Robot spawalniczy konstrukcji stalowych: automatyzacja spawania belek, słupów i blach (2026)
Robot spawalniczy do konstrukcji stalowych, zainstalowany na linii produkcyjnej belek dwuteowych lub słupów skrzynkowych, może zapewnić od 3 do 5 razy większą wydajność spawania niż wykwalifikowany spawacz ręczny, a odsetek wad spoin utrzymuje się poniżej 1% przy prawidłowo kwalifikowanych procedurach. W 2026 roku producenci mostów, podstaw wież wiatrowych, ram wieżowców i modułów morskich będą przekształcać wąskie gardła w halach produkcyjnych w zautomatyzowane stanowiska; ta ścieżka znacząco różni się od spawania w przemyśle motoryzacyjnym, gdzie wysoka jednorodność produkcji ułatwia automatyzację.
Dlaczego spawanie konstrukcji stalowych pozostaje w tyle za spawaniem w branży motoryzacyjnej pod względem automatyzacji
Zakłady produkujące nadwozia samochodowe wykorzystują setki robotów na każdej linii produkcyjnej, ponieważ każda część jest zasadniczo identyczna, a czasy cykli mierzone są w sekundach. W przypadku produkcji stali konstrukcyjnej sytuacja jest odwrotna: producent mostów może wyprodukować 40 różnych przekrojów dźwigarów w ciągu jednego tygodnia, a konfiguracje połączeń spawanych zmieniają się dla każdego wygiętego kołnierza, płyty łączącej lub usztywnienia.
Na lukę w automatyzacji wpływają trzy czynniki:
Produkcja niskoseryjna i o dużym zróżnicowaniu. Typowy zakład produkcji stali konstrukcyjnej przetwarza dziesiątki numerów części miesięcznie, a partie produkcyjne wynoszą od jednej do dziesięciu sztuk. Programowanie nowej ścieżki spawania robota dla każdej konfiguracji zajmowało dni w starszych systemach. Postęp w oprogramowaniu do programowania offline (OLP) i generowaniu ścieżek parametrycznych skraca ten czas do kilku godzin, co znacząco zmieniło sytuację biznesową.
Skala przedmiotu obrabianego. Belka dwuteowa mostu o średniej rozpiętości może mieć od 18 do 24 m długości, ważyć od 8 do 20 ton i wymagać ciągłych, wielowarstwowych spoin pachwinowych wzdłuż obu pasów. Standardowe roboty 6-osiowe montowane na stałych cokołach nie są w stanie obsłużyć tej geometrii. Wymagane są tory liniowe, suwnice i skoordynowane systemy pozycjonujące, co zwiększa koszty kapitałowe i złożoność integracji, których mniejsze warsztaty historycznie unikały.
Niedobór wykwalifikowanych spawaczy. Według Amerykańskiego Towarzystwa Spawalniczego (AWS), Stany Zjednoczone stoją w obliczu prognozowanego niedoboru ponad 330 000 spawaczy do 2028 roku, przy czym stanowiska w sektorze konstrukcji i ciężkiego montażu należą do najtrudniejszych do obsadzenia. Ten niedobór zmusza producentów do rozważenia automatyzacji nie jako sposobu na poprawę wydajności, ale jako środka zapewniającego ciągłość zatrudnienia.
Według Amerykańskiego Towarzystwa Spawalniczego (AWS), do 2028 roku w amerykańskim przemyśle spawalniczym prognozowany jest niedobór ponad 330 000 wykwalifikowanych spawaczy, skoncentrowany w sektorach konstrukcji, zbiorników ciśnieniowych i ciężkiego przemysłu. Producenci konstrukcji stalowych reagują na tę sytuację, priorytetowo traktując roboty spawalnicze do dużych elementów, które mogą pracować bezobsługowo na drugiej i trzeciej zmianie, przekształcając ograniczenia kadrowe w przewagę konkurencyjną w zakresie produktywności.
Procesy spawalnicze do zastosowań w konstrukcjach stalowych
Produkcja stali konstrukcyjnej opiera się na czterech podstawowych procesach spawania łukowego, z których każdy jest dopasowany do geometrii złącza, wydajności produkcji i wymagań jakościowych. Żaden pojedynczy proces nie obejmuje wszystkich rodzajów złączy w typowym zakładzie obróbki stali.
Spawanie łukiem krytym (SAW)
SAW to proces roboczy do wykonywania długich, ciągłych spoin na grubych blachach. Łuk jarzy się pod warstwą ziarnistego topnika, eliminując odpryski, narażenie na promieniowanie UV i zanieczyszczenia atmosferyczne. Wydajność nanoszenia od 8 do 20 kg na godzinę, cztery do sześciu razy większa niż w przypadku ręcznego spawania metodą SMAW, sprawia, że SAW jest procesem preferowanym do wykonywania spoin pachwinowych belek z pasami, spoin czołowych krawędzi blach oraz spoin belek skrzynkowych w położeniu płaskim (1G/2F) lub poziomym (2G). Minimalna grubość blachy wynosi zazwyczaj 8 mm; metoda SAW nie nadaje się do wykonywania spoin cienkich blach ani spoin w pozycji nieustalonej bez systemów utrzymywania topnika.
Spawanie łukowe drutem proszkowym (FCAW)
Drut samoosłonowy FCAW lub drut osłonowy gazowy zapewnia wyższą wydajność napawania niż drut lity GMAW i lepszą tolerancję na zanieczyszczenia powierzchni i zgorzelinę walcowniczą, która często występuje w przypadku stali konstrukcyjnej dostarczanej z centrum serwisowego. FCAW-G (rdzeń topnikowy w osłonie gazowej) to podstawowy proces do spawania spoin pachwinowych w pozycjach 3F i 4F oraz spawania na miejscu lub w terenie, gdzie liczy się mobilność. Typowa wydajność napawania wynosi od 3 do 8 kg na godzinę. Pomiędzy przejściami wymagane jest usuwanie żużla, co dodaje etap obróbki, który zautomatyzowane ogniwa muszą uwzględnić w czasie cyklu.
Spawanie łukiem gazowym (GMAW)
Spawanie GMAW drutem litym w trybie natryskowym lub impulsowym to standardowy proces produkcyjny stosowany na liniach produkcyjnych do spawania stali konstrukcyjnej w pozycji płaskiej i poziomej. Prędkości przesuwu od 400 do 900 mm na minutę i równomierne zachowanie łuku sprawiają, że spawanie GMAW doskonale nadaje się do cel zrobotyzowanych, gdzie śledzenie spoiny musi utrzymywać stabilny sygnał sprzężenia zwrotnego. Spawanie impulsowe GMAW redukuje ilość wprowadzanego ciepła, co jest przydatne w przypadku cieńszych blach usztywniających i detali połączeń, gdzie kontrola odkształceń ma znaczenie. Spawanie GMAW jest procesem najczęściej stosowanym w zautomatyzowanych liniach produkcyjnych belek dwuteowych, w których realizowane są programy o dużej różnorodności elementów.
Cięcie plazmowe i spawanie warstwowe
W przypadku połączeń rowkowych grubych blach wymagających pełnej penetracji, w tym w płaszczach zbiorników ciśnieniowych, usztywnieniach platform morskich i segmentach obudowy wież wiatrowych, spawanie łukiem plazmowym (PTA) lub spawanie plazmowe z oczkiem pozwala na wykonanie pojedynczego przejścia w warstwie graniowej blach o grubości do 12 mm, co wymagałoby wielu przejść spawania metodą GMAW, skracając całkowity czas spawania i redukując odkształcenia w strefie graniowej. Jest to coraz częściej stosowane rozwiązanie w systemach robotycznych do produkcji pierścieni bazowych wież wiatrowych, gdzie grubość ścianki od 40 do 80 mm wymaga programów wieloprzejściowych z 20 do 40 warstwami spoiny.
Konfiguracje robotów do ciężkiej obróbki stali
Geometria przedmiotu obrabianego w procesie produkcji stali konstrukcyjnej determinuje konfigurację robota. Nie ma jednego typu platformy, który sprawdziłby się w każdym zastosowaniu.
Konfiguracja 1: Ciężki robot 6-osiowy na torze liniowym z pozycjonerem konika
Jest to najpowszechniej stosowana konfiguracja do produkcji belek dwuteowych i dźwigarów skrzynkowych. Ciężki, sześcioosiowy robot (zwykle o udźwigu ramienia od 50 do 200 kg, umożliwiający przenoszenie głowicy SAW lub ciężkiego palnika FCAW) jest zamontowany na liniowym torze o długości od 6 do 24 m, umieszczonym na poziomie podłogi. Na drugim końcu toru, pozycjoner wrzeciennika i konika utrzymuje belkę i obraca ją, ustawiając każdy kołnierz w pozycji płaskiej (od dołu) do spawania SAW. Taka kombinacja pozwala robotowi spawać jeden kołnierz, podczas gdy pozycjoner indeksuje kolejny, a oś liniowa zmienia położenie robota wzdłuż belki między kolejnymi przejściami spawalniczymi.
W praktyce, uruchomienie tej konfiguracji na linii produkcyjnej dźwigarów skrzynkowych ujawnia, że dokładność enkodera na torze liniowym jest dominującym źródłem błędów położenia. Tor musi być wypoziomowany z dokładnością do 0.5 mm na całej swojej długości, a oś skoordynowana robota i toru musi być dostrojona tak, aby łączny błąd położenia TCP nie przekraczał ±1.0 mm w dowolnym punkcie belki. W przeciwnym razie krawędź spoiny będzie się przesuwać poza rowek w wieloprzejściowych połączeniach blach grubych.
Konfiguracja 2: Robot montowany na bramie do spawania usztywnień płytowych
Spawanie usztywnień środnika blachownic, gdzie spoiny pachwinowe łączą pionowe blachy usztywniające ze środnikiem, wymaga od robota dostępu do obu stron usztywnienia w ograniczonej przestrzeni między sąsiednimi usztywnieniami. Robot 6-osiowy zamontowany na bramie, umieszczony nad blachą na osiach mostu XY, rozwiązuje ten problem, podchodząc do każdego usztywnienia bezpośrednio z góry, a nadgarstkiem robota obraca się, aby dotrzeć do obu spoin pachwinowych bez zmiany położenia przedmiotu obrabianego. Systemy bramowe do produkcji blach zazwyczaj rozciągają się na 4 do 8 m w osi Y (na szerokość blachy) i poruszają się na długości blachy na odcinku 10 do 30 m w osi X. Elementy o masie od 2,000 do 10 000 kg znajdują się na podłodze pod bramą, co eliminuje potrzebę stosowania sprzętu podnoszącego podczas spawania.
Konfiguracja 3: Cobot na mobilnym cokole do spawania na miejscu i napraw
Roboty współpracujące o udźwigu od 10 do 30 kg, zamontowane na podstawie kołowej lub płozowej ze zintegrowanym źródłem zasilania, otwierają nową kategorię zastosowań: spawanie na miejscu i w terenie konstrukcji stalowych, których nie można wnieść do warsztatu. Połączenie pomostu mostu wymagające naprawy spawów po montażu, czy sekcja przejściowa wieży wiatrowej z nieciągłością spoiny wykrytą podczas kontroli eksploatacyjnej, to przykłady, w których przenośna komórka cobota może wykonywać kwalifikowane procedury spawania robota, które spawacz na miejscu miałby trudności z powtarzalnym wykonaniem w przestrzeni podwyższonej lub ograniczonej. Funkcja pomiaru siły cobota umożliwia półautomatyczne lokalizowanie połączeń, nawet gdy precyzja mocowania jest niedostępna.
Konfiguracja 4: Synchronizacja wielu robotów do spawania słupów i profili skrzynkowych
Słupy o przekroju skrzynkowym wymagają jednoczesnego spawania czterech podłużnych szwów, aby zrównoważyć dopływ ciepła i kontrolować odkształcenia. Pojedynczy robot spawający jeden szew na raz wprowadza nierównomierne gradienty temperatury, które powodują wyginanie się słupa. Systemy zsynchronizowane z wieloma robotami obsługują jednocześnie od dwóch do czterech ramion, po jednym na szew, koordynowane przez sterownik główny, który synchronizuje czas zajarzania łuku, prędkość przesuwu i dopływ ciepła dla wszystkich robotów, aby zachować symetrię termiczną. Typowe zastosowania tej konfiguracji to słupy o długości od 4 do 12 m i przekrojach od 300 do 600 mm. Architektura sterownika z wieloma robotami jest bardziej złożona niż w przypadku ogniw z jednym ramieniem, ale producenci stosujący tę konfigurację do słupów architektonicznych o wąskiej tolerancji odnotowali redukcję odkształceń o 40 do 60 procent w porównaniu z sekwencyjnym spawaniem przez jednego robota.
Typy połączeń, parametry splotu i programowanie wieloprzebiegowe
Spawanie stali konstrukcyjnej obejmuje węższy zakres typów połączeń niż spawanie zwykłe, ale każdy typ ma określone parametry, które decydują o jakości spoiny.
Spoiny pachwinowe typu T Spoiny pachwinowe to najczęstszy rodzaj połączenia w stalowych konstrukcjach konstrukcyjnych, występujący wszędzie tam, gdzie usztywnienie, blacha łącząca lub element drugorzędny styka się ze środnikiem lub kołnierzem. Rozmiar spoiny pachwinowej (długość ramienia) waha się od 6 do 25 mm w zależności od obciążenia obliczeniowego. Programy do spawania pachwinowego w robotach określają kąt palnika (zwykle 45 stopni dzielących złącze na dwie połowy, ±5 stopni dla spoin asymetrycznych), prędkość posuwu, szybkość podawania drutu oraz amplitudę oscylacji, jeśli stosowany jest wzór splotu. Spawanie pachwinowe GMAW z prędkością od 450 do 600 mm na minutę umożliwia wykonywanie pojedynczych przejść o szerokości ramienia do 8 mm. Większe przejścia wymagają programów wieloprzejściowych z plikami parametrów dla każdego przejścia zapisanymi w sterowniku robota.
Spoiny rowkowe (V, X, podwójne V) Stosowane są do połączeń z pełną penetracją głównych elementów konstrukcyjnych: połączeń belki ze słupem, połączeń blachownicy ze środnikiem i kołnierzem oraz szwów w powłokach wież wiatrowych. Przygotowanie rowka V dla blach o grubości do 25 mm wykorzystuje kąt rozwarcia 60 stopni z 3 mm powierzchnią styku i 3 mm szczeliną styku. Podwójne V (rowek X) jest stosowane dla blach o grubości powyżej 25 mm w celu zrównoważenia ciepła dopływającego między powierzchnie styku i zmniejszenia odkształceń kątowych. Wieloprzejściowe programy robotów dla połączenia czołowego rowkiem X o grubości 50 mm mogą wymagać od 18 do 28 warstw spoiny, przy czym każda warstwa jest określona przez położenie (liczba warstw i ściegów w warstwie), prędkość posuwu, szybkość podawania drutu i parametry splotu w przypadku wypełniania szerokiego skosu.
Połączenia doczołowe na usztywnieniach płytowych i wzmocnieniach Wymagają one detekcji dotykowej lub wstępnego skanowania laserowego w celu zlokalizowania grani spoiny przed pierwszym ściegiem spawalniczym, ponieważ tolerancje cięcia i dopasowania blachy stalowej konstrukcyjnej mogą różnić się o ±2 do 3 mm od wartości nominalnej, czyli więcej niż odstęp grani spoiny w przypadku cienkich spoin. Kontroler robota musi wykonać procedurę wyszukiwania, która lokalizuje rzeczywiste położenie spoiny i aktualizuje zaprogramowaną ścieżkę przed zajarzeniem łuku.
Systemy śledzenia i wykrywania szwów
Spawanie dużych elementów powoduje odkształcenia termiczne podczas sekwencji spawania, których ścieżki programowane offline nie są w stanie przewidzieć. Systemy śledzenia spoin są zatem wymogiem funkcjonalnym robotów spawalniczych do stali konstrukcyjnej, a nie opcjonalnym dodatkiem.
| Typ czujnika | Dokładność boczna | Zgodne procesy | Najlepsze rodzaje stawów | Ograniczenia |
|---|---|---|---|---|
| Skaner liniowy laserowy (Meta Vision, Servo-Robot, Scansonic) | ±0.1–0.3 mm | GMAW, FCAW, SAW (z osłoną topnika) | Rowek w kształcie litery V, zaokrąglenie, zakład, łączenie w kształcie litery T | Strumień SAW zasłania głowicę skanującą; do oczyszczenia zasobnika strumienia wymagane jest ramię dystansowe |
| Śledzenie spoiny przez łuk (TAST) | ±0.3–0.8 mm | GMAW, FCAW z oscylacją | Rowek w kształcie litery V, zaokrąglenie symetryczne | Wymaga stałego sygnału łuku; nie nadaje się do spawania SAW ani spawania FCAW-S z dużą ilością rozprysków |
| Kontrola napięcia łuku (AVC) | Tylko wysokość (±0.2 mm) | TIG (GTAW), plazma | Przejście korzeniowe na rurze, zbiorniku ciśnieniowym | Korekcja boczna wyłącznie z powodu oscylacji palnika; brak sprzężenia zwrotnego z poprzecznym szwem |
| Wyszukiwanie dotykowe (przed spawaniem) | ±0.5–1.0 mm (tylko lokalizacja początkowa) | GMAW, FCAW | Łączenie czołowe, zaokrąglenie (lokalizacja początku i końca połączenia) | Brak śledzenia spoiny; koryguje położenie tylko na początku każdego przejścia |
Skanery liniowe laserowe (od dostawców takich jak Meta Vision Systems, Servo-Robot i Scansonic) to najskuteczniejsze rozwiązanie do stali konstrukcyjnej. Skaner montowany jest w odległości od 80 do 150 mm przed palnikiem, wyświetla linię światła strukturalnego na spoinie i podaje wektory korekcji poprzecznej i wysokości do interpolatora robota z częstotliwością od 100 do 500 Hz. W przypadku spawania łukiem krytym (SAW) skaner musi być umieszczony na ramieniu dystansowym, które znajduje się ponad zasobnikiem topnika, zazwyczaj 200 do 350 mm przed punktem styku drutu. Ta odległość jest wystarczająca, aby skanować niestopiony topnik przed łukiem, a jednocześnie wystarczająco mała, aby skorygowana ścieżka dotarła do łuku, zanim przedmiot obrabiany przesunie się z pozycji skanowania z powodu rozszerzalności cieplnej.
Normy jakości: AWS D1.1, AWS D1.5, ISO 3834 i EN 1090
Spawanie stali konstrukcyjnej podlega zestawowi powiązanych norm, które określają poziomy jakości spoin, wymagania kwalifikacyjne i obowiązki kontrolne. Obowiązująca norma zależy od zastosowania końcowego i rynku.
| Standardowe | Zakres | Kluczowe wymagania NDT | rynek |
|---|---|---|---|
| AWS-D1.1 — Kodeks spawania konstrukcji stalowych | Wszystkie konstrukcje stalowe obciążone statycznie i cyklicznie, z wyjątkiem mostów i zbiorników ciśnieniowych | Obowiązkowa kontrola wizualna; w przypadku spoin czołowych z pełnym przetopem (CJP) w konstrukcjach poddawanych obciążeniom cyklicznym wymagane jest badanie UT lub RT | Ameryka Północna (budynki, konstrukcje przemysłowe, wieże) |
| AWS-D1.5 — Kodeks spawania mostów | Stalowe mosty drogowe (dotyczy wszystkich typów spoin na elementach głównych i drugorzędnych) | Badanie UT jest obowiązkowe dla wszystkich spoin czołowych CJP; badanie MT dla spoin pachwinowych w strefach rozciąganych; badania radiograficzne dla określonych kategorii połączeń | Ameryka Północna (programy mostów autostradowych) |
| ISO-3834 2 — Kompleksowe wymagania jakościowe | Spawanie materiałów metalowych; poziom kompleksowy wymaga pełnej kwalifikacji proceduralnej (WPS/PQR), wykwalifikowanych spawaczy/operatorów, kontroli i identyfikowalności | Rodzaj i częstotliwość badań nieniszczących (NDT) zgodnie z normą produktu (np. EN 1090); norma ISO 3834-2 nakazuje dokumentowanie wyników kontroli dla każdego spoiny | Międzynarodowy; wymagany przez EN 1090 dla EXC2–EXC4 |
| PL 1090 WYK2 | Wykonawstwo konstrukcji stalowych; EXC2 = standardowa klasa konsekwencji (większość budynków komercyjnych, konstrukcje przemysłowe) | VT na wszystkich spoinach; UT lub MT/PT na spoinach CJP i spoinach pachwinowych nośnych zgodnie z normą EN ISO 17635; badania radiograficzne dla określonych kategorii połączeń | Europa / Rynki oznakowania CE |
| EN 1090 EXC3 | Klasa wysokiego ryzyka (mosty, dźwigi, stadiony, konstrukcje wsporcze na morzu) | Rozszerzony zakres badań NDT: 10–25% UT w przypadku spoin CJP; MT w przypadku spoin pachwinowych w strefach obciążenia zmęczeniowego; pełna identyfikowalność każdego połączenia spawanego | Europa / Rynki oznakowania CE |
| EN 1090 EXC4 | Bardzo wysoka klasa konsekwencji (jądrowa, niektóre struktury podstawowe na morzu) | 100% UT lub RT dla wszystkich spoin CJP; 100% MT dla spoin pachwinowych; wymagana kontrola przez stronę trzecią; wymagane kwalifikacje koordynatora ds. spawania | Europa (energia jądrowa, krytyczne zasoby morskie) |
AWS D1.5 to najbardziej wymagająca północnoamerykańska norma dotycząca spawania konstrukcji w rutynowych pracach mostowych. Wymaga ona UT dla wszystkich spoin czołowych z pełnym przetopem i nakazuje, aby procedury spawania zrobotyzowanego lub zmechanizowanego były oddzielnie kwalifikowane. Przepis ten nakłada na producentów wdrażających roboty do spawania konstrukcji stalowych w programach mostowych obowiązek prowadzenia dedykowanej Specyfikacji Technologii Spawania (WPS) i Rejestru Kwalifikacji Technologii (PQR) dla procesu zrobotyzowanego, odrębnie od procedur spawania ręcznego.
Normy EN 1090 EXC3 i EXC4 wymagają zgodności z normą ISO 3834-2, co z kolei wymaga certyfikowanego koordynatora spawalniczego (poziom IWE lub IWT zgodnie z normą ISO 14731), pełnej dokumentacji identyfikowalności łączącej każdą spoinę z jej procedurą, kwalifikacjami spawacza lub operatora oraz wynikami kontroli. W przypadku spawania zautomatyzowanego w klasach EXC3/EXC4, dziennik spawania z kontrolera robota, rejestrujący prędkość przesuwu, prędkość podawania drutu, napięcie, prąd i temperaturę podgrzewania wstępnego dla każdego przejścia, musi być przechowywany jako część dokumentacji jakości dla każdego połączenia.
Manualne, zmechanizowane i robotyczne: porównanie wydajności i kosztów
| metryczny | Manualny (SMAW/FCAW) | Zmechanizowany (ciągnik SAW, automatyczna spawarka szwów) | Robotyka (6 osi + tor liniowy lub brama) |
|---|---|---|---|
| Szybkość osadzania | 1–3 kg/godz. | 5–15 kg/godz. (pozycja płaska SAW) | 4–12 kg/godz. (GMAW/FCAW); 8–20 kg/godz. (SAW) |
| Wydajność czasu łuku | 20-35% | 60-75% | 65–80% (przy podwójnym stanowisku lub podawaniu ciągłym) |
| Wskaźnik wad spoiny (pierwsze przejście) | 4–8% (według obserwacji branżowych) | 1.5-3% | 0.3-1% |
| Koszt za metr spoiny (względny) | 1.0x linia bazowa | 0.55-0.70x | 0.40–0.60x (przy wolumenie produkcji; wyższe przy niskich wolumenach) |
| Wysoka elastyczność mieszania | Wysoka; spawarka dostosowuje się natychmiast | Niska; wymagana konfiguracja według typu połączenia | Średnio-wysoki; programy OLP można przełączać w ciągu 15–60 min |
| Gruba płyta (>25 mm) wieloprzebiegowa | Zdolny; zależny od wykwalifikowanego spawacza | Możliwość pracy tylko na płasko/poziomo | Możliwość obsługi plików parametrów dla każdego przejścia; wymaga zatwierdzonej procedury wieloprzebiegowej |
| Wymagania kwalifikacyjne spawacza | Zgodnie z AWS D1.1 §4 lub EN 287-1 | Kwalifikacje operatora zgodnie z AWS D1.1 §4.13 lub EN ISO 14732 | Kwalifikacja operatora robota zgodnie z AWS D16.4; kwalifikacja procedury spawania robota zgodnie z obowiązującym kodeksem |
Według obserwacji branżowych producentów stali konstrukcyjnej korzystających z robotycznych stanowisk spawalniczych, wskaźniki wad spoin (mierzone jako odsetek połączeń niespełniających kryteriów akceptacji wizualnej lub NDT przy pierwszym przejściu) spadają z typowych 4–8% w przypadku ręcznych operacji spawania łukiem elektrycznym (FCAW) do poniżej 1% w odpowiednio wykwalifikowanych robotycznych stanowiskach spawania łukiem elektrycznym (GMAW) lub SAW z aktywnym śledzeniem spoin. Redukcja nakładów na poprawki odpowiada za 15–25% całkowitego kosztu na metr, oprócz bezpośredniego wzrostu wydajności wynikającego z wyższych szybkości nanoszenia i czasu trwania łuku.
Trzy anonimowe studia przypadków
Studium przypadku 1: Producent podstaw wież wiatrowych
Europejski producent komponentów wież wiatrowych, produkujący elementy przejściowe i sekcje puszek do fundamentów turbin o mocy od 4 do 6 MW, napotkał problem z wąskim gardłem produkcyjnym w procesie wielowarstwowych spoin obwodowych łączących puszki ze stali walcowanej o grubości od 60 do 80 mm. Każdy szew wymagał od 22 do 30 przejść spawalniczych metodą GMAW zgodnie z procedurą zgodną z normami EN 1090 EXC3 i ISO 3834-2. Spawacze manualni poświęcali na spawanie od 35 do 50 godzin dziennie, a niedobór wykwalifikowanych spawaczy z dyscypliną w zakresie temperatury podgrzewania wstępnego i międzywarstwowej, wymaganą przez tę procedurę, powodował opóźnienia w harmonogramie.
Producent zainstalował ciężkiego, 6-osiowego robota na systemie torów obwodowych, z sekcją puszki zamontowaną w obrotowym pozycjonerze na poziomie podłogi (wrzeciennik z napędem o zmiennej prędkości obrotowej). Sterownik robota zsynchronizował prędkość obrotową z prędkością posuwu, aby utrzymać stałą prędkość spawania od 350 do 400 mm na minutę, niezależnie od różnic w średnicy puszki między modelami turbin. Sterownik napięcia łuku sterował wysokością palnika podczas każdego przejścia. Laserowe śledzenie spoiny z głowicy skanującej Servo-Robot korygowało położenie boczne przy każdym kolejnym przejściu względem poprzedniego profilu ściegu.
Po kwalifikacji procesu i trzymiesięcznym okresie narastania, czas spawania na złącze w celi skrócił się z 42 do 11 godzin, a wskaźnik zdawalności pierwszego przejścia NDT (UT zgodnie z normą EN 1090 EXC3) poprawił się z 78% do 96%. Zgodność z temperaturą podgrzewania wstępnego i międzywarstwową poprawiła się z 84% do 99%, ponieważ sterownik robota zintegrował kanał danych termopary, który wstrzymywał inicjację łuku do momentu, aż temperatura międzywarstwowa znajdzie się w przedziale określonym w WPS.
Studium przypadku 2: Zakład produkcji elementów mostowych
Północnoamerykański producent mostów, produkujący spawane blachownice do wiaduktów autostradowych, uzyskał certyfikat AWS D1.5. Zakład produkował rocznie od 15 do 30 niestandardowych konfiguracji dźwigarów, z pasami o grubości od 25 do 75 mm i wysokością środnika od 1,200 do 2,400 mm. Wszystkie spoiny czołowe CJP wymagały kontroli UT zgodnie z wymaganiami AWS D1.5.
Producent zastosował ciężkiego, 6-osiowego robota zamontowanego na bramie, nad stołem spawalniczym o długości 22 m i szerokości 4 m. Brama wykonywała spoiny pachwinowe między środnikiem a kołnierzem metodą FCAW-G, a spoiny pachwinowe usztywnień środnika programowano za pomocą oprogramowania offline, które importowało geometrię dźwigara z warsztatowego systemu CAD. Nowe konfiguracje dźwigarów wymagały od 6 do 10 godzin programowania OLP, w porównaniu z 2 do 3 dniami ręcznego układania i przygotowania spoin sczepnych.
Zakład odnotował 2.7-krotny wzrost liczby metrów spoiny na operatora na zmianę. Wskaźnik akceptacji pierwszego przejścia przez UT dla spoin czołowych CJP osiągnął 97%, co pozwoliło zakładowi wygrać program pomostowy, który wymagał udokumentowanej jakości powyżej standardu spawania ręcznego. Kwalifikacja procedury spawania zrobotyzowanego AWS D1.5 wydłużyła czas kwalifikacji przedprodukcyjnej o osiem tygodni, co stanowiło główne ograniczenie harmonogramu uruchomienia systemu.
Studium przypadku 3: Producent modułów platform wiertniczych
Morska stocznia produkcyjna w Azji Południowo-Wschodniej, montująca ramy konstrukcyjne modułów górnych, zbudowane z ciężkich słupów o przekroju skrzynkowym (ścianka 400 × 400 × 20 mm) i belek szerokostopowych, zastosowała metodę spawania zsynchronizowanego z wieloma robotami do spawania podłużnych szwów słupów. Każdy słup skrzynkowy wymagał jednoczesnego spawania czterech 12-metrowych szwów pachwinowych, aby kontrolować odkształcenia kątowe z dokładnością do 3 mm na całej długości słupa, co jest wymogiem określonym w specyfikacji tolerancji wymiarowej konstrukcji płaszcza.
Stocznia zainstalowała czterostanowiskową celę z czterema robotami, z których każde ramię znajdowało się na niezależnym, 14-metrowym torze liniowym na poziomie podłogi, koordynowanym przez architekturę sterowania robota typu master-slave. Wszystkie cztery roboty rozpoczynały każde przejście jednocześnie, utrzymywały identyczne prędkości ruchu z dokładnością do ±2 mm na minutę i wykonywały oscylacje palnika zsynchronizowane w celu uzyskania równomiernego dopływu ciepła na wszystkich czterech powierzchniach spoiny. Odkształcenie po spawaniu wyniosło średnio 1.8 mm na długości kolumny, w porównaniu do 7.4 mm przy poprzednim spawaniu ręcznym, co stanowi redukcję o 76% i eliminuje większość wymaganego wcześniej prostowania płomieniowego po spawaniu.
Stocznia korzystała również z dzienników spawania robotów (prąd, napięcie, prędkość na przejście) jako zapisów umożliwiających śledzenie dokumentacji jakości konstrukcji morskich, spełniając w ten sposób wymagania normy produkcyjnej DNV-GL dotyczące dokumentowania parametrów spawania głównych spoin konstrukcyjnych.
Gdzie pasują obecni dostawcy: opcje robotów i systemów
Kilku producentów robotów dostarcza ramiona o udźwigu odpowiednim do zastosowań w konstrukcjach stalowych. FANUC i ABB oferują ramiona 6-osiowe o dużym udźwigu (od 100 do 500 kg) z kompatybilnością z SAW i konfiguracjami o dużym zasięgu, które zostały sprawdzone w praktyce w systemach bramowych w stoczniach i zakładach przemysłu ciężkiego. Seria Motoman MS firmy Yaskawa obejmuje ramiona zaprojektowane do skoordynowanej pracy wielu robotów, co jest istotne w przypadku konfiguracji do synchronicznego spawania kolumn. Firma KUKA oferuje integrację toru liniowego za pośrednictwem pakietu KUKA.LinearRobotTech, który koordynuje osie toru i ramienia w jednej grupie kinematycznej.
Firma EVST zaspokaja potrzeby rynku spawania ciężkich konstrukcji za pomocą serii QJAR, która oferuje udźwig od 3 do 800 kg w ramach jednej architektury sterowania. Ramiona QJAR o udźwigu od 100 do 300 kg są wyposażone w głowice SAW i ciężkie palniki FCAW, stosowane do spawania kołnierzy belek i grubych blach, a pasująca do nich linia pozycjonerów spawalniczych (o udźwigu do 50 ton, dostępna w… evsrobot.com/pozycjoner-spawalniczy_c8) i liniowe tory na poziomie podłogi (evsrobot.com/robot-track) tworzą kompletny system kinematyczny do konfiguracji spawania belek i słupów. EVST dostarcza je jako gotowe, zintegrowane systemy, obejmujące ramię robota, tor, pozycjoner, integrację źródła zasilania, ogrodzenie zabezpieczające oraz certyfikaty CE/SGS/TUV, co zmniejsza ryzyko integracji dla producentów, którzy nie dysponują własnym zespołem inżynierów systemów robotycznych. Pełen zakres udźwigu oznacza, że jedna platforma sterownicza EVST może koordynować zarówno ciężkie ramię konstrukcyjne, jak i lżejsze ramię GMAW do prac usztywniających lub spawania połączeń o ograniczonym dostępie na tej samej linii produkcyjnej. EVST oferuje również inteligentny system spawalniczy który generuje ścieżki spawania na podstawie skanu 3D zamiast ręcznego nauczania.
Według Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR), zastosowania w obróbce metali i spawalnictwie poza sektorem motoryzacyjnym stanowiły około 18–22% wszystkich nowych instalacji robotów przemysłowych na świecie w 2024 roku, przy czym stal konstrukcyjna, przemysł stoczniowy i produkcja zbiorników ciśnieniowych napędzały wzrost w segmencie robotów o dużym udźwigu. Dostawcy gotowych linii spawalniczych, oferujący zintegrowane systemy pozycjonerów i torów liniowych o udźwigu od 3 do 800 kg, są w stanie sprostać wymogowi efektywności kosztowej, który historycznie ograniczał wdrażanie tych rozwiązań przez średniej wielkości producentów konstrukcji.
Czteroetapowy plan adopcji
Krok 1: Komórka pilotażowa, pojedynczy proces, pojedyncza rodzina łączona
Zacznij od jednego robota, jednego procesu i najbardziej wydajnego typu spoiny w warsztacie. Dla większości producentów konstrukcji jest to spoina pachwinowa belki z kołnierzem metodą GMAW na 6-osiowym ramieniu z torem liniowym o długości od 4 do 8 m i pozycjonerem wrzeciennika i konika. Cela pilotażowa ustala przepływ pracy programowania OLP, proces kwalifikacji WPS (w tym wymaganą przez normy kwalifikację procedur spawania zrobotyzowanego zgodnie z AWS D1.1 lub EN 1090) oraz program szkolenia operatorów. Cela pilotażowa pracująca na jedną zmianę dziennie przez trzy do sześciu miesięcy dostarcza wystarczającej ilości danych produkcyjnych, aby oszacować zwrot z inwestycji (ROI) dla rozbudowy oraz zidentyfikować typy spoin i stan materiałów, które wymagają modernizacji śledzenia spoin przed kolejną fazą.
Krok 2: Skalowane komórki, wiele rodzin połączeń, śledzenie szwów
Po zakwalifikowaniu pilotażowego WPS i opanowaniu przez operatorów oprogramowania OLP, należy rozszerzyć go o drugą komórkę, ukierunkowaną na inną rodzinę połączeń, zazwyczaj spoinę pachwinową usztywnienia środnika, z wykorzystaniem suwnicy lub drugiego ramienia zamontowanego na torze. Na tym etapie należy dodać śledzenie spoin laserowych, ponieważ rozszerzony zakres części będzie obejmował geometrie połączeń, w których śledzenie łukiem nie zapewnia odpowiedniej dokładności. W kroku 2 biblioteka OLP powinna obejmować 60–80% powtarzających się programów części warsztatowych, z parametrycznymi szablonami, które umożliwiają generowanie nowych konfiguracji poprzez edycję wysokości belki, szerokości kołnierza i odstępów między usztywnieniami, zamiast ponownego programowania od podstaw.
Krok 3: Linia wieloprocesowa, integracja SAW, skoordynowane pozycjonery
Trzeci etap integruje spawanie SAW z wysokim nanoszeniem na spoinę pasów belek i dźwigarów skrzynkowych, uzupełniając już działające stanowiska spawalnicze GMAW. Kwalifikacja procesu SAW zgodnie z obowiązującymi przepisami wydłuża czas przygotowań przedprodukcyjnych o cztery do ośmiu tygodni. Na tym etapie wprowadzane jest skoordynowane sterowanie pozycjonerem, gdzie oś obrotu pozycjonera jest zsynchronizowaną siódmą osią programu robota, co umożliwia ciągłe spawanie na całej długości spoiny bez konieczności ręcznego ponownego mocowania. W kroku 3 wprowadzana jest również koordynacja pracy wielu robotów przy spawaniu słupów, jeśli ma to zastosowanie.
Krok 4: Standaryzacja w wielu lokalizacjach i zdalne monitorowanie
Producenci z wieloma zakładami produkcyjnymi lub placami składowymi mogą ujednolicić działanie na wspólnej platformie robota i bibliotece oprogramowania OLP w kroku 4, co pozwala na przeniesienie i wykonanie programów zakwalifikowanych w jednym zakładzie w innym (z aktualizacją dokumentacji kwalifikacyjnej wymaganej przez kod dla WPS każdego zakładu). Zdalne monitorowanie dziennika spawania, gdzie dane o parametrach spawania robota są przesyłane strumieniowo do centralnego pulpitu kontroli jakości, zapewnia przejrzystość zarządzania w różnych zakładach i generuje rekordy identyfikowalności wymagane dla dokumentacji jakościowej EN 1090 EXC3/EXC4 i AWS D1.5 bez konieczności ręcznego wprowadzania danych.
Według obserwacji branżowych producentów stali konstrukcyjnej w Ameryce Północnej i Europie, warsztaty, które realizują etapowy plan wdrażania (od ogniwa pilotażowego, przez ogniwa skalowane, aż po linię wieloprocesową), osiągają zwrot z inwestycji w spawanie zrobotyzowane w ciągu 18 do 36 miesięcy, w porównaniu z 36 do 60 miesiącami w przypadku warsztatów, które podejmują się automatyzacji pełnej linii w ramach jednego projektu inwestycyjnego. Podejście etapowe pozwala na rozwój biblioteki programowania OLP i umiejętności operatorów równolegle z wdrażaniem kapitału, skracając okres wzrostu wydajności po każdej instalacji nowego ogniwa.
Najczęściej zadawane pytania
Która metoda spawania jest najlepsza dla robota spawającego grube blachy i konstrukcje stalowe?
W przypadku połączeń blach grubych (powyżej 25 mm) w położeniu płaskim lub poziomym, w tym pasów belek, szwów dźwigarów skrzynkowych i spoin wież wiatrowych, spawanie łukiem krytym (SAW) zapewnia najwyższą wydajność stapiania (8–20 kg/h) i najgłębsze przetopienie w jednym przejściu. Spawanie impulsowe GMAW lub FCAW-G to praktyczny wybór w przypadku wielowarstwowych spoin rowkowych w położeniach innych niż płaskie oraz w przypadku połączeń, w których zatrzymywanie topnika SAW jest niepraktyczne. W przypadku spawania warstw graniowych w złączach rowkowych z pełnym przetopem w zastosowaniach rurowych lub zbiorników ciśnieniowych, spawanie plazmowe z oczkiem klucza pozwala na wykonanie pojedynczego przejścia graniowego na ściankach o grubości do 12 mm, co wymagałoby wielu przejść GMAW, zmniejszając całkowite ciepło dopływowe i ryzyko odkształceń w strefie graniowej.
Jak długi jest liniowy tor potrzebny robotowi spawającemu konstrukcje stalowe do spawania belek?
Długość toru jest określana na podstawie długości belki powiększonej o zasięg ramienia robota na każdym końcu. W przypadku belki o długości 12 m, z ramieniem robota sięgającym 1.5 m poza każdy koniec toru, minimalny tor wynosi 15 m. W przypadku standardowych linii produkcyjnych belek dwuteowych, w których belki mają długość od 6 do 24 m, typowe długości toru wynoszą od 8 do 28 m. Tor musi również uwzględniać ruch konika pozycjonera dla belek o różnych długościach, dlatego całkowita długość podłogi przydzielona dla stanowiska spawalniczego do belek wynosi zazwyczaj maksymalną długość belki powiększoną o 3 do 5 m na prześwit robota na końcu toru i ruch konika pozycjonera.
Ile czasu zajmuje zaprogramowanie nowej konfiguracji belki na robocie do spawania konstrukcji?
Z szablonem parametrycznego programowania offline (OLP) już zdefiniowanym dla danej rodziny połączeń (na przykład spoin pachwinowych kołnierzy belek dwuteowych), zaprogramowanie nowej belki o innej głębokości, szerokości kołnierza lub rozstawie usztywnień zajmuje zazwyczaj od 1 do 4 godzin pracy operatora OLP, w porównaniu z pełnym programem zbudowanym od podstaw w ciągu 6 do 16 godzin. Pierwsza konfiguracja szablonu OLP dla nowej rodziny połączeń, w tym przebiegi weryfikacyjne na sprzęcie fizycznym, zajmuje od 2 do 5 dni, wliczając w to wymaganą przepisami kontrolę spoin pierwszego wyrobu. Warsztaty korzystające z wtyczek do importu danych konstrukcyjnych CAD do oprogramowania OLP mogą skrócić rutynowe programowanie nowej konfiguracji do poniżej 1 godziny, gdy geometria jest importowana bezpośrednio z modelu 3D.
Czy robota spawalniczego można używać do spawania konstrukcji na miejscu lub w terenie?
Roboty współpracujące (coboty) o udźwigu od 10 do 30 kg, zamontowane na mobilnych cobotach, są wykorzystywane do napraw konstrukcyjnych na miejscu oraz spawania połączeń spawanych w terenie. Funkcja pomiaru siły cobota pozwala mu na lokalizowanie połączeń bez konieczności stosowania sztywnego mocowania, a zmniejszone wymagania dotyczące zabezpieczeń umożliwiają pracę w ciasnych lub podwyższonych środowiskach pracy, gdzie tradycyjne roboty przemysłowe nie mogą być bezpiecznie stosowane. Głównymi ograniczeniami praktycznymi są dostęp (cobot musi znajdować się w zasięgu robota do połączenia) oraz zakres procesu (spawanie metodą GMAW i FCAW jest wykonalne; spawanie metodą SAW nie jest przenośne). Wszystkie prace spawalnicze wykonywane w terenie wymagają certyfikowanej instrukcji WPS dla procesu zrobotyzowanego, niezależnie od procedur ręcznych lub zmechanizowanych.
W jaki sposób robot spawalniczy konstrukcji stalowych radzi sobie z wielowarstwowymi połączeniami grubych płyt?
Spawanie wielowarstwowe grubych blach wymaga biblioteki procedur składowanych w sterowniku robota, z jednym plikiem parametrów dla każdej warstwy spoiny i pozycji ściegu w każdej warstwie. W przypadku złącza czołowego z rowkiem krzyżowym o średnicy 50 mm może to być od 25 do 35 indywidualnych programów przejść, z których każdy określa prędkość posuwu, szybkość podawania drutu, kąt palnika, wzór splotu i amplitudę. Sterownik robota wykonuje je sekwencyjnie, z kontrolą temperatury między przejściami (za pomocą zintegrowanego kanału termopary lub ręcznej weryfikacji temperatury wbudowanej w sekwencję programu). Śledzenie spoiny laserowej jest aktywne od drugiego przejścia, śledząc profil korony poprzedniego przejścia, aby prawidłowo ustawić palnik dla kolejnej warstwy wypełnienia. Niektóre zaawansowane systemy wykorzystują trójwymiarowy profilometr laserowy do skanowania profilu ściegu po każdej warstwie i automatycznego dostosowywania ścieżki następnego przejścia na podstawie zmierzonej wysokości i szerokości ściegu.
Powiązane zasoby
- Kompletny przewodnik po spawaniu robotowym (2026):artykuł filarowy obejmujący wybór procesów, typy robotów, czujniki i zwrot z inwestycji we wszystkich formatach automatyzacji spawania.
- Lista kontrolna układu i budowy stanowiska spawalniczego robota (2026):przewodnik krok po kroku dotyczący rodzin układów komórek, stref bezpieczeństwa, śledzenia szwów i uruchamiania.
- Spawanie robotyczne w przemyśle motoryzacyjnym: normy i studia przypadków (2026): w jaki sposób normy dotyczące spawania OEM w branży motoryzacyjnej (IATF16949, ISO 5817) różnią się od wymagań dotyczących stali konstrukcyjnej.
- Jak ocenić dostawcę robotów przemysłowych z Chin (2026):rama kwalifikacyjna służąca do oceny dostawców robotów pochodzących z Chin, obejmująca certyfikację, wsparcie terenowe i standardy dokumentacji.
- Opcje pozycjonera spawalniczego (evsrobot.com): ładowność, konfiguracje osi i kompatybilność z ramionami serii EVST QJAR do zastosowań w konstrukcjach stalowych.
- Systemy torów liniowych (evsrobot.com):specyfikacje torów na poziomie podłogi i podniesionych do spawania belek i zastosowań z dużymi elementami obrabianymi.