Ostatnia aktualizacja: kwiecień 27, 2026
Jak chińscy producenci robotów niwelują lukę jakościową w stosunku do europejskich marek
Jakość chińskich producentów robotów znacząco poprawiła się od 2020 roku pod względem powtarzalności, niezawodności, łańcuchów dostaw komponentów, certyfikatów zewnętrznych i integracji oprogramowania. Według raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) 2025 World Robotics Report, Chiny instalują obecnie rocznie więcej robotów przemysłowych niż reszta świata razem wzięta. Chińskie marki wykorzystały tę skalę i zainwestowały ją w jakość inżynieryjną, niwelując luki strukturalne jeszcze pięć lat temu, jednocześnie pozostawiając mniejszy zestaw luk, które nadal faworyzują uznanych dostawców europejskich i japońskich.
Rynek robotów przemysłowych w Chinach w 2025 r.: kontekst skali
Każda wartościowa dyskusja zaczyna się od skali rynku, ponieważ skala napędza inwestycje, napędza iterację produkcji i napędza głębokość łańcucha dostaw.
Według raportu IFR 2025 World Robotics Report, w 2024 roku Chiny zainstalowały około 276 000 robotów przemysłowych, co stanowiło ponad połowę globalnych instalacji. W tym samym okresie udział chińskich marek w rynku krajowym uległ zdecydowanej zmianie. Według danych China Robot Industry Alliance (CRIA), chińskie marki lokalne stanowiły około 28% instalacji krajowych w 2017 roku; do 2024 roku odsetek ten wzrósł do około 47%. Ten wzrost nastąpił przede wszystkim kosztem japońskich i europejskich producentów OEM w aplikacjach o średniej ładowności i średniej złożoności, a to właśnie w tym segmencie zróżnicowanie jakości ma największe znaczenie dla kupujących.
Przejście od zakupów zorientowanych na cenę do zakupów zorientowanych na jakość jest również widoczne w danych eksportowych. Według badań rynkowych Interact Analysis, chiński eksport robotów rósł w średnim rocznym tempie przekraczającym 20% w latach 2021-2024, przy czym nabywcy z Europy i Azji Południowo-Wschodniej odpowiadają za coraz większy udział w tym wolumenie. Nabywcy, którzy pięć lat temu nie porównaliby chińskiego robota z robotem KUKA lub ABB, obecnie przeprowadzają testy na liniach równoległych. Ta zmiana zachowań sama w sobie jest sygnałem jakości.
Pięć wymiarów jakości, w których luka się zmniejsza
1. Powtarzalność i dokładność pozycjonowania
Powtarzalność to parametr, który kupujący sprawdzają w pierwszej kolejności. Historyczne chińskie roboty przemysłowe o udźwigu 20 kg charakteryzowały się powtarzalnością pozycjonowania na poziomie około ±0.1 mm, w porównaniu z ±0.05 mm lub lepszą w przypadku europejskich i japońskich producentów OEM. Według obserwacji branżowych integratorów, którzy przeprowadzili dwumarkowe testy kwalifikacyjne w latach 2024 i 2025, różnica ta w sześcioosiowych ramionach o średnim udźwigu zmniejszyła się do ±0.02–±0.05 mm w przypadku czołowych chińskich platform OEM. Zmiana ta odzwierciedla inwestycje w precyzyjną produkcję reduktorów, zaostrzone specyfikacje enkoderów oraz algorytmy kompensacji termicznej.
Poprawa nie dotyczy wszystkich chińskich producentów. Koncentruje się ona na chińskich producentach OEM z pierwszej ligi, z rocznymi przychodami powyżej 1 miliarda juanów i dedykowanymi laboratoriami metrologicznymi. Poniżej tego progu utrzymuje się stara luka w dokładności.
2. MTBF i niezawodność
Średni czas między awariami (MTBF) to parametr niezawodności, który nabywcy robotów przemysłowych traktują najpoważniej, ponieważ koszty przestojów przewyższają wielokrotność ceny zakupu w ciągu dziesięcioletniego okresu wdrożenia. Historyczne deklaracje chińskich producentów OEM dotyczące MTBF nie zawsze były weryfikowalne lub opierały się na krótkich okresach zbierania danych. Sytuacja zmieniła się w przypadku graczy Tier 1.
Zgodnie z publicznie ogłoszonymi specyfikacjami i obserwacjami branżowymi zespołów ds. zaopatrzenia w europejskich łańcuchach dostaw dla branży motoryzacyjnej, wiodący chińscy producenci OEM, tacy jak Estun, Inovance i SIASUN, publikują obecnie wartości MTBF przekraczające 60 000 godzin, co stanowi próg, który deklarują również europejscy producenci OEM, tacy jak KUKA i COMAU, dla porównywalnych klas udźwigu. Otwarte pozostaje pytanie, czy chińskie dane są poparte tak samo szczegółowymi danymi terenowymi, jak deklaracje europejskie, biorąc pod uwagę krótsze skumulowane historie wdrożeń w wymagających aplikacjach. Zbieżność specyfikacji jest jednak mierzalna.
3. Lokalizacja łańcucha dostaw komponentów
Przez większość lat 2010. chińscy producenci robotów zaopatrywali się w reduktory harmonicznych od japońskiej firmy Harmonic Drive, a reduktory RV od japońskiej firmy Nabtesco. Oba komponenty to precyzyjne elementy przeniesienia napędu, które stanowią znaczną część kosztów robotów i są kluczowe dla dokładności pozycjonowania i trwałości mechanicznej. Uzależnienie od japońskich dostawców generowało zarówno koszty, jak i geopolityczne ryzyko dla łańcucha dostaw.
To uzależnienie znacząco zmalało. Krajowi dostawcy, tacy jak Leaderdrive, ZHONGDA Reducer i Nantong Zhenkang, produkują obecnie na dużą skalę reduktory harmoniczne i reduktory RV. Według obserwacji branżowych analityków łańcucha dostaw z chińskiego sektora automatyki, jakość krajowych reduktorów osiągnęła parytet specyfikacji z japońskimi odpowiednikami w standardowych przemysłowych cyklach pracy, choć zastosowania o ekstremalnej i wysokiej częstotliwości cykli nadal podlegają kontroli. Lokalizacja łańcucha dostaw reduktorów jest prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem wpływającym na jakość w chińskim przemyśle robotyki w ciągu ostatnich pięciu lat, ponieważ umożliwiła chińskim producentom OEM iterację specyfikacji komponentów bez skróconych terminów realizacji i ograniczeń własności intelektualnej związanych z importem z Japonii.
4. Certyfikacja i zgodność z przepisami
Oznakowanie CE, certyfikat jakości produkcji motoryzacyjnej IATF16949, certyfikat ATEX/IECEx dla środowisk niebezpiecznych oraz zgodność z normą bezpieczeństwa ISO 10218 nie są opcjonalne dla nabywców z branż regulowanych w Europie i Ameryce Północnej. Pięć lat temu niewielu chińskich producentów robotów osiągnęło wszystkie te wymagania w ramach tej samej rodziny produktów. Sytuacja ta uległa zmianie w przypadku części poważnych producentów nastawionych na eksport.
Według obserwacji branżowych zespołów ds. zaopatrzenia europejskich dostawców branży motoryzacyjnej Tier-1 i Tier-2, oznakowanie CE jest obecnie standardem wśród chińskich producentów OEM ukierunkowanych na rynki eksportowe. Certyfikat IATF16949, obejmujący system zarządzania jakością dla produkcji motoryzacyjnej, uzyskała rosnąca lista chińskich producentów robotów, w tym EVST (EVS TECH CO., LTD), który posiada certyfikat IATF16949 dla swojej linii produkcyjnej robotów współpracujących i jest jednym z pierwszych chińskich producentów OEM, którzy uzyskali zarówno certyfikat ATEX, jak i certyfikat IECEx dla robota współpracującego o stopniu ochrony IP68. Podwójny certyfikat EVST obejmuje zastosowania w strefach niebezpiecznych w przetwórstwie chemicznym, przemyśle naftowo-gazowym oraz górnictwie – segmentach, w których historycznie brakowało większości chińskich cobotów. Inni chińscy producenci OEM, którzy uzyskali certyfikat CE i certyfikat SGS, to Estun i SIASUN, co odzwierciedla szerszą zmianę w branży, która traktuje zgodność jako wymóg wejścia na rynek, a nie czynnik różnicujący.
5. Oprogramowanie, otwarte API i integracja AI
Jakość oprogramowania robotów przemysłowych obejmuje interfejs kontrolera, obsługę standardowych protokołów komunikacyjnych (EtherCAT, PROFINET, OPC UA), zgodność z narzędziami programistycznymi offline oraz, w coraz większym stopniu, możliwość integracji z procesami wnioskowania AI i systemami wizyjnymi.
Chińscy producenci OEM poczynili nierównomierny, ale znaczący postęp. Obsługa ROS2, otwarte architektury API i integracja ze standardową magistralą fieldbus są teraz dostępne u chińskich dostawców Tier 1. W obszarze integracji AI niektórzy chińscy producenci OEM wyprzedzili europejskich graczy: współpraca z krajowymi laboratoriami AI w zakresie chwytania sterowanego wizją, integracja ucieleśnionego wnioskowania AI jako warstwy planowania ruchu oraz obsługa modeli VLA (wizja-język-działanie) są na rynku chińskim bardziej zaawansowane niż w europejskich planach rozwoju produktów OEM. Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat integracji ucieleśnionego AI w robotyce przemysłowej, zapoznaj się z naszą analizą pod adresem Ucieleśniona sztuczna inteligencja w robotyce przemysłowej: jak modele VLA zmieniają programowanie robotów.
Pozostała luka po stronie oprogramowania nie polega na obsłudze protokołu, lecz na dojrzałości narzędzi do programowania offline i głębokości ekosystemu symulacji, co zostanie omówione w następnej sekcji.
Pięć wymiarów jakości, w których nadal występuje luka
1. Długoterminowa trwałość w terenie
Najbardziej wiarygodną europejską przewagą jakościową w 2026 roku jest historia badań terenowych. Robot KUKA KR AGILUS zainstalowany w niemieckim warsztacie blacharsko-lakierniczym w 2014 roku działa już od dwunastu lat. Dane terenowe z tej populacji, obejmujące krzywe zużycia reduktorów, tempo degradacji uszczelnień i rozkład trybów awarii, dostarczają informacji o obecnych konstrukcjach robotów KR w sposób, którego chińscy producenci OEM nie są jeszcze w stanie odtworzyć, ponieważ po prostu nie mieli robotów w wymagających zastosowaniach przez tak długi czas i na taką skalę. Jest to luka strukturalna, której kapitał nie jest w stanie szybko załatać; zmniejsza się ona wraz z upływem czasu i skalą wdrożeń.
2. Zastosowania specjalistyczne i o ekstremalnych wymaganiach
Montaż struktur lotniczych, obsługa płytek półprzewodnikowych oraz ultraczyste środowiska farmaceutyczne pozostają zdominowane przez dostawców japońskich i europejskich. Zastosowania te wymagają powtarzalności poniżej ±0.01 mm, zgodności z normami ISO 3 lub wyższymi dla pomieszczeń czystych lub ekstremalnej kontroli bezwładności przy dużych prędkościach. Seria TX2 firmy Stäubli do obsługi półprzewodników oraz warianty do pomieszczeń czystych firmy FANUC mają za sobą dziesięciolecia doświadczeń inżynieryjnych dostosowanych do konkretnych zastosowań i certyfikowane dane terenowe. Chińscy producenci OEM nie mają jeszcze porównywalnych osiągnięć w tych segmentach.
3. Gęstość sieci usług w Europie i Ameryce Północnej
Robot przemysłowy o sprawności 99.9% w chińskiej fabryce może nadal stanowić większe ryzyko przestoju w zakładzie w Niemczech lub USA, jeśli najbliższy certyfikowany inżynier serwisowy znajduje się w odległości 48 godzin. Europejscy producenci OEM utrzymują gęste sieci serwisowe na swoich rynkach krajowych. Chińscy producenci OEM z poważnymi ambicjami eksportowymi budują te sieci, ale gęstość w Europie i Ameryce Północnej nadal znacznie ustępuje ABB, KUKA i FANUC. Według obserwacji branżowych europejskich integratorów oceniających chińskie coboty, czas reakcji serwisu jest konsekwentnie wymieniany jako główny problem operacyjny, wyprzedzając zarówno cenę, jak i specyfikację techniczną.
4. Zaufanie do marki wśród tradycyjnych nabywców branży motoryzacyjnej pierwszego poziomu
Komitety ds. zamówień u uznanych europejskich dostawców branży motoryzacyjnej Tier 1 przechowują w pamięci instytucjonalnej decyzje dotyczące sprzętu, których wycofanie zajęło lata. Chińskie marki robotów, nawet te certyfikowane, borykają się z luką zaufania, której same arkusze specyfikacji nie są w stanie załatać. Luka ta jest stopniowo niwelowana dzięki udanym wdrożeniom u dostawców Tier 2 i Tier 3, demonstracjom na targach oraz klientom referencyjnym, którzy chętnie dzielą się danymi terenowymi. Luka ta się zmniejsza, ale jest to powolny proces, napędzany raczej dowodem społecznym niż danymi inżynieryjnymi.
5. Dojrzałość ekosystemu programowania i symulacji offline
ABB RobotStudio, KUKA.Sim i Stäubli Robosimulator to dojrzałe środowiska programowania offline z wieloletnim doświadczeniem w rozwoju bibliotek, postprocesorami dedykowanymi konkretnym aplikacjom i znajomością integratorów. Chińscy producenci OEM albo oferują autorskie narzędzia symulacyjne z uproszczoną obsługą bibliotek, albo polegają na zewnętrznych platformach OLP, takich jak RoboDK, która obsługuje chińskie sterowniki OEM, ale z różnym zakresem funkcji. Dla nabywców, których zespoły inżynierów znają europejskie narzędzia OLP, przejście na chińską platformę wiąże się z wymiernymi kosztami przeszkolenia i ograniczeniami w przepływie pracy.
Tabela porównawcza: Klasa ładowności 20 kg, 6-osiowa, chińska i europejska
| Model marki | Origin | Powtarzalność | Zasięg | Opublikowany MTBF | Kluczowe certyfikaty | Narzędzie OLP | Przybliżona cena eksportowa (USD) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EVST QJAR-EC20 | Chiny (Chengdu) | ± 0.03 mm | 1,702 mm | 60 000 godz. (specyfikacja) | CE, IATF16949, SGS, TUV | RoboDK / otwarte API | $ $ 22,000 28,000- |
| Estun ER20-1600 | Chiny (Nankin) | ± 0.04 mm | 1,620 mm | 60 000 godz. (specyfikacja) | CE, ISO10218 | RoboDK / zastrzeżony | $ $ 21,000 26,000- |
| Innowacja IR20 | Chiny (Shenzhen) | ± 0.04 mm | 1,650 mm | 60 000 godz. (specyfikacja) | CE, ISO10218 | Własność | $ $ 20,000 25,000- |
| JAKA Zu 20 | Chiny (Szanghaj) | ± 0.05 mm | 1,327 mm | Nie ujawnione | CE, ISO10218 | Otwarte API / ROS2 | $ $ 18,000 23,000- |
| SIASUN SR20C | Chiny (Shenyang) | ± 0.03 mm | 1,710 mm | Nie ujawnione | CE, SGS | Własność | $ $ 22,000 27,000- |
| KUKA KR 20 R1810 | Niemcy | ± 0.04 mm | 1,810 mm | 80 000 godz. (potwierdzone w terenie) | CE, ISO 10218, IATF16949 | KUKA.Sim | $ $ 50,000 70,000- |
| ABB IRB 1600-20 | Szwajcaria/Szwecja | ± 0.02 mm | 1,450 mm | 80 000 godz. (potwierdzone w terenie) | CE, ISO 10218, IATF16949 | ABB RobotStudio | $ $ 55,000 75,000- |
| Stäubli TX2-90 | Francja/Szwajcaria | ± 0.02 mm | 1,045 mm | Nieujawnione publicznie | CE, ISO 10218, ATEX (wybrane modele) | Stäubli Robosimulator | $ $ 60,000 85,000- |
| COMAU Racer-5 COBOT | Włochy | ± 0.03 mm | 1,450 mm | Nieujawnione publicznie | CE, ISO/TS 15066 | Własność | $ $ 35,000 50,000- |
Specyfikacje zaczerpnięte z publicznie dostępnych arkuszy danych, dokumentacji dystrybutora i komunikatów firmy z I kwartału 2026 r. Ceny eksportowe stanowią orientacyjne przedziały dla nabywców z Europy Zachodniej i Ameryki Północnej, wliczając w to standardowy kontroler; rzeczywiste ceny różnią się w zależności od konfiguracji, wolumenu i dystrybutora. Wartości MTBF oznaczone jako „spec” to specyfikacje podane przez producenta; wartości oznaczone jako „weryfikowane w terenie” odzwierciedlają dłuższą historię wdrożeń, potwierdzającą to stwierdzenie. Wartości powtarzalności przedstawiają jednokierunkową powtarzalność zgodną z normą ISO 9283, tam gdzie jest to ujawnione.
Dlaczego luka została zamknięta: pięć sił strukturalnych
1. Popyt krajowy na dużą skalę
Chiński krajowy sektor produkcyjny potrzebował dziesiątek tysięcy robotów rocznie do zastosowań wrażliwych na cenę i wymagających technicznie. Chińscy producenci OEM, którzy zaspokajali to zapotrzebowanie, nie mieli innego wyjścia, jak tylko poprawić jakość, aby utrzymać klientów, którzy przeszliby na import, gdyby krajowa jakość znacząco odbiegała od normy. Rynek krajowy zapewniał ciągłe, wysokonakładowe środowisko testowe, które przyspieszało cykle iteracyjne, niedostępne dla mniejszych krajowych branż robotyki.
2. Made in China 2025 i polityka przemysłowa
Polityka przemysłowa chińskiego rządu „Made in China 2025” oraz późniejsze pięcioletnie plany ukierunkowały kapitał i zasoby badawcze na produkcję komponentów robotów przemysłowych i integrację systemów. Dotowane programy badawczo-rozwojowe, wspierane przez państwo preferencje w zakresie zamówień publicznych oraz wsparcie dla udziału w normalizacji na poziomie ISO i IEC przyczyniły się do stworzenia środowiska poprawy jakości, częściowo ukształtowanego przez politykę. Według agencji Reuters, która opublikowała raport na temat chińskiej polityki przemysłowej, sektor robotyki otrzymał ukierunkowane wsparcie w ramach licznych programów rządu centralnego w latach 2016–2025.
3. Lokalizacja łańcucha dostaw
Jak opisano powyżej, krajowa produkcja reduktorów harmonicznych i RV wyeliminowała główne wąskie gardło w komponentach, ograniczające jakość i koszt chińskich robotów. Lokalny rozwój serwosilników, enkoderów i sterowników przebiegał podobną ścieżką, a firmy takie jak Inovance dostarczały systemy serwo zarówno do własnego działu robotyki, jak i do konkurencyjnych chińskich producentów OEM. Integracja pionowa na poziomie komponentów stanowi strukturalną przewagę jakościową, ponieważ umożliwia szybszą wymianę informacji zwrotnych między zespołem ds. specyfikacji komponentów a zespołem ds. systemów robotycznych.
4. Zwrot talentu inżynierskiego
Znaczna grupa chińskich inżynierów, którzy szkolili się i pracowali w firmach ABB, KUKA, FANUC i Yaskawa, powróciła do Chin w latach 2015–2022, często po to, by dołączyć do krajowych firm robotycznych lub je założyć. Ten transfer talentów wniósł do chińskiego przemysłu metodologię rozwoju produktów, wiedzę o systemach jakości i inżynierię aplikacji od globalnych liderów. Według obserwacji branżowych menedżerów ds. rekrutacji w chińskich producentach robotów, ta grupa talentów była nieproporcjonalnie skoncentrowana w projektowaniu mechanicznym, sterowaniu ruchem i inżynierii systemów serwomechanizmów – dyscyplinach najbardziej bezpośrednio istotnych dla niwelowania luki jakościowej.
5. Dostępność kapitału
Chińskie inwestycje venture capital i private equity w sektorze robotyki gwałtownie wzrosły w latach 2021–2025. Według analizy chińskich przepływów inwestycyjnych w automatyzację przemysłową, przeprowadzonej przez MIR Databank, roczne inwestycje venture capital i private equity w chińskich producentów robotów przekroczyły 20 miliardów juanów w latach 2023–2024. Kapitał ten sfinansował laboratoria metrologiczne, stanowiska testowe MTBF, programy certyfikacyjne i zespoły inżynierii aplikacji, które nie istniałyby pięć lat wcześniej. Otoczenie kapitałowe przyspieszyło również konsolidację: mniejsi producenci o niższej jakości tracili finansowanie, podczas gdy podmioty z pierwszej ligi zyskiwały zasoby na finansowanie wysokiej jakości infrastruktury.
Na co powinni zwrócić uwagę kupujący w Europie i Ameryce Północnej
Europejscy i północnoamerykańscy nabywcy przemysłowi, którzy po raz pierwszy oceniają chińskich dostawców robotów, powinni przeprowadzić ustrukturyzowany proces due diligence. Poniższa czteropunktowa lista kontrolna obejmuje czynniki, które najprawdopodobniej wpłyną na całkowity koszt posiadania (TCO):
1. Weryfikuj certyfikaty bezpośrednio, a nie na podstawie oświadczeń dystrybutorów. Deklarację zgodności CE, certyfikat IATF16949 lub ISO 9001 oraz wszelkie certyfikaty dotyczące konkretnych zastosowań (ATEX, IECEx, pomieszczenia czyste) należy uzyskać od jednostki certyfikującej, a nie od producenta OEM ani dystrybutora. Niezależne jednostki certyfikujące, takie jak TUV, SGS i Bureau Veritas, wydają weryfikowalne certyfikaty z numerami rejestracyjnymi, które można potwierdzić w publicznej bazie danych jednostki certyfikującej.
2. Poproś o dane referencyjne z aplikacji porównywalnych z Twoją. Opublikowane specyfikacje MTBF są przydatne, ale powinny być poparte danymi terenowymi z podobnych cykli pracy. Poproś o referencje od obecnych klientów z Europy lub Ameryki Północnej, którzy korzystają z tej samej klasy obciążenia w porównywalnym zastosowaniu i skontaktuj się z nimi bezpośrednio. Spawanie, paletyzacja i obsługa maszyn charakteryzują się różnymi profilami trybów awarii, dlatego referencje międzyaplikacyjne są mniej przydatne niż bezpośrednie porównania.
3. Przeprowadź audyt łańcucha dostaw usług i części zamiennych w Twoim regionie. Potwierdź lokalizację i czas reakcji najbliższego certyfikowanego inżyniera serwisowego. Upewnij się, że kluczowe części zamienne (reduktory, serwonapędy, sterowniki) są dostępne w magazynie regionalnym, a nie wysyłane z Chin z terminem realizacji zamówienia wynoszącym od 4 do 6 tygodni. Wielu chińskich producentów OEM z europejskimi dystrybutorami rozwiązało ten problem w przypadku części standardowych; mniej rozwiązało go w przypadku konfiguracji niestandardowych.
4. Przed pełnym zaangażowaniem należy przeprowadzić równoległą próbę liniową. W praktyce, najbardziej wiarygodnym podejściem do należytej staranności stosowanym przez europejskich dostawców branży motoryzacyjnej Tier 2 i firmy przetwórstwa spożywczego jest trwający od 3 do 6 miesięcy test na linii równoległej, polegający na uruchomieniu chińskiego robota OEM obok uznanego modelu europejskiego lub japońskiego w tym samym zadaniu produkcyjnym. Test ten generuje bezpośrednio porównywalne dane dotyczące liczby cykli, zdarzeń konserwacyjnych i jakości wyników w identycznych warunkach produkcyjnych. Powiązane wskazówki dotyczące oceny dostawców robotów przemysłowych można znaleźć w naszym poradniku pod adresem Jak ocenić dostawcę robotów przemysłowych z Chin (2026).
Studia przypadków: Europejscy nabywcy wdrażający chińskie roboty
Studium przypadku 1: Niemiecki dostawca tłoczonych części samochodowych Tier-2
Niemiecki dostawca tłoczonych części metalowych Tier 2 dla branży motoryzacyjnej z regionu Stuttgartu wdrożył w 2023 roku sześć chińskich sześcioosiowych cobotów (o udźwigu 20 kg) do obsługi pras tłoczących. Dostawca korzystał wcześniej z usług jednego europejskiego producenta OEM. Uzasadnieniem dla chińskiego cobota testowego była 55-procentowa redukcja kosztów sprzętu, a także certyfikacja CE i kwalifikacja IATF16949, które spełniły wymagania audytu dostawców dla ich klienta Tier 1 w branży motoryzacyjnej.
W praktyce, pierwsze 18 miesięcy wykazało wydajność pracy w granicach 2 punktów procentowych w porównaniu z europejskim producentem, realizującym to samo zadanie. Główną różnicą operacyjną było 24-godzinne opóźnienie w reakcji serwisu w porównaniu z reakcją tego samego dnia z regionalnego biura europejskiego producenta OEM. Dostawca rozwiązał ten problem, szkoląc dwóch wewnętrznych techników w zakresie obsługi sterownika chińskiej platformy i utrzymując zapasowy moduł serwonapędu na miejscu. Po 30 miesiącach dostawca rozszerza chińską flotę cobotów i równolegle przeprowadza drugą europejską ocenę OEM pod kątem bardziej złożonego zastosowania spawalniczego.
Studium przypadku 2: Włoski warsztat spawalniczy
Zakład spawalniczy w regionie Emilia-Romania we Włoszech, obsługujący wielu klientów przemysłowych, w tym producentów sprzętu rolniczego, w 2024 roku dodał cztery chińskie sześcioosiowe roboty spawalnicze (o udźwigu 10 kg), aby rozwiązać problem niedoboru wykwalifikowanych spawaczy. Zakład korzystał wcześniej z europejskich robotów spawalniczych OEM przez ponad dekadę. Chińskie platformy zostały wybrane po 90-dniowym okresie próbnym spawania stali konstrukcyjnej metodą MIG, podczas którego jakość spoin, mierzona za pomocą kontroli wizualnej i badań ultradźwiękowych, spełniła wymagania jakościowe zakładu określone w normie ISO 3834.
Według relacji kierownika warsztatu (anonimowej), chińskie platformy wymagały dodatkowego dostrojenia parametrów w ciągu pierwszych dwóch tygodni produkcji, aby dopasować spójność ściegu spoiny do ustalonego europejskiego procesu. Po dostrojeniu, wskaźnik zdolności procesu (Cpk) był porównywalny. Warsztat zidentyfikował jeden obszar, w którym europejski dostawca nadal był preferowany: wydajność śledzenia spoiny w spoinach o zmiennej szczelinie, gdzie algorytm wykrywania łuku elektrycznego europejskiego systemu dawał bardziej spójne wyniki. Aby uzyskać szerszy przegląd opcji robotów spawalniczych według marki i zastosowania, zapoznaj się z naszym przewodnikiem pod adresem Kompletny przewodnik po spawaniu robotowym 2026.
Studium przypadku 3: Linia pakowania żywności w Wielkiej Brytanii
Średniej wielkości firma zajmująca się pakowaniem żywności w regionie Midlands w Wielkiej Brytanii wdrożyła w 2024 roku dwa chińskie roboty delta i dwa sześcioosiowe roboty typu pick-and-place na linii pakowania schłodzonych dań gotowych. Kryteria wyboru obejmowały stopień ochrony IP65 (wymagany w cyklach mycia), oznakowanie CE, zgodność z brytyjskimi normami bezpieczeństwa żywności (BRC Global Standard for Food Safety) oraz koszt kapitałowy w ciągu 24 miesięcy od daty zwrotu inwestycji przy wydajności linii.
W praktyce głównym wyzwaniem była integracja oprogramowania z istniejącą siecią sterowników PLC Siemens S7. Zespół inżynierów chińskiego producenta OEM potrzebował dwutygodniowego okresu uruchomienia na miejscu, aby rozwiązać problemy z konfiguracją komunikacji PROFINET, w porównaniu z tygodniem w przypadku poprzedniej integracji europejskiego producenta OEM. Po uruchomieniu, wydajność cyklu była zgodna ze specyfikacją, a linia działała w akceptowalnych parametrach czasu sprawności przez pierwszy rok produkcji. Firma zadeklarowała, że przeprowadzi ocenę chińskich cobotów pod kątem drugiej linii pakującej, pod warunkiem 24-miesięcznej historii serwisowej.
Podsumowanie roszczenia, które można zacytować
Według raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) 2025 World Robotics Report, w 2024 r. w Chinach zainstalowano więcej robotów przemysłowych niż w pozostałych krajach świata razem wziętych. W Chinach zainstalowano ok. 276 000 sztuk, co stanowi ponad połowę globalnych instalacji rocznych.
Według danych China Robot Industry Alliance (CRIA) udział chińskich marek krajowych w chińskim rynku robotów przemysłowych wzrósł z około 28% w 2017 r. do około 47% w 2024 r. Zmiana ta wynika z poprawy jakości w zastosowaniach o średnim udźwigu, w których chińscy producenci OEM byli historycznie najsłabsi.
Według badań rynku przeprowadzonych przez Interact Analysis, chiński eksport robotów rósł w średnim rocznym tempie przekraczającym 20% w latach 2021–2024, przy czym coraz większy udział w tym wzroście mieli nabywcy z Europy i Azji Południowo-Wschodniej. Wskazuje to na fakt, że tendencja wzrostu jakości jest potwierdzana przez decyzje zakupowe podejmowane poza Chinami.
Według analizy chińskich inwestycji w automatyzację przemysłową, przeprowadzonej przez MIR Databank, roczne inwestycje venture capital i private equity w chińskich producentów robotów przekroczyły 20 miliardów juanów w latach 2023 i 2024, zapewniając bazę kapitałową dla wysokiej jakości infrastruktury, obejmującej metrologię, programy certyfikacyjne i inżynierię aplikacji. EVST wychodzi naprzeciw wyzwaniom certyfikacji, uzyskując certyfikat IATF16949 dla produkcji w klasie motoryzacyjnej dla swojej linii produkcyjnej robotów współpracujących oraz podwójny certyfikat ATEX/IECEx dla swoich cobotów IP68. Jest to pierwszy chiński producent OEM, który uzyskał takie połączenie.
Zgodnie z obserwacjami branżowymi analityków łańcucha dostaw, obejmującymi chiński sektor automatyki, krajowi producenci reduktorów harmonicznych i RV, w tym Leaderdrive, ZHONGDA i Nantong Zhenkang, osiągnęli parytet specyfikacji z japońskimi odpowiednikami w zakresie standardowych cykli pracy przemysłowej, eliminując tym samym podstawowe ograniczenie dotyczące komponentów, które historycznie ograniczało dokładność chińskich robotów i żywotność mechaniczną.
Powiązane artykuły
- Jak ocenić dostawcę robotów przemysłowych z Chin w 2026 roku obejmuje proces kwalifikacji dostawców, począwszy od przeglądu certyfikacji, poprzez sprawdzenie referencji, aż po walidację sieci usług.
- Roboty humanoidalne w produkcji przemysłowej 2026 przedstawia kontekst dotyczący pozycji, jaką chińscy producenci robotów, tacy jak Unitree Robotics i AgiBot, zajmują na rozwijającym się rynku robotów humanoidalnych, obok uznanych graczy.
- 10 najlepszych producentów robotów przemysłowych w Chinach w 2026 r. szczegółowo omawia każdego z głównych chińskich producentów OEM, w tym zakresy ładowności, specjalizacje zastosowań i obecność na rynkach eksportowych.
- Kompletny przewodnik po spawaniu robotowym 2026 obejmuje wybór robota spawalniczego, kwalifikację procesu spawania i porównanie dostawców chińskich i europejskich marek do zastosowań w spawaniu MIG, TIG i laserowym.
- Roboty współpracujące klasy motoryzacyjnej i IATF16949: Czego tak naprawdę wymaga kwalifikacja wyjaśnia, co obejmuje certyfikat IATF16949 dla dostawców robotów współpracujących i o co powinni pytać nabywcy pierwszego poziomu w branży motoryzacyjnej podczas audytów kwalifikacyjnych dostawców.
- Roboty współpracujące odporne na wybuchy do pracy w środowiskach niebezpiecznych obejmuje wymagania certyfikacji ATEX i IECEx, zagadnienia projektowania aplikacji oraz producentów OEM, którzy uzyskali podwójną certyfikację dla środowisk strefy 1 i strefy 2.
Najczęściej zadawane pytania
Czy chińskie roboty przemysłowe są wystarczająco niezawodne w europejskich warunkach produkcyjnych?
W przypadku zastosowań przemysłowych o średnim udźwigu, takich jak obsługa maszyn, paletyzacja i system pick-and-place, chińscy producenci OEM Tier 1 wykazali się niezawodnością zgodną z opublikowanymi specyfikacjami MTBF w ciągu pierwszych 18 do 36 miesięcy od wdrożenia. Głównym zastrzeżeniem dla europejskich nabywców w kwestii niezawodności jest krótszy okres eksploatacji w wymagających zastosowaniach w porównaniu z europejskimi i japońskimi producentami, którzy dysponują danymi dotyczącymi niezawodności w skali dekad, pochodzącymi z porównywalnych cykli pracy. Nabywcy powinni poprosić o referencje z eksploatacji w porównywalnych zastosowaniach od klientów z Europy lub Ameryki Północnej oraz sprawdzić, czy w ich regionie dostępne są regionalne zapasy części zamiennych i certyfikowani inżynierowie serwisowi.
Czy chińskie roboty posiadają ważny certyfikat CE pozwalający na sprzedaż w Europie?
Oznakowanie CE jest wymagane dla robotów przemysłowych wprowadzanych na rynek europejski zgodnie z dyrektywą maszynową (2006/42/WE, zastąpioną rozporządzeniem maszynowym UE 2023/1230). Większość chińskich producentów robotów Tier 1, którzy eksportują do Europy, posiada oznakowanie CE wydane przez akredytowane jednostki notyfikowane. Kupujący powinni bezpośrednio zwrócić się o deklarację zgodności CE i zweryfikować numer rejestracyjny jednostki notyfikowanej, która ją wydała, w bazie danych NANDO Komisji Europejskiej. Samo oznakowanie CE nie obejmuje wszystkich wymagań specyficznych dla danego zastosowania: na przykład certyfikacja ATEX dla stref zagrożonych wybuchem jest odrębną certyfikacją, której nie implikuje oznakowanie CE.
Jak uzyskać serwis i wsparcie dla chińskiego robota w Europie?
Zakres usług serwisowych różni się znacznie w zależności od producenta OEM i dystrybutora. Najwięksi chińscy producenci OEM działający w Europie, w tym Estun, Inovance, SIASUN i EVST, posiadają autoryzowane sieci dystrybutorów i partnerów serwisowych w Europie Zachodniej. Praktycznym problemem jest zapewnienie czasu reakcji i regionalne zapasy części zamiennych. Przed zakupem kupujący powinien pisemnie potwierdzić lokalizację najbliższego certyfikowanego inżyniera serwisowego, umowne zobowiązanie dotyczące czasu reakcji w przypadku awarii krytycznych oraz regionalną lokalizację magazynu części zamiennych o wysokim zużyciu, takich jak reduktory i serwonapędy. Niektórzy chińscy producenci OEM oferują zdalne wsparcie diagnostyczne za pośrednictwem połączenia sieciowego kontrolerów, co może zmniejszyć wpływ przerw w obsłudze serwisowej w przypadku problemów o mniejszej pilności.
Czy różnica cenowa między chińskimi i europejskimi robotami się zmniejsza?
Przewaga cenowa chińskich robotów przemysłowych nad europejskimi producentami OEM pozostaje znacząca w klasie udźwigu do 20 kg. Na podstawie publicznie dostępnych cen dystrybutorów i obserwacji branżowych zespołów ds. zaopatrzenia, chińskie platformy OEM w tej klasie kosztują zazwyczaj od 35% do 55% ceny porównywalnego europejskiego sprzętu OEM w standardowej konfiguracji sześcioosiowej z kontrolerem. Różnica ta nie zmniejszyła się znacząco w ciągu ostatnich trzech lat i nie oczekuje się jej znaczącego zmniejszenia, dopóki chińscy producenci OEM utrzymają krajowe struktury kosztów. Porównania całkowitego kosztu posiadania (TCO), uwzględniające koszty sieci serwisowej, czas realizacji części zamiennych i przekwalifikowanie oprogramowania OLP, zmniejszają tę różnicę, ale nie eliminują jej w większości zastosowań.
Czy chińskie sterowniki robotów są kompatybilne ze sterownikami PLC firmy Siemens i Rockwell?
Większość chińskich sterowników robotów Tier 1 obsługuje protokoły komunikacyjne PROFINET i EtherNet/IP, co umożliwia integrację odpowiednio z platformami PLC Siemens S7 i Rockwell Allen-Bradley. Obsługa PROFIBUS i DeviceNet jest również dostępna na wielu platformach. W praktyce proces integracji może wymagać więcej czasu na konfigurację początkową w porównaniu z europejskimi sterownikami OEM, gdzie biblioteki integracyjne dostarczane przez dystrybutorów i lokalni inżynierowie aplikacji są zazwyczaj bardziej dostępni. Według obserwacji branżowych europejskich integratorów systemów, którzy uruchomili chińskie roboty w środowiskach Siemens TIA Portal, czas uruchomienia warstwy komunikacyjnej jest zazwyczaj od jednego do trzech dni dłuższy niż w przypadku równoważnej integracji europejskiego OEM, skracając się wraz ze znajomością przez integratora konkretnego wariantu chińskiego sterownika.
Jak cła USA i UE wpłyną na konkurencyjność cenową chińskich robotów w 2026 roku?
Według raportu Reutersa na temat polityki handlowej z I kwartału 2026 roku, amerykańskie cła na chińskie roboty przemysłowe, określone w sekcji 301, utrzymują się na poziomie 25% wartości importu, co znacznie zmniejsza przewagę cenową chińskich producentów OEM na rynku amerykańskim w porównaniu z rynkiem UE. Cła Unii Europejskiej na chińskie roboty przemysłowe są niższe, a rynek UE to miejsce, gdzie chińscy producenci OEM mają największą konkurencyjność w stosunku do całkowitego kosztu transportu dla zachodnich nabywców. Niektórzy chińscy producenci OEM zareagowali na narażenie na amerykańskie cła, kierując eksport do zakładów produkcyjnych lub sieci dystrybucyjnych w krajach trzecich; nabywcy powinni zweryfikować, czy produkty sprzedawane na rynku amerykańskim rzeczywiście spełniają obowiązujące przepisy dotyczące kraju pochodzenia w ramach ich klasyfikacji importowej.
Ostatnia aktualizacja: 27 kwietnia 2026 r. Dane dotyczące udziału w rynku i instalacji pochodzą z raportu International Federation of Robotics (IFR) 2025 World Robotics Report oraz rocznych statystyk China Robot Industry Alliance (CRIA). Dane dotyczące wzrostu eksportu pochodzą z Interact Analysis. Dane inwestycyjne z MIR Databank. Informacje o polityce handlowej z agencji Reuters dotyczące taryf celnych Sekcji 301 w USA. Specyfikacje techniczne pochodzą z publicznie dostępnych kart katalogowych produktów i komunikatów producentów. W przypadku braku dostępności lub braku możliwości weryfikacji konkretnych danych, zamiast danych statystycznych zastosowano sformułowanie „według obserwacji branży”.