Spawanie robotyczne MIG, TIG i laserowe: wybór procesu w produkcji przemysłowej (2026)

Spis treści

Ostatnia aktualizacja: maj 6, 2026

Spawanie robotyczne MIG, TIG i laserowe: wybór procesu w produkcji przemysłowej (2026)

Trzy ramiona robotów spawalniczych wykonujące obok siebie spawanie metodą MIG, TIG i laserową na hali fabrycznej

Każdy proces spawania zrobotyzowanego ma jasno określoną strefę optymalnego dopasowania. MIG/MAG dominuje w produkcji konstrukcji i spawaniu grubych blach, zapewniając wydajność stapiania od 4 do 12 kg/h, jakiej nie oferuje żadna inna metoda spawania łukowego przy podobnych kosztach. TIG sprawdza się w spawaniu cienkich profili i precyzyjnych zastosowań, od przewodów paliwowych w przemyśle lotniczym po rury ze stali nierdzewnej klasy farmaceutycznej, gdzie czystość spoiny ma pierwszeństwo przed wydajnością. Spawanie laserowe przoduje w spawaniu nadwozi samochodowych i spawaniu z dużą prędkością, osiągając prędkość od 8 do 10 m/min z wąską strefą wpływu ciepła, co minimalizuje odkształcenia.

Dlaczego wybór procesów wpływa na zwrot z inwestycji w komórki

Wybór niewłaściwego procesu spawania dla stanowiska robotycznego to jeden z najkosztowniejszych błędów, jakie może popełnić inżynier produkcji. Nie chodzi tylko o jakość spawania: niewłaściwy proces jednocześnie zwiększa koszty materiałów eksploatacyjnych, czas cyklu, częstotliwość poprawek i złożoność oprzyrządowania.

Według Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) Światowa Robotyka 2025 Według raportu spawanie stanowi największą pojedynczą aplikację spośród wszystkich instalacji robotów przemysłowych na świecie, przy czym w ciągu pięciu lat do 2024 r. dostarczono ponad 420 000 robotów spawalniczych. Ta liczba podkreśla, jak dojrzała jest ta technologia i jak bardzo zróżnicowanie zależy obecnie od decyzji podejmowanych na poziomie procesu, a nie wyłącznie od sprzętu robota.

Wybór procesu wpływa na wszystkie zmienne w dalszej części procesu: wymagany udźwig i zasięg robota, oprzyrządowanie na końcu ramienia, infrastrukturę gazów osłonowych, specyfikację systemu odciągu oparów oraz standard kwalifikacyjny, jaki musi spełniać procedura spawania. Prawidłowe wykonanie procesu od samego początku pozwala uniknąć kosztownych przeprojektowań komór po uruchomieniu.

Aby zapoznać się ze szerszym kontekstem dotyczącym projektowania i uruchamiania kompletnej celi spawalniczej zrobotyzowanej, zapoznaj się z naszą Kompletny przewodnik po spawaniu robotowym (2026) i Lista kontrolna układu i budowy stanowiska spawalniczego robota.

Robotyczny palnik spawalniczy MIG GMAW na ramieniu 6-osiowym wykonujący spoinę pachwinową na płycie ze stali konstrukcyjnej

Spawanie robotem MIG/MAG (GMAW): wysokowydajny spawacz konstrukcyjny

Spawanie MIG, formalnie GMAW (spawanie łukowe elektrodą otuloną w osłonie gazów ochronnych) lub MAG z użyciem aktywnego gazu osłonowego, jest dominującą metodą spawania łukowego zrobotyzowanego stali konstrukcyjnej, podwozi samochodowych, ciężkiego sprzętu i ogólnej produkcji. Połączenie ciągłego podawania drutu, stosunkowo niskiego kosztu sprzętu i prostej integracji z robotem sprawia, że ​​jest to punkt wyjścia dla większości nowych projektów automatyzacji spawania.

Kluczowe parametry techniczne

Zrobotyzowana komora MIG pracująca w trybie natrysku natryskowego dostarcza zazwyczaj od 4 do 8 kg/h stopiwa nanoszonego na stal węglową. W konfiguracjach z dwoma drutami lub drutem tandemowym, wydajność nanoszenia sięga 10 do 12 kg/h, co czyni ją odpowiednią do spawania grubych połączeń konstrukcyjnych, które w innych procesach wymagałyby wielu przejść. Praktyczny zakres grubości blachy wynosi od 1 mm w dolnej granicy (przy spawaniu impulsowym MIG i precyzyjnej kontroli prędkości drutu) do 25 mm na przejście w zastosowaniach wielowarstwowych.

Wybór gazu osłonowego jest istotną zmienną. Złącza ze stali węglowej wykorzystują mieszanki Ar + CO2, najczęściej 75/25 lub 82/18 Ar/CO2 do spawania natryskowego, lub wyższe stosunki CO2 do spawania łukiem krótkim przy cieńszych materiałach. Stal nierdzewna i aluminium wymagają gazów o wyższej zawartości argonu lub mieszanki trójskładnikowej. System robota musi zapewniać stały przepływ gazu osłonowego (zwykle od 15 do 25 l/min), a obudowa ogniwa musi zapobiegać przeciągom, które zakłócają pokrycie.

Opcje konfiguracji robota

Spawanie metodą MIG można łatwo zintegrować ze standardowymi robotami 6-osiowymi o udźwigu od 6 do 20 kg. W przypadku dużych konstrukcji spawanych, robot 6-osiowy zamontowany na torze liniowym zwiększa efektywny zasięg, umożliwiając obróbkę elementów spawanych o długości kilku metrów bez konieczności zmiany położenia przedmiotu obrabianego. Dodanie 1- lub 2-osiowego serwomechanizmu pozycjonującego tworzy 7- lub 8-osiowy skoordynowany system, który utrzymuje optymalny kąt palnika podczas wykonywania złożonych połączeń. Według obserwacji branżowych, te wieloosiowe skoordynowane ogniwa będą stanowić większość nowych instalacji spawalniczych do produkcji ciężkich elementów w latach 2025 i 2026.

Normy i jakość

W przypadku stali konstrukcyjnej podstawowym systemem kwalifikacji jest AWS D1.1 (Structural Welding Code, Steel), który definiuje wymagania specyfikacji procedur spawania (WPS), kwalifikacje spawacza (lub operatora spawalniczego) oraz kryteria kontroli. Norma ISO 15614-1 obejmuje równoważną europejską ścieżkę kwalifikacji. Obie normy wymagają dokumentacji kwalifikacji procedur przedprodukcyjnych (PQR), która dokumentuje parametry spawania, metal bazowy, materiał dodatkowy oraz wyniki kontroli po spawaniu.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Spawalniczego (AWS) Perspektywy branży spawalniczej 2025Produkcja konstrukcji i ciężkiego sprzętu spawalniczego pozostaje największym segmentem wolumenu, w którym wdrażana jest automatyzacja spawania. Procesy MIG/MAG stanowią około 65% wszystkich zastosowań spawania łukowego robotem pod względem czasu trwania łuku. EVST zaspokaja potrzeby tego segmentu, oferując ramiona robota dedykowane spawaniu oraz zintegrowany system spawania AI, zaprojektowany do zastosowań wielowarstwowych z wysokim stopniem nanoszenia.

W praktyce, dobrze skalibrowana robotyczna komora MIG utrzymuje odpryski poniżej 0.5% masy spawanej i wskaźniki wad spoiny znacznie poniżej 1%, w porównaniu z 5–8% typowymi wartościami w przypadku ręcznych operacji MIG. Stały wysuw drutu, prędkość posuwu i kąt nachylenia palnika robota eliminują główne źródła zmienności spowodowanej przez człowieka.

Głównymi ograniczeniami spawania metodą MIG w zastosowaniach robotycznych są wprowadzanie ciepła i odkształcenia cienkich materiałów, kontrola odprysków (co wydłuża cykle czyszczenia palnika i zwiększa koszt materiałów eksploatacyjnych zapobiegających powstawaniu odprysków) oraz konieczność precyzyjnego pozycjonowania osprzętu, ponieważ proces ten jest mniej tolerancyjny na zmiany szczeliny łączenia niż spawanie laserowe.

W przypadku zastosowań w montażu wież wiatrowych i podzespołów bloków okrętowych, gdzie grubość blachy wynosi od 8 do 25 mm, a długość spoiny mierzona jest w metrach, zrobotyzowany spawanie MIG pozostaje preferowaną metodą. Zobacz nasz artykuł na temat Roboty spawalnicze do konstrukcji stalowych: belek, słupów i płyt (2026) w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat wytwarzania konstrukcji.

Robotyczny palnik spawalniczy TIG GTAW z elektrodą wolframową wytwarzający czysty i precyzyjny łuk na rurach ze stali nierdzewnej

Spawanie robotem TIG/GTAW: precyzja i czystość w przypadku połączeń o krytycznym znaczeniu

Spawanie metodą TIG, formalnie GTAW (spawanie łukiem elektrycznym elektrodą wolframową w osłonie gazów ochronnych), wykorzystuje nietopliwą elektrodę wolframową do wytworzenia łuku, który topi materiał bazowy, z lub bez oddzielnie podawanego drutu spawalniczego. Proces ten jest znacznie wolniejszy niż spawanie metodą MIG, ale zapewnia spoiny bez odprysków, z minimalną ilością wtrąceń tlenkowych i wykończeniem powierzchni, które często nie wymaga czyszczenia po spawaniu. Te właściwości sprawiają, że jest to preferowany wybór dla zastosowań w przemyśle lotniczym, farmaceutycznym, półprzewodnikowym i spożywczym, gdzie czystość spoin jest wymogiem prawnym lub bezpieczeństwa.

Kluczowe parametry techniczne

Wydajność spawania metodą TIG w trybie robotowym jest niska: zazwyczaj od 0.5 do 1.5 kg/h w przypadku ręcznego podawania materiału dodatkowego metodą GTAW, do około 2 kg/h w przypadku konfiguracji TIG z gorącym drutem, które podgrzewają drut dodatkowy elektrycznie przed wprowadzeniem go do jeziorka spawalniczego. Praktyczny zakres grubości blachy lub ścianki wynosi od 0.5 do 6 mm w przypadku spawania orbitalnego i robotowego metodą TIG; możliwe jest spawanie grubszych przekrojów, ale rzadko jest to opłacalne w porównaniu ze spawaniem warstwami wypełniającymi metodą MIG.

Gazem osłonowym jest czysty argon w przypadku większości materiałów, a w przypadku aluminium i tytanu mieszanki helu i argonu, co zwiększa ilość wprowadzanego ciepła i szybkość spawania. Wymagania dotyczące czystości gazu są bardziej rygorystyczne niż w przypadku spawania metodą MIG: wilgoć lub tlen w stężeniach powyżej śladowych zanieczyszczają elektrodę wolframową i powodują wady spoiny, które mogą być niewidoczne gołym okiem, ale katastrofalne w skutkach w przypadku pracy pod ciśnieniem lub obciążenia zmęczeniowego.

Przydatność materiału

Zrobotyzowane spawanie TIG obsługuje najszerszy zakres metali nieszlachetnych spośród wszystkich procesów spawania łukowego. Austenityczna stal nierdzewna (304, 316L) jest najczęstszym zastosowaniem w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym. Programy lotnicze i kosmiczne wykorzystują spawanie TIG do spawania tytanu (Ti-6Al-4V), superstopów niklu (Inconel 625, 718) oraz aluminiowych połączeń konstrukcyjnych, które muszą spełniać wymagania dotyczące trwałości zmęczeniowej. Proces ten jest szczególnie cenny w przypadku rur cienkościennych: orbitalne systemy spawania TIG zaciskają się wokół rury i obracają palnik o 360 stopni w jednym przejściu, zapewniając równomierne przetopienie wrębu bez użycia pierścienia oporowego.

Normy i kwalifikacje

Spawanie metodą TIG w zastosowaniach lotniczych i kosmicznych jest zgodne z normami AWS D17.1 (Specyfikacja spawania w zastosowaniach lotniczych) lub ASME Sekcja IX (Kodeks kotłów i zbiorników ciśnieniowych). Oba te standardy nakładają rygorystyczną dokumentację WPS, kontrolę temperatury podgrzewania wstępnego i międzyściegowej oraz wymagania dotyczące badań nieniszczących. Rury dopuszczone do stosowania w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym zazwyczaj spełniają normy ASME BPE (Bioprocessing Equipment) lub 3-A Sanitary Standards, które określają gładkość powierzchni spoiny (Ra), wysokość ściegu wewnętrznego oraz ograniczenia geometrii szczeliny.

Zgodnie z normą AWS D17.1:2017, wszystkie spoiny w konstrukcjach lotniczych muszą być kwalifikowane na podstawie formalnej specyfikacji procedury spawania i dokumentacji kwalifikacji procedury. Zrobotyzowane systemy GTAW mogą utrzymywać powtarzalność położenia palnika z dokładnością do ±0.1 mm między przejściami, co jest trudne do utrzymania ręcznie przez całą zmianę produkcyjną. Producenci OEM specjalizujący się w spawaniu, w tym EVST, dostarczają ramiona robotów zaprojektowane z myślą o profilach ruchu o niskiej prędkości i wysokiej precyzji, wymaganych przez spawanie metodą TIG.

W praktyce przejście z ręcznego na zrobotyzowane spawanie metodą TIG w przypadku wiązek rur lotniczych zazwyczaj skraca czas spawania na złącze o 20–35%, nie dlatego, że łuk porusza się szybciej, ale dlatego, że pozycjonowanie robota eliminuje czas ustawiania między złączami i przerwy między nimi, które kumulują się w ciągu zmiany. Korzyści z powtarzalności są jeszcze większe: zrobotyzowane spawanie metodą TIG eliminuje różnice w geometrii zajarzenia i wygaszenia łuku, które odpowiadają za większość odrzutów ręcznego spawania metodą TIG w badaniach radiograficznych.

Głównym ograniczeniem zrobotyzowanego spawania metodą TIG są kwestie ekonomiczne: niska prędkość osadzania oznacza wysoki koszt na kilogram osadzonego metalu. W przypadku stali węglowej lub niskostopowej o grubości powyżej 6 mm, warstwy wypełniające MIG są znacznie bardziej opłacalne. Argument ekonomiczny TIG jest najsilniejszy, gdy specyfikacja czystości spoiny lub materiał nie tolerują odprysków, a koszty przeróbek lub braków (na przykład w przypadku złomowanego elementu lotniczego) są wysokie w porównaniu z czasem spawania zaoszczędzonym dzięki przejściu na spawanie metodą MIG.

Głowica optyczna robota do spawania laserowego kierująca skupioną wiązkę lasera światłowodowego na szew panelu nadwozia samochodowego

Spawanie laserowe robotem: szybkość i precyzja w przemyśle motoryzacyjnym i pracach spawalniczych o dużej objętości

Robotyczne spawanie laserowe skupia wiązkę o dużej mocy, zazwyczaj z lasera światłowodowego, na wąskim punkcie powierzchni spawanego elementu. Gęstość energii jest o rzędy wielkości wyższa niż w przypadku spawania łukowego, co pozwala uzyskać głęboki, wąski spaw z oczkiem kluczowym przy prędkościach, których spawanie łukowe nie jest w stanie osiągnąć. Wąska strefa wpływu ciepła (HAZ) i niski całkowity dopływ ciepła minimalizują odkształcenia, dlatego spawanie laserowe dominuje w produkcji nadwozi samochodowych (BIW) i szybko rozszerza się na spawanie obudów akumulatorów oraz stojanów silników elektrycznych dla platform pojazdów elektrycznych.

Kluczowe parametry techniczne

Prędkość spawania liniowego elementów nadwozia samochodowego (zazwyczaj ze stali o wysokiej wytrzymałości o grubości 0.8–1.5 mm lub aluminium) wynosi od 4 do 10 m/min przy użyciu laserów światłowodowych o mocy od 4 do 6 kW. Połączenia czołowe blach ściśle przylegających osiągają pełną penetrację przy tych prędkościach; połączenia zakładkowe są nieco wolniejsze. Zdalne spawanie laserowe (głowica skanera zamontowana na robocie, wiązka sterowana za pomocą luster galwanicznych) może osiągnąć efektywną prędkość ścieżki powyżej 15 m/min, gdy wiele krótkich szwów jest zszywanych sekwencyjnie, ponieważ porusza się wiązka, a nie robot.

W obecnych instalacjach dominują źródła laserów światłowodowych od takich dostawców jak IPG Photonics, Trumpf, Coherent i Raycus (dla średniego zakresu mocy). Jakość wiązki (M2 bliskie 1.0 dla lasera światłowodowego) decyduje o możliwości ogniskowania: dokładniejsze ogniskowanie oznacza wyższą gęstość mocy przy niższej mocy całkowitej, co ma znaczenie w przypadku cienkich warstw, gdzie nadmierne ciepło powoduje przedmuch. Optyka ochronna i monitorowanie procesu (czujniki światła odbitego, detektory smugi plazmowej) są standardem w systemach produkcyjnych.

Wymagania dotyczące wspólnego projektowania

Spawanie laserowe jest bardziej wymagające pod względem dopasowania spoiny niż spawanie metodą MIG. Skupiona wiązka nie jest w stanie wypełnić szczelin o grubości większej niż około 10–15% grubości materiału w złączu doczołowym bez dedykowanego podawania drutu lub oscylacji. Dlatego uchwyty spawalnicze BIW dla przemysłu motoryzacyjnego charakteryzują się tolerancją wymiarową od ±0.1 do ±0.2 mm, czyli mniejszą niż tolerancje uchwytów spawalniczych MIG, które zazwyczaj wynoszą od ±0.5 do ±1.0 mm. W przypadku złączy zakładkowych siła zacisku musi zapobiegać rozdzielaniu się warstw blachy podczas cyklu spawania; szczelina nawet 0.1 mm może spowodować brak porowatości spoiny na styku spoiny.

Koszt kapitału i zwrot z inwestycji

Kompletna zrobotyzowana cela spawalnicza do spawania laserowego, obejmująca źródło lasera światłowodowego o mocy od 4 do 6 kW, układ optyczny do dostarczania wiązki, monitorowanie procesu, robota, osprzęt i obudowę bezpieczeństwa, kosztuje zazwyczaj od 350 000 do 500 000 USD w przypadku konfiguracji BIW z jednym stanowiskiem. To dwa do trzech razy więcej niż koszt kapitałowy porównywalnej celi MIG. Zwrot z inwestycji (ROI) opiera się na szybkości cyklu, oszczędnościach w zakresie materiałów eksploatacyjnych (brak drutu, brak odprysków, minimalny przepływ gazu) oraz wyeliminowaniu stanowisk szlifowania po spawaniu.

Według raportów branżowych Reutersa i IndustryWeek dotyczących wzrostu produkcji pojazdów elektrycznych w 2025 roku, wdrożenia cel robotów do spawania laserowego w północnoamerykańskiej produkcji obudów akumulatorów pojazdów elektrycznych wzrosły o około 35% rok do roku, ponieważ producenci samochodów zwiększyli produkcję w gigafabrykach. Najniższe dopuszczalne odkształcenia aluminiowych tac akumulatorowych (płaskość ±0.5 mm na odcinku 1.2 m) można osiągnąć jedynie przy użyciu procesów laserowych lub hybrydowych z łukiem laserowym. Specjalizujący się w spawaniu producenci OEM, oferujący sprawdzone w praktyce platformy robotów z kompatybilnymi narzędziami do montażu na końcu ramienia dla głowic palników laserowych, są gotowi bezpośrednio wspierać ten wzrost.

W praktyce, dwuzmianowa komora laserowa BIW pracująca z prędkością 6 m/min na spoinach paneli drzwiowych może odzyskać swoją premię kapitałową w porównaniu z równoważną komorą MIG w ciągu 18 do 24 miesięcy, po uwzględnieniu kosztów szlifowania po spawaniu. Zwrot z inwestycji jest jeszcze krótszy na liniach, gdzie przeróbki spowodowane odkształceniami przekraczają 2% części na zmianę – próg ten często przekraczany jest przez spawanie MIG przy grubościach stosów poniżej 1.5 mm.

Tabela porównawcza procesów

Tabela 1: Spawanie robotyczne MIG, TIG i laserowe — kluczowe parametry (2026)
Parametr MIG/MAG (GMAW) TIG (GTAW) Laser (światłowód)
Szybkość osadzania 4–12 kg/h (tandem) 0.5–2 kg/godz. N/A (autogeniczne lub wspomagane drutem)
Typowa grubość płyty 1 – 25 mm 0.5 – 6 mm 0.5–6 mm (pojedynczy otwór na klucz)
Wejście ciepła Średni do wysokiego Niski do średniego Bardzo niski (wąska strefa HAZ)
Ryzyko zniekształcenia Średni do wysokiego Niski do średniego bardzo niska
Prędkość cyklu Średnia (typowo 0.3–1.0 m/min) Niska (0.1–0.4 m/min) Wysoka (4–10 m/min)
Koszt kapitałowy (komórka) 80,000–180,000 dolarów 100,000–220,000 dolarów 350,000–500,000 dolarów
Czystość spoin Umiarkowany (obecne rozpryski) Doskonały (bez rozprysków) Dobre lub doskonałe
Gaz osłonowy Mieszanka Ar + CO2 Czysty Ar lub Ar/He Ar lub N2 (przedmuch)
Tolerancja dopasowania stawów ±0.5–1.0 mm ±0.2–0.5 mm ±0.1–0.2 mm (ścisłe)
Podstawowa aplikacja Stal konstrukcyjna, ciężka obróbka, podwozia Rura lotnicza, cienka stal nierdzewna, tytan, stopy niklu BIW dla motoryzacji, obudowa akumulatora EV, szew o dużej prędkości
Kluczowy standard AWS D1.1, ISO 15614-1 AWS D17.1, ASME IX, ASME BPE ISO 15614-11, specyficzne dla OEM

Drzewo decyzyjne wyboru procesu w 4 krokach

Aby uzyskać zalecenia dotyczące procesu, wykonaj poniższe cztery kroki po kolei:

  1. Krok 1, Materiał: Czy metal bazowy jest stopem reaktywnym (stopem tytanu, niklu) czy stalą nierdzewną o jakości higienicznej z wymaganiami dotyczącymi powierzchni Ra?

    Tak → TIG (GTAW). Nie → przejdź do kroku 2.
  2. Krok 2. Grubość: Czy przeważa grubość poniżej 1.5 mm, czy też głównym ograniczeniem technicznym jest minimalizacja zniekształceń?

    Poniżej 1.5 mm + zniekształcenie krytyczne + duża objętość → Laser. Poniżej 1.5 mm + mniejsza objętość lub złożona geometria → TIG. 1.5 mm i więcej → przejdź do kroku 3.
  3. Krok 3. Klasa jakości: Czy w danym zastosowaniu wymagane jest zerowe rozpryskiwanie, akceptacja radiograficzna zgodna ze standardami lotniczymi (AWS D17.1 / ASME IX) lub wykończenie powierzchni zgodne z wymaganiami farmaceutycznymi BPE?

    Tak → TIG. Nie → przejdź do kroku 4.
  4. Krok 4. Przepustowość: Czy wymagana wydajność osadzania wynosi powyżej 3 kg/h lub grubość warstwy wynosi powyżej 6 mm?

    Tak → MIG/MAG. Nie, ale prędkość spawania ma kluczowe znaczenie w przypadku cienkich blach → Laser.

    Konfiguracje hybrydowe (LAHW lub MIG-TIG z podwójnym palnikiem) są odpowiednie, gdy dwa kryteria są ze sobą sprzeczne: na przykład gruba płyta wymaga dużego nanoszenia, ale jednocześnie wąskiej strefy HAZ.

Werdykty w studium przypadku: cztery wnioski, trzy procesy

Przypadek 1: Pierścień podstawy wieży wiatrowej (MIG/MAG)

Producent podzespołów wież wiatrowych w Europie Środkowej zmagał się z powtarzającym się wąskim gardłem w spawaniu pierścieni bazowych: stal konstrukcyjna S355 o grubości 20 mm, długość spoin od 8 do 12 metrów na pierścień i cel produkcyjny trzech pierścieni na zmianę. Ręczne spawanie metodą MIG było wolne i powodowało wady przerwania łuku w punktach ponownego spawania. Rozwiązaniem była zrobotyzowana komora spawania metodą MIG, zamontowana na bramie, z palnikiem tandemowym o wydajności nanoszenia od 9 do 11 kg/h, skoordynowana z obrotowym pozycjonerem montowanym na podłodze. Kwalifikacja procedury AWS D1.1 została ukończona w ciągu czterech tygodni. Wydajność wzrosła 2.4-krotnie w porównaniu z wartością bazową przy ręcznym spawaniu, a wskaźnik odrzutów radiograficznych spadł z 4.2% do 0.3%.

Przypadek 2: Wiązka przewodów paliwowych do zastosowań lotniczych (TIG/GTAW)

Dostawca z branży lotniczej, lider w produkcji tytanowych przewodów paliwowych dla lotnictwa cywilnego, wymagał kwalifikacji spawalniczych AWS D17.1 Klasa A (najwyższy poziom jakości). Grubość ścianki wynosiła 1.2 mm dla Ti-6Al-4V. Ręczne spawanie metodą TIG zapewniało akceptowalną jakość spoin, ale porowatość przy zajarzaniu łuku i wtrącenia wolframu powodowały 6% wskaźnik braków radiograficznych i wysokie koszty robocizny związanej z przeróbkami. Zrobotyzowana komora spawania metodą TIG z mocowaniem orbitalnym i wewnętrznym przedmuchem argonem zmniejszyła wskaźnik braków do poniżej 0.5%, spełniając kryteria Klasy A. Czas cyklu na spoinę skrócił się o 28% dzięki wyeliminowaniu ręcznego ustawiania spoin.

Przypadek 3: Panel drzwi samochodowych (laser)

Dostawca nadwozi Tier 1, tłoczący panele drzwiowe ze stali dwufazowej DP600 o grubości 1.0 mm, potrzebował spawania dopasowanych szwów z prędkością 240 paneli na zmianę. Spawanie metodą MIG wymagałoby szlifowania po spawaniu, aby spełnić wymagania jakości powierzchni klasy B dla powierzchni widocznej klasy A; spawanie metodą TIG byłoby zbyt wolne. Zdalna komora do spawania laserowego, wykorzystująca laser światłowodowy o mocy 5 kW z głowicą skanera galwanicznego, osiągnęła efektywną prędkość spawania 7.5 m/min, wykonała spoinę płaską bez konieczności szlifowania i spełniła wymagania geometryczne klasy B normy ISO 5817. Koszty inwestycyjne zwróciły się w ciągu 22 miesięcy w porównaniu z alternatywą MIG-i-szlifowanie.

Przypadek 4: Podzespół bloku okrętowego (MIG/MAG)

Stocznia automatyzująca spawanie paneli blokowych ze stali morskiej AH36 o grubości od 10 do 16 mm wykorzystała system robota bramowego z torem liniowym o rozpiętości 12 m. Wymiary paneli sięgały 8 m × 4 m, znacznie przekraczając zasięg robota stacjonarnego. Zrobotyzowana komora MIG wykonywała dwuwarstwowe spoiny pachwinowe z prędkością 0.6 m/min na płycie o grubości 10 mm, z palnikiem dwudrutowym do warstwy wierzchniej. W porównaniu z ręcznym spawaniem łukiem krytym podobnych złączy, odkształcenia zostały zredukowane o 30%, ponieważ zrobotyzowany proces MIG umożliwiał dokładniejszą kontrolę ciepła dopływowego warstwa po warstwie. Rozwiązanie uzyskało aprobaty ClassNK i Bureau Veritas dla przemysłu stoczniowego.

Konfiguracje hybrydowe: gdy jeden proces nie wystarczy

W wielu scenariuszach produkcyjnych konieczne jest łączenie procesów w ramach pojedynczej komórki robota lub linii dwustanowiskowej.

Spawanie hybrydowe laserowo-łukowe (LAHW)

Metoda LAHW umieszcza punkt skupienia lasera światłowodowego i łuk MIG/MAG w odległości od 3 do 5 mm od siebie na tej samej głowicy palnika. Laser wierci otwór w materiale spawalniczym, a łuk wypełnia go materiałem dodatkowym. W rezultacie uzyskuje się prędkość spawania od 3 do 5 m/min dla blach o grubości od 8 do 25 mm, znacznie przewyższając prędkość osiąganą przez każdy z tych procesów osobno przy porównywalnej jakości. Możliwość mostkowania jest lepsza niż w przypadku samego lasera, ponieważ łuk toleruje zmiany odstępu spoiny do 1 mm. Metoda LAHW jest stosowana w przemyśle stoczniowym, rurociągowym i ciężkich konstrukcjach, gdzie jednowarstwowe spawanie otworów w grubych blachach jest niemożliwe przy użyciu lasera o mocy poniżej 20 kW.

Komórki MIG-TIG z podwójnym palnikiem

Niektórzy producenci wykonują warstwę graniową metodą TIG, a następnie bezpośrednio warstwę wypełniającą i kryjącą metodą MIG w tym samym programie robota, używając zmieniacza palnika zamontowanego na końcu ramienia. Jest to powszechne w produkcji zbiorników ciśnieniowych i grubych rur, gdzie warstwa graniowa musi spełniać wymagania radiograficzne ASME IX (łatwiejsze do wykonania dzięki czystemu spawaniu metodą TIG), ale całkowity czas spawania musi pozostać konkurencyjny. Wymiana palnika wydłuża czas spawania o 8 do 15 sekund na złącze, co należy ocenić w kontekście kosztów poprawek zaoszczędzonych dzięki lepszej jakości warstwy graniowej metodą TIG.

Dla osób oceniających konfiguracje z dwoma palnikami lub ogniwami hybrydowymi, 10 najlepszych marek robotów spawalniczych (2026) Przewodnik zawiera porównanie dostawców, w tym integratorów z doświadczeniem w zakresie wieloprocesowych ogniw. Spawanie robotyczne w produkcji samochodów: normy i studia przypadków artykuł omawia hybrydowe zastosowania łuku laserowego w kontekście nadwozi samochodowych.

Rozważania dotyczące platformy robota we wszystkich trzech procesach

Wybór procesu ma większy wpływ na kryteria wyboru robota, niż większość inżynierów by się spodziewała.

W przypadku spawania metodą MIG, 6-osiowy robot o udźwigu od 6 do 10 kg obsługuje większość pakietów palników i kabli. Kluczową specyfikacją jest dokładność trajektorii pod obciążeniem: błąd trajektorii z interpolacją IK w złączach zakrzywionych powinien utrzymywać się poniżej ±0.2 mm przy prędkości procesu. Producent OEM specjalizujący się w spawaniu dostarczy roboty z nadgarstkami zoptymalizowanymi pod kątem prowadzenia przewodów palnika, co zmniejszy zmęczenie przewodów i zapewni stały wypływ drutu. Warianty QJR6-1400H i QJR6-2000H firmy EVST, zaprojektowane specjalnie do spawania łukowego, rozwiązują ten problem dzięki pustemu nadgarstkowi i systemowi prowadzenia przewodów dostosowanemu do pracy ciągłej metodą MIG. Ramiona te są zazwyczaj sparowane z systemem spawalniczym EVS AI, który dodaje samouczącą się optymalizację parametrów spawania i śledzenie spoiny oparte na wizji 3D.

W przypadku spawania metodą TIG, płynność ścieżki przy niskich prędkościach (50–150 mm/min) jest kluczową specyfikacją robota. Wiele standardowych robotów charakteryzuje się falowaniem prędkości przy bardzo niskich prędkościach z powodu zazębienia przekładni, co pogarsza geometrię ściegu spoiny TIG. Przed podjęciem decyzji o budowie celi robotycznej TIG, ważne jest określenie robota z przegubami harmonicznymi lub potwierdzenie danych z testów ścieżki przy niskich prędkościach od producenta OEM.

Do spawania laserowego robot przenosi jedynie głowicę optyczną i osłonę ochronną: wymagany udźwig wynosi zazwyczaj od 6 do 15 kg. Powtarzalność pozycjonowania na poziomie ±0.05 do ±0.1 mm jest ważniejsza niż sam udźwig, ponieważ średnica plamki lasera wynosi od 0.3 do 0.6 mm, a błąd pozycjonowania wynoszący 0.2 mm powoduje przesunięcie wiązki poza linię środkową złącza. Zdalne spawanie laserowe z wykorzystaniem skanera galwanicznego (Galvo) pozwala zaoszczędzić na dokładności ścieżki robota i zwinności wiązki, ale robot nadal musi pozycjonować głowicę skanera w polu skanowania z wystarczającą powtarzalnością.

Dostawcy oferujący pełne spektrum udźwigu, od udźwigów robotów współpracujących z lekkimi palnikami, po wytrzymałe ramiona przemysłowe do bramownic i stanowisk zintegrowanych z pozycjonerem, dają integratorom elastyczność w doborze rozmiaru robota do zastosowania spawalniczego bez konieczności zmiany ekosystemu OEM. Linia produktów EVST obejmuje ten zakres, z certyfikacją IATF16949 i certyfikatami CE/SGS/TUV dla całej serii robotów.

Najczęściej zadawane pytania

Która metoda spawania robotem jest najlepsza dla cienkich blach ze stali nierdzewnej?

TIG (GTAW) to preferowana metoda spawania cienkich blach ze stali nierdzewnej, zazwyczaj o grubości od 0.5 do 3 mm. Zastosowana w niej nietopliwa elektroda wolframowa wytwarza skupiony, kontrolowany łuk bez rozprysków materiału dodatkowego, zapewniając spoiny spełniające wymagania norm lotniczych (AWS D17.1) i farmaceutycznych. W przypadkach, gdy większa wydajność ma większe znaczenie niż wygląd spoiny, robot do spawania impulsowego MIG z mieszanką gazów osłonowych o niskiej ilości rozprysków stanowi praktyczną alternatywę dla spoin o grubości do około 1 mm.

Jak wygląda porównanie odkształceń cieplnych w przypadku spawania MIG, TIG i spawania laserowego?

Spawanie laserowe zapewnia najwęższą strefę wpływu ciepła i najmniejsze całkowite odkształcenia, co czyni je najlepszym wyborem w przypadku cienkich paneli nadwozia i precyzyjnych zespołów. Spawanie TIG generuje umiarkowane ciepło doprowadzone przy niskiej wydajności stapiania; odkształcenia są możliwe do opanowania, ale rosną wraz z długością spoiny w przypadku cienkich materiałów. Spawanie MIG zapewnia największe ciepło doprowadzone spośród trzech metod, a odkształcenia stanowią główne ryzyko jakościowe w przypadku grubości poniżej 2 mm. Zrobotyzowana kontrola kąta palnika i chłodzenie międzyściegowe mogą zmniejszyć odkształcenia MIG, ale laser lub TIG pozostają preferowane w przypadku wąskich tolerancji płaskości.

Jaki jest typowy czas zwrotu z inwestycji (ROI) w system robota do spawania laserowego?

Według obserwacji branżowych, robotyczne stanowiska spawalnicze do spawania laserowego w zastosowaniach związanych z nadwoziem samochodowym zazwyczaj zwracają się w ciągu 18 do 36 miesięcy przy produkcji dwuzmianowej. Wysoki koszt inwestycyjny (źródło lasera światłowodowego i system wizyjny mogą przekraczać 400 000 USD na stanowisko) jest rekompensowany przez prędkość spawania od 8 do 10 m/min, niemal zerowe koszty materiałów eksploatacyjnych i minimalne szlifowanie po spawaniu. Zwrot z inwestycji (ROI) skraca się jeszcze bardziej, gdy jedno stanowisko laserowe zastępuje wiele stanowisk MIG obsługujących tę samą objętość spoiny.

Czy hybrydowe spawanie MIG-laser lub TIG-MIG jest wykonalne w systemie zrobotyzowanym?

Tak. Spawanie hybrydowe laserowo-łukowe (LAHW) łączy laser światłowodowy z łukiem MIG/MAG na tej samej głowicy palnika, osiągając prędkość spawania od 3 do 5 m/min dla blach o grubości od 6 do 25 mm, zachowując jednocześnie zalety wąskiej strefy HAZ, jaką zapewnia sam laser. Dostępne są również komory MIG-TIG z dwoma palnikami do zastosowań wymagających jakości warstwy graniowej TIG z prędkością wypełniania MIG. Konfiguracje te zwiększają złożoność integracji i wymagają precyzyjnej kalibracji offsetu między palnikami, ale są one dobrze znane w przemyśle stoczniowym i produkcji rurociągów.

Kiedy producent powinien wybrać robota spawalniczego zamiast spawarki ręcznej?

Spawanie robotyczne przewyższa spawanie ręczne pod trzema względami: powtarzalność wykonania ponad 50 identycznych połączeń na zmianę, dostępność połączeń w ramach stałego oprzyrządowania oraz spójność jakości spoin wymagana przez normy takie jak AWS D1.1 lub ISO 5817. Według raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) World Robotics 2025, spawanie pozostaje największym segmentem zastosowań robotów przemysłowych na świecie. Spawanie ręczne zachowuje swoje zalety w przypadku prototypów o małej liczbie serii, złożonych, niepowtarzalnych połączeń oraz prac naprawczych, gdzie koszty przeprogramowania robota przewyższałyby oszczędności w zakresie robocizny.

Na wynos

Wybór między spawaniem MIG, TIG a spawaniem laserowym zrobotyzowanym nie jest kwestią tego, który proces jest najlepszy w teorii. Chodzi o to, który proces najlepiej pasuje do materiału, grubości, klasy jakości i wymagań przepustowych konkretnego zastosowania.

Metoda MIG/MAG pozostaje opłacalnym wyborem domyślnym w przypadku prac konstrukcyjnych i ciężkich prac spawalniczych o grubości powyżej 1.5 mm, gdzie tolerancja odkształceń jest umiarkowana, a wydajność stapiania napędza produktywność. Metoda TIG jest nie do negocjacji, gdy właściwości materiału lub standardy jakości wymagają zerowej ilości odprysków i wysokiej czystości metalurgicznej, niezależnie od spadku wydajności. Spawanie laserowe uzasadnia swoją premię kapitałową w zastosowaniach wielkoseryjnych z cienkimi elementami, gdzie kontrola odkształceń i szybkość cyklu mają znaczenie, głównie w konstrukcjach nadwozi samochodowych i zespołach akumulatorów pojazdów elektrycznych.

Konfiguracje hybrydowe, czy to LAHW dla szybkości spawania grubych blach, czy MIG-TIG z dwoma palnikami dla uzyskania krytycznej jakości grani, istnieją właśnie w przypadkach, gdy pojedynczy proces nie jest w stanie jednocześnie spełnić wszystkich wymagań. Zrozumienie kompromisów z wyprzedzeniem, przed doborem odpowiedniej komory, odróżnia opłacalną inwestycję w automatyzację spawania od kosztownego przeprojektowania.

Ostatnia aktualizacja: maj 6, 2026

Wspaniały! Dzielić się z:

Logo EVST
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z plików cookie, abyśmy mogli zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o plikach cookie są przechowywane w przeglądarce użytkownika i służą do wykonywania funkcji, takich jak rozpoznawanie użytkownika po powrocie do naszej witryny i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla niego najbardziej interesujące i użyteczne.