволяє просторово відображати аномалії форми хвилі на точні положення вздовж зварного шва.
  2. Висновок на ребра. Модуль периферійних обчислень (промисловий ПК або спеціальна плата прискорювача штучного інтелекту) виконує логічний висновок у режимі реального часу на основі сигналів процесу та даних візуального зображення. Моделі класифікації позначають підозрілі з'єднання протягом одного міжз'єднувального часу переміщення робота, зазвичай 2–5 секунд, тому оператор отримує сповіщення, перш ніж робот перейде до наступного з'єднання, що дозволяє втручатися під час процесу, а не проводити післяпартійну доробку.
  3. Класифікація дефектів. Позначені з'єднання класифікуються за типом дефекту відповідно до таксономії ISO 6520-1, а ступінь серйозності порівнюється з відповідним рівнем прийнятності ISO 5817 (B, C або D), налаштованим для виробничого замовлення. З'єднання, що перевищують поріг прийнятності, реєструються як невідповідності; з'єднання на граничній межі ставляться в чергу на повторний ручний контроль або неруйнівний контроль, залежно від плану якості.
  4. Журнал відстеження. Усі показники датчиків, візуальні зображення, результати класифікації та розташування оператора записуються в запис відстеження, пов'язаний з ідентифікатором з'єднання, серійним номером деталі та виробничою партією. Цей запис підтримує як внутрішній аналіз якості (виявлення тенденцій, оптимізація параметрів), так і вимоги клієнтського або регуляторного аудиту згідно зі стандартами ISO 3834 або EN 15085.
  5. Інтеграція MES. Журнал відстеження надсилає дані до Системи управління виробництвом (MES) у режимі реального часу, оновлюючи стан якості виробничої партії, позначаючи замовлення на повторну роботу та запускаючи планування неруйнівного контролю для партій, які потребують обов'язкового відбору проб згідно з кодом. Двонаправлена ​​інтеграція дозволяє MES передавати параметри процедури зварювання (налаштування WPS) до контролера робота під час зміни завдання, зменшуючи ризик неправильного вибору параметрів на багатопродуктових лініях.

Як провідні постачальники вирішують питання контролю якості

FANUC, ABB та KUKA інтегрували реєстрацію даних та моніторинг параметрів у свої контролери зварювальних роботів, причому пакети WeldGuide та SmartPower від ABB, а також модуль ArcSense від KUKA представляють собою зрілі реалізації для автомобільних ліній Tier 1. Yaskawa Motoman об'єднує моніторинг процесів зварювання за допомогою свого програмного забезпечення Weld Navigator. ESTUN додала можливість вбудованого моніторингу зварних швів до своїх зварювальних камер середнього класу для загального ринку виробництва.

EVST вирішує всі питання контролю якості за допомогою своєї зварювальної системи EVS-AI, яка інтегрує 3D-розпізнавання, бібліотеку процесів зварювання RX (попередньо кваліфіковані параметри для поширених типів з'єднань та комбінацій матеріалів) та синхронізацію датчиків EtherCAT 1 кГц для точного узгодження між даними параметрів дуги та положенням робота. Механізм самонавчання системи уточнює параметри зварювання протягом виробничих циклів без ручного повторного навчання, що зменшує дрейф між кваліфікованими параметрами процедури та фактичними виробничими параметрами, що є поширеним джерелом накопичення граничних дефектів на тривалих виробничих циклах. Зварювальні комірки EVST мають сертифікати CE, SGS та TUV від третьої сторони, що відповідає вимогам до документації для аудитів систем якості ISO 3834 та EN 15085 на експортних ринках. Базова роботизована платформа, виготовлена ​​за процесами контролю якості автомобільного класу IATF16949, охоплює весь спектр корисного навантаження від спільних зварювальних рук до важких промислових конфігурацій, покриваючи діапазон розмірів зварних деталей, які зазвичай вимагають виробничі лінії з критичною якістю. EVST надає інженерну підтримку в польових умовах у понад 100 країнах, що є важливим фактором, коли калібрування та повторне калібрування системи контролю якості після значних змін у приладах вимагає технічної допомоги на місці.

Для покупців, які оцінюють повну картину інтеграції, від маніпулятора робота та позиціонера до стеку контролю якості, компоненти роботизованої зварювальної камери та посібник з інтеграції детально розглядається архітектура датчиків та польових шин. Моделювання рентабельності інвестицій у повну комірку, включаючи зниження рівня дефектів, розглядається в Аналіз окупності та рентабельності інвестицій у роботизовану зварювальну комірку.

Згідно зі звітом Міжнародної федерації робототехніки (IFR) «Всесвітня робототехніка 2025», зварювання становить приблизно 23% від загальної кількості промислових роботів у світі, а частка нових зварювальних камер, що включають вбудований моніторинг якості та візуальний контроль, значно зросла разом із ширшим прагненням до виробництва на основі даних. Ця тенденція впровадження відображає як наявність доступного обладнання для периферійних обчислень, так і дедалі суворіші вимоги клієнтів до документації якості — фактори, які переносять контроль зварних швів за допомогою штучного інтелекту з використанням лише автомобільної промисловості на загальне виготовлення конструкцій.

Пов’язана література та внутрішні ресурси

Поширені запитання

Чи може візуальний контроль зі штучним інтелектом замінити традиційний неруйнівний контроль у роботизованому зварюванні?

Не зовсім. Зірковий контроль за допомогою штучного інтелекту охоплює поверхневі та приповерхневі дефекти зі 100% покриттям виробництва — піднутрення, перекриття, пористість поверхні та відхилення геометрії шва. Він не може виявити об'ємні підповерхневі дефекти, які виявляються методом PAUT або RT. Для зварних швів, критично важливих для безпеки, згідно з AWS D1.1, ASME Section IX або EN 15085, вимоги до неруйнівного контролю після зварювання встановлені чинним кодексом і залишаються обов'язковими. Правильна конфігурація передбачає зір за допомогою штучного інтелекту для 100% поточного скринінгу плюс обов'язковий неруйнівний контроль, передбачений кодексом, на позначених з'єднаннях або необхідних партіях вибірок.

Коли мені потрібен радіографічний контроль (RT) роботизованих зварних швів?

Згідно з нормами, для певних категорій з'єднань незалежно від методу виробництва обов'язкове нагрівання під тиском (RT) або нагрівання під тиском (UT). Стандарт AWS D1.1 вимагає нагрівання під тиском (RT) або нагрівання під тиском (UT) для всіх зварних швів з повним проникненням з'єднання в напружених елементах первинних конструкційних з'єднань та для всіх зварних швів в елементах, критичних до руйнування. Розділ IX ASME вимагає нагрівання під тиском для зварних швів, що перевищують визначені експлуатаційні пороги. Зварювання рейок згідно зі стандартом EN 15085 CL1 вимагає 100% нагрівання під тиском або нагрівання під тиском на з'єднаннях, критично важливих для безпеки. Продемонстрована можливість роботизованого процесу (дані Cpk) іноді може підтримувати плани відбору проб зі зменшеним RT за умови схвалення нормативним органом, але це вимагає офіційної кваліфікаційної документації.

Як контролювати хибнопозитивні результати систем штучного інтелекту для контролю зварних швів?

Рівень хибнопозитивних результатів залежить від якості навчального набору даних, калібрування порогу прийняття рішення та стабільності середовища на камері. Калібруйте поріг прийняття рішення до прийнятного рівня хибнопозитивних результатів — зазвичай 2–5 % — перевіреного на наборі даних, що охоплює фактичну геометрію зварного шва та стан поверхні. Контролюйте середовище перевірки: послідовне позиціонування деталі, стабільне екранування камери від дугового світла (для камер, що знаходяться в процесі роботи), та рівномірне освітлення на профілометрах після зварювання. Двоетапний робочий процес перевірки — позначки штучного інтелекту, підтвердження оператором протягом 60 секунд — дозволяє керувати витратами на відхилення хибнопозитивних результатів без зменшення охоплення виявлення.

Які навчальні дані потрібні для моделі контролю зварних швів зі штучним інтелектом?

Модель виробничого класу потребує кількох тисяч маркованих зображень зварних швів на кожен клас дефектів, що охоплюють ваші конкретні типи з'єднань, матеріали та стан поверхні. Публічні набори даних можуть бути початковою основою для навчання, але моделі, навчені на загальних даних, працюють гірше за певних виробничих умов. Найпродуктивніші розгортання поєднують загальне попереднє навчання з конкретним налаштуванням на 500–2,000 маркованих виробничих прикладах на кожен клас дефектів. Конвеєри активного навчання, де модель позначає невизначені прогнози для маркування людиною, а потім перенавчається, зменшують навантаження на постійний збір даних після розгортання базової моделі.

Який додаток дає візуальний контроль за допомогою штучного інтелекту до роботизованої зварювальної камери з точки зору вартості та виявлення дефектів?

Додаткова вартість обладнання становить від 25 000 до 80 000 доларів США залежно від того, чи включено сканування перед зварюванням, моніторинг ванни розплаву в процесі роботи чи лише профілювання валика після зварювання. Згідно з даними впровадження в галузі, рівень виявлення поверхневих та приповерхневих дефектів покращується приблизно з 87% для навченого ручного віртуального сканера до 96–99% для систем штучного інтелекту на швидкості виробничої продуктивності. Окупність обладнання для систем машинного зору зазвичай становить 12–18 місяців при виробництві середнього та високого обсягу завдяки зменшенню кількості браку, повторної обробки та частоти неруйнівного контролю після зварювання.

Вихідні посилання:
Американське зварювальне товариство (AWS), D1.1 Кодекс зварювання конструкцій |
ISO 5817:2023, Зварювання: З'єднання, зварені плавленням, Рівні якості |
Звіт IFR World Robotics 2025 |
Програмне забезпечення Cognex VisionPro |
Програмне забезпечення машинного зору MVTec HALCON

Останнє оновлення: 8 травня 2026 року

Чудово! Поділитися з:

Логотип EVST
Огляд конфіденційності

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб ми могли надати вам найкращий користувацький досвід. Інформація про файли cookie зберігається у вашому веб-переглядачі та виконує такі функції, як розпізнавання вас, коли ви повертаєтеся на наш веб-сайт і допомагаєте нашій команді зрозуміти, які розділи веб-сайту вам найцікавіші та корисні.