MIG vs. TIG vs. laserové robotické svařování: Výběr procesu pro průmyslovou výrobu (2026)

Obsah

Poslední aktualizace: 6. května 2026

MIG vs. TIG vs. laserové robotické svařování: Výběr procesu pro průmyslovou výrobu (2026)

Tři průmyslová robotická svařovací ramena provádějící svařování MIG, TIG a laserem vedle sebe v tovární hale

Každý robotický svařovací proces má jasnou zónu nejvhodnějšího sladění. MIG/MAG dominuje v oblasti konstrukční výroby a práce s tlustými plechy a dosahuje rychlosti navařování 4 až 12 kg/h, které se žádný jiný obloukový proces při podobných nákladech nedokáže srovnat. TIG se hlásí k aplikacím v oblasti tenkých profilů a přesných aplikací, od leteckých palivových trubek až po farmaceutické nerezové trubky, kde čistota svaru převažuje nad propustností. Laserové svařování vede v oblasti výroby automobilových karoserií a vysokorychlostních svarů a dosahuje rychlosti 8 až 10 m/min s úzkou tepelně ovlivněnou zónou, která minimalizuje deformaci.

Proč výběr procesu ovlivňuje návratnost investic do buňky

Volba nesprávného svařovacího procesu pro robotickou buňku je jednou z nejdražších chyb, kterých se může výrobní inženýr dopustit. Nejde jen o kvalitu svaru: nesprávný proces zároveň zvyšuje náklady na spotřební materiál, dobu cyklu, míru přepracování a složitost upínacích přípravků.

Podle Mezinárodní federace robotiky (IFR) Světová robotika 2025 Zpráva uvádí, že svařování představuje největší podíl jednotlivých aplikací ze všech instalací průmyslových robotů na celém světě, přičemž v pětiletém období do roku 2024 bylo dodáno více než 420 000 svařovacích robotů. Tento objem podtrhuje, jak vyspělá je technologie a do jaké míry závisí diferenciace nyní na rozhodnutích na úrovni procesu, spíše než pouze na hardwaru robota.

Výběr procesu ovlivňuje všechny následné proměnné: požadované užitečné zatížení a dosah robota, nástroje na konci ramene, infrastrukturu ochranného plynu, specifikaci odsávání výparů a kvalifikační standard, který musí svařovací postup splňovat. Správný výběr od samého začátku zabraňuje nákladným přepracováním buněk po uvedení do provozu.

Širší kontext k návrhu a uvedení kompletní robotické svařovací buňky naleznete v našich Kompletní průvodce robotickým svařováním (2026) a Kontrolní seznam pro rozvržení a sestavení robotické svařovací buňky.

Robotický svařovací hořák MIG GMAW na 6osém rameni vytvářející koutový svar na konstrukčním ocelovém plechu

Robotické svařování MIG/MAG (GMAW): Vysoce odolná konstrukční pracantka

Svařování MIG, dříve GMAW (Gas Metal Arc Welding) nebo MAG, pokud se používá aktivní ochranný plyn, je dominantní proces pro robotické obloukové svařování konstrukční oceli, automobilových podvozků, těžkých strojů a obecné výroby. Jeho kombinace kontinuálního podávání drátu, relativně nízkých nákladů na zařízení a snadné integrace robota z něj činí výchozí bod pro většinu nových projektů automatizace svařování.

Klíčové technické parametry

Robotická MIG cela pracující v režimu stříkacího přenosu obvykle dodává 4 až 8 kg/h navařeného svarového kovu na uhlíkové oceli. U konfigurací s dvojitým nebo tandemovým drátem dosahují rychlosti navařování 10 až 12 kg/h, což je vhodné pro těžké konstrukční spoje, které by u jakéhokoli jiného procesu vyžadovaly více průchodů. Praktický rozsah tloušťky plechu je od 1 mm na spodní hranici (s pulzním MIG a přesnou regulací rychlosti drátu) do 25 mm na průchod u vícenásobných aplikací.

Výběr ochranného plynu je významnou proměnnou. Spoje z uhlíkové oceli používají směsi Ar + CO2, nejčastěji 75/25 nebo 82/18 Ar/CO2 pro přenos postřikem, nebo vyšší poměry CO2 pro krátký oblouk na tenčích tloušťkách. Nerezová ocel a hliník vyžadují vyšší poměr argonu nebo trimix plynů. Robotický systém musí dodávat konzistentní průtok ochranného plynu (obvykle 15 až 25 l/min) a kryt cely musí zabraňovat průvanu, který narušuje pokrytí.

Možnosti konfigurace robota

Svařování MIG se snadno integruje se standardními 6osými roboty v třídě nosnosti 6 až 20 kg. U velkých konstrukčních svařenců rozšiřuje 6osý robot namontovaný na lineární dráze efektivní dosah a pokrývá svařence dlouhé několik metrů, aniž by bylo nutné přemisťovat obrobek. Přidáním 1- nebo 2osého servo polohovače vzniká 7- nebo 8osý koordinovaný systém, který udržuje optimální úhel hořáku i v komplexních drahách spojů. Podle pozorování v oboru představují tyto víceosé koordinované buňky většinu nových instalací pro svařování těžkých konstrukcí v letech 2025 a 2026.

Standardy a kvalita

Pro konstrukční ocel je primárním kvalifikačním rámcem AWS D1.1 (Structural Welding Code, Steel), který definuje požadavky na specifikaci svařovacího postupu (WPS), kvalifikaci svářeče (nebo svářečského operátora) a kritéria kontroly. Norma ISO 15614-1 pokrývá ekvivalentní evropskou kvalifikační cestu. Obě vyžadují záznamy o kvalifikaci předvýrobního postupu (PQR), které dokumentují parametry svařování, základní kov, přídavný kov a výsledky kontroly po svařování.

Podle Americké svářečské společnosti (AWS) Výhled svářečského průmyslu pro rok 2025Největším objemem pro automatizaci svařování zůstávají konstrukční a těžká výroba, přičemž procesy MIG/MAG tvoří přibližně 65 procent všech aplikací robotického obloukového svařování podle doby zapnutí oblouku. Společnost EVST se tomuto segmentu věnuje pomocí robotických ramen určených pro svařování a integrovaného svařovacího systému s umělou inteligencí, který je navržen pro vícevrstvé aplikace s vysokým nanášením.

V praxi dobře kalibrovaná robotická MIG cela udržuje míru rozstřiku pod 0.5 % nanesené hmotnosti a míru vad svarů výrazně pod 1 %, ve srovnání s 5 až 8 % typickými u manuálních MIG operací. Konzistentní vysunutí drátu, rychlost pohybu a úhel hořáku robota eliminují hlavní zdroje variability způsobené člověkem.

Hlavní omezení metody MIG v robotických aplikacích jsou tepelný vstup a deformace na tenkém materiálu, regulace rozstřiku (což zvyšuje náklady na cykly čištění hořáku a spotřební materiál proti rozstřiku) a potřeba přesného polohování přípravku, protože tento proces je méně tolerantní ke změnám mezery ve spoji než laserové svařování.

Pro aplikace s podsestavami větrných věží a lodních bloků, kde se tloušťka plechů pohybuje od 8 do 25 mm a délky svarů se měří v metrech, zůstává robotické MIG svařování preferovanou metodou. Viz náš článek o Roboty pro svařování ocelových konstrukcí: nosníky, sloupy a desky (2026) pro specifika konstrukční výroby.

Robotický svařovací hořák TIG GTAW s wolframovou elektrodou vytvářející čistý a přesný oblouk na trubkách z nerezové oceli

Robotické svařování TIG/GTAW: Přesnost a čistota pro kritické spoje

Svařování TIG, dříve GTAW (Gas Tungsten Arc Welding), využívá netavitelnou wolframovou elektrodu k vytvoření oblouku, který taví základní materiál, s nebo bez samostatně podávané přídavné tyče. Tento proces je značně pomalejší než MIG, ale vytváří svary bez rozstřiku, s minimálním obsahem oxidů a s povrchovou úpravou, která často nevyžaduje žádné čištění po svařování. Díky těmto vlastnostem je toto svařování volbou pro letecký, farmaceutický, polovodičový a potravinářský průmysl, kde je čistota svaru regulačním nebo bezpečnostním požadavkem.

Klíčové technické parametry

Rychlosti robotického TIG navařování jsou nízké: obvykle 0.5 až 1.5 kg/h pro ruční GTAW s přídavným drátem, až do přibližně 2 kg/h u konfigurací TIG s horkým drátem, které elektricky předehřívají přídavný drát před jeho vstupem do tavné lázně. Praktický rozsah tloušťky plechu nebo stěny je 0.5 až 6 mm pro orbitální a robotické TIG; těžší profily jsou možné, ale zřídka ekonomické ve srovnání s přídavnými průchody MIG.

Ochranným plynem je pro většinu materiálů čistý argon nebo směs helia a argonu pro hliník a titan pro zvýšení tepelného příkonu a rychlosti svařování. Požadavky na čistotu plynu jsou přísnější než u MIG: kontaminace vlhkostí nebo kyslíkem nad stopové množství kontaminuje wolframovou elektrodu a způsobuje vady svaru, které mohou být vizuálně neviditelné, ale katastrofální při provozu pod tlakem nebo únavovým zatížením.

Vhodnost materiálu

Robotické TIG svařování zvládá nejširší škálu základních kovů ze všech obloukových procesů. Austenitická nerezová ocel (304, 316L) je nejběžnější aplikací ve farmaceutickém a potravinářském průmyslu. Letecké a kosmické programy používají TIG pro titan (Ti-6Al-4V), niklové superslitiny (Inconel 625, 718) a hliníkové konstrukční spoje, které musí splňovat požadavky na únavovou životnost. Tento proces je obzvláště cenný pro tenkostěnné trubky: orbitální TIG systémy se upínají kolem trubky a otáčejí hořákem o 360 stupňů v jednom průchodu, čímž dosahují konzistentního provaření kořene bez opěrného kroužku.

Standardy a kvalifikace

Svařování TIG v leteckém průmyslu splňuje normy AWS D17.1 (Specifikace pro tavné svařování pro letecké aplikace) nebo ASME Section IX (Předpis pro kotle a tlakové nádoby). Obě normy vyžadují přísnou dokumentaci pro svařování, kontrolu předehřevu a mezivrstvové teploty a nedestruktivní zkoušení. Trubky pro farmaceutický a potravinářský průmysl se obvykle řídí normami ASME BPE (Bioprocessing Equipment) nebo 3-A Sanitární normy, které specifikují povrchovou úpravu svaru (Ra), výšku vnitřní housenky a geometrii štěrbin.

Podle normy AWS D17.1:2017 musí být všechny tavné svary na leteckých konstrukcích kvalifikovány prostřednictvím formální specifikace postupu svařování a záznamu o kvalifikaci postupu. Robotické systémy GTAW dokáží udržet opakovatelnost polohy hořáku v rozmezí ±0.1 mm mezi jednotlivými průchody, což je konzistence, kterou je obtížné ručně udržet po celou výrobní směnu. Výrobci OEM specializující se na svařování, včetně společnosti EVST, dodávají robotická ramena navržená pro nízkorychlostní, vysoce přesné profily pohybu, které vyžaduje sledování dráhy TIG.

V praxi přechod z manuálního na robotické TIG svařování u leteckých trubkových svazků obvykle zkracuje dobu svařování spoje o 20 až 35 %, ne proto, že by se oblouk pohyboval rychleji, ale proto, že polohování robota eliminuje dobu nastavení mezi spoji a intervaly odpočinku obsluhy, které se během směny hromadí. Výhoda opakovatelnosti je ještě větší: robotické TIG eliminuje geometrické odchylky při spuštění a zastavení oblouku, které jsou zodpovědné za většinu odmítnutí manuálního TIG svařování při radiografické kontrole.

Hlavním omezením robotického TIG svařování je ekonomická stránka věci: pomalá rychlost nanášení znamená vysoké náklady na kilogram navařeného kovu. Pro cokoli silnějšího než 6 mm v uhlíkové nebo nízkolegované oceli jsou MIG svařování s výplňovými vrstvami mnohem nákladově efektivnější. Ekonomický argument TIG je nejsilnější tam, kde specifikace čistoty svaru nebo materiál netolerují rozstřik a kde jsou náklady na přepracování nebo náklady na zmetky (například u vyřazeného leteckého komponentu) vysoké v porovnání s časem svařování ušetřeným přechodem na MIG.

Robotická laserová svařovací optická hlava směřující zaostřený vláknový laserový paprsek na šev panelu karoserie automobilu

Laserové robotické svařování: Rychlost a přesnost pro automobilový průmysl a velkoobjemové svařování

Laserové robotické svařování zaostřuje vysoce výkonný paprsek, obvykle z vláknového laserového zdroje, na úzké místo na povrchu obrobku. Hustota energie je řádově vyšší než u jakéhokoli obloukového procesu, což vytváří hluboký, úzký svar typu klíčový otvor při rychlostech, kterým se obloukové procesy nemohou dosáhnout. Úzká tepelně ovlivněná zóna (HAZ) a nízký celkový tepelný příkon minimalizují deformaci, a proto laserové svařování dominuje výrobě automobilových karoserií v bílém provedení (BIW) a rychle se rozšiřuje do svařování krytů baterií a statorů elektromotorů pro platformy elektromobilů.

Klíčové technické parametry

Rychlost svařování švů pro panely karoserie automobilů (obvykle 0.8 až 1.5 mm vysokopevnostní ocel nebo hliník) se s vláknovými laserovými zdroji o výkonu 4 až 6 kW pohybuje 4 až 10 m/min. Tupé spoje na těsně přiléhajících pleších dosahují při těchto rychlostech plného provaření; přeplátované spoje jsou o něco pomalejší. Dálkové laserové svařování (skenovací hlava namontovaná na robotu, paprsek řízený galvanickými zrcadly) může dosáhnout efektivních rychlostí dráhy nad 15 m/min při postupném sešívání více krátkých švů, protože se pohybuje paprsek, nikoli robot.

V současných instalacích dominují zdroje vláknových laserů od dodavatelů, jako jsou IPG Photonics, Trumpf, Coherent a Raycus (pro střední výkonový rozsah). Kvalita paprsku (M2 blízká 1.0 pro vláknový laser) určuje zaostřitelnost: užší zaostření znamená vyšší hustotu výkonu při nižším celkovém výkonu, což je důležité pro práci s tenkými vrstvami, kde nadměrné teplo způsobuje profukování. Ochranná optika a monitorování procesu (senzory odraženého světla, detektory plazmového oblaku) jsou standardní součástí výrobních systémů.

Požadavky na návrh spojů

Laserové svařování je náročnější na uložení spoje než MIG. Zaostřený paprsek nedokáže překlenout mezery přesahující zhruba 10 až 15 % tloušťky materiálu na tupém spoji bez specializovaného podávání drátu nebo oscilace. Automobilové upínací přípravky BIW proto mají rozměrové tolerance ±0.1 až ±0.2 mm, což je méně než tolerance upínacích přípravků MIG, které se obvykle pohybují v rozmezí ±0.5 až ±1.0 mm. U přeplátovaných spojů musí svěrná síla zabránit oddělení vrstev plechu během svařovacího cyklu; mezera i 0.1 mm může způsobit poréznost z důvodu nedostatečného svarového spojení na rozhraní spoje.

Kapitálové náklady a návratnost investic

Kompletní robotická laserová svařovací buňka, včetně vláknového laserového zdroje o výkonu 4 až 6 kW, optiky pro dodávání paprsku, monitorování procesu, robota, upínacího přípravku a bezpečnostního krytu, se obvykle pohybuje v rozmezí 350 000 až 500 000 USD pro konfiguraci BIW s jednou stanicí. To je dvojnásobek až trojnásobek investičních nákladů u srovnatelné MIG buňky. Návratnost investice spočívá v rychlosti cyklu, úsporách spotřebního materiálu (žádný drát, žádný rozstřik, minimální průtok plynu) a eliminaci stanic pro broušení po svařování.

Podle zpráv agentury Reuters a zpravodajství IndustryWeek o nárůstu výroby elektromobilů v roce 2025 se nasazení robotických buněk pro laserové svařování v severoamerické výrobě krytů baterií pro elektromobily meziročně zvýšilo odhadem o 35 procent, jelikož automobilky zvýšily produkci gigatováren. Nejmenších rozpočtů na deformaci hliníkových bateriových nosičů (rovnost ±0.5 mm na 1.2 m) je možné dosáhnout pouze laserovými nebo hybridními procesy s laserovým obloukem. Výrobci OEM specializovaní na svařování, kteří nabízejí v praxi osvědčené robotické platformy s kompatibilním nástrojem na konci ramen pro hlavy laserových hořáků, jsou připraveni tuto rampu přímo podpořit.

V praxi může dvousměnná laserová BIW buňka pracující rychlostí 6 m/min na spojích dveřních panelů získat zpět svou kapitálovou přirážku oproti ekvivalentní MIG buňkě během 18 až 24 měsíců, pokud se započítá práce na broušení po svařování. Návratnost se dále zkracuje na linkách, kde přepracování způsobené deformací přesahuje 2 % dílů za směnu, což je prahová hodnota, kterou MIG často překračuje u měřicích soustav pod 1.5 mm.

Tabulka porovnání procesů

Tabulka 1: MIG vs. TIG vs. laserové robotické svařování – klíčové parametry (2026)
Parametr MIG/MAG (GMAW) TIG (GTAW) Laser (vlákno)
Depoziční rychlost 4–12 kg/h (tandem) 0.5–2 kg/h N/A (autogenní nebo s asistencí drátu)
Typická tloušťka desky 1 – 25 mm 0.5 – 6 mm 0.5–6 mm (jednorázový klíčový otvor)
Tepelný příkon Střední až vysoká Nízká až střední Velmi nízká (úzká tepelně ovlivněná zóna)
Riziko zkreslení Střední až vysoká Nízká až střední Velmi nízký
Rychlost cyklu Střední (typicky 0.3–1.0 m/min) Nízká (0.1–0.4 m/min) Vysoká (4–10 m/min švu)
Kapitálové náklady (buňka) 80,000–180,000 USD 100,000–220,000 USD 350,000–500,000 USD
Čistota svaru Střední (přítomnost rozstřiku) Vynikající (bez rozstřiku) Dobré až vynikající
Ochranný plyn Směs Ar + CO2 Čistý Ar nebo Ar/He Ar nebo N2 (proplach)
Tolerance uložení spoje ±0.5–1.0 mm ±0.2–0.5 mm ±0.1–0.2 mm (přesné)
Primární aplikace Konstrukční ocel, těžká konstrukce, podvozek Letecké trubky, tenké nerezové, titanové a niklové slitiny Automobilový BIW, kryt baterií pro elektromobily, vysokorychlostní šev
Klíčový standard AWS D1.1, ISO 15614-1 AWS D17.1, ASME IX, ASME BPE ISO 15614-11, specifické pro výrobce originálního vybavení (OEM)

Rozhodovací strom pro výběr procesu ve 4 krocích

Postupujte podle těchto čtyř kroků v pořadí, abyste dospěli k doporučení procesu:

  1. Krok 1, Materiál: Je základním kovem reaktivní slitina (titan, niklová superslitina) nebo hygienická nerezová ocel s požadavky na povrch Ra?

    Ano → TIG (GTAW). Ne → pokračujte krokem 2.
  2. Krok 2, Tloušťka: Je převládající tloušťka pod 1.5 mm, nebo je minimalizace deformace primárním technickým omezením?

    Pod 1.5 mm + kritické zkreslení + vysoký objem → Laser. Pod 1.5 mm + nižší objem nebo složitá geometrie → TIG. 1.5 mm a více → pokračujte krokem 3.
  3. Krok 3, Stupeň kvality: Vyžaduje aplikace nulový rozstřik, radiografickou akceptaci podle leteckých standardů (AWS D17.1 / ASME IX) nebo povrchovou úpravu BPE pro farmaceutické účely?

    Ano → TIG. Ne → pokračujte krokem 4.
  4. Krok 4, Propustnost: Je požadovaná rychlost nanášení vyšší než 3 kg/h, nebo je tloušťka plechu větší než 6 mm?

    Ano → MIG/MAG. Ne, ale rychlost svaru je u tenkých plechů klíčová → Laser.

    Hybridní konfigurace (LAHW nebo MIG-TIG se dvěma hořáky) jsou vhodné v případech, kdy se střetávají dvě kritéria: například tlustý plech vyžadující vysoký odtavovací výkon, ale zároveň potřebující úzkou tepelně ovplyvnenou zónu (HAZ).

Verdikty případových studií: Čtyři aplikace, tři procesy

Případ 1: Základní kroužek větrné věže (MIG/MAG)

Výrobce podsestav větrných věží ve střední Evropě se potýkal s opakujícím se problémem svarů základních prstenců: konstrukční ocel S355 o tloušťce 20 mm, délky svarů 8 až 12 metrů na prstenec a cílová produkce tří prstenců za směnu. Ruční MIG byl pomalý a v bodech opětovného zahájení svařování způsoboval vady způsobující přerušení oblouku. Řešením byla portálová robotická MIG buňka s tandemovým hořákem s drátem, která dosahovala odtavovacího výkonu 9 až 11 kg/h a byla koordinována s rotačním polohovačem na podlaze. Kvalifikace postupu AWS D1.1 byla dokončena za čtyři týdny. Produktivita se oproti základnímu stavu s ručním svařováním zvýšila 2.4krát a míra radiografického odmítnutí klesla ze 4.2 % na 0.3 %.

Případ 2: Svazek palivových trubek pro letecký průmysl (TIG/GTAW)

Dodavatel tier-1 pro letecký průmysl, který vyráběl titanové palivové trubky pro civilní letectví, požadoval kvalifikaci svarů podle AWS D17.1 třídy A (nejvyšší úroveň kvality). Tloušťka stěny byla 1.2 mm Ti-6Al-4V. Ruční TIG svary produkovaly přijatelné svary, ale pórovitost při startu oblouku a vměstky wolframu způsobily 6% míru radiografického odmítnutí a vysoké náklady na práci při opravách. Robotická TIG cela s orbitálním upnutím a vnitřním proplachováním argonem snížila odmítnutí pod 0.5 %, čímž splnila kritérium třídy A. Doba cyklu na spoj se zkrátila o 28 % díky eliminaci ručního nastavování mezi spoji.

Případ 3: Panel dveří automobilu (laser)

Dodavatel karosářských prací Tier-1, který lisoval dveřní panely z dvoufázové oceli DP600 o tloušťce 1.0 mm, musel svařovat na míru vyrobené polotovary rychlostí 240 panelů za směnu. Metoda MIG by pro dosažení kvality povrchu třídy B pro viditelný povrch třídy A vyžadovala po svařování broušení; metoda TIG by byla příliš pomalá. Vzdálená laserová svařovací buňka s vláknovým laserem o výkonu 5 kW s galvanickou skenovací hlavou dosáhla efektivní rychlosti svaru 7.5 m/min, vytvořila rovný svar nevyžadující broušení a splnila geometrické požadavky normy ISO 5817 pro třídu B. Kapitálové náklady se oproti alternativě MIG plus broušení vrátily za 22 měsíců.

Případ 4: Podsestava lodního bloku (MIG/MAG)

Loděnice automatizovala svařování blokových panelů na lodní oceli AH36 o tloušťce 10 až 16 mm a používala portálový robotický systém s lineární dráhou o délce 12 m. Rozměry panelů dosáhly 8 m × 4 m, což daleko přesahuje možnosti robota s pevnou základnou. Robotická MIG buňka prováděla dvouvrstvé koutové svary rychlostí 0.6 m/min na plechu o tloušťce 10 mm s tandemovým hořákem pro uzavírací vrstvu. Ve srovnání s ručním svařováním pod tavidlem u podobných spojů se deformace snížila o 30 %, protože robotický proces MIG umožňoval přesnější kontrolu přívodu tepla v jednotlivých vrstvách. Řešení splňovalo požadavky na schválení svařovacích postupů pro stavbu lodí společností ClassNK a Bureau Veritas.

Hybridní konfigurace: Když jeden proces nestačí

Několik výrobních scénářů vyžaduje kombinaci procesů na jedné robotické buňce nebo na lince se dvěma stanicemi.

Hybridní svařování laserovým obloukem (LAHW)

Společnost LAHW umisťuje na stejnou hlavu hořáku zaostřovací bod vláknového laseru a MIG/MAG oblouk ve vzdálenosti 3 až 5 mm od sebe. Laser vyvrtá klíčový otvor a oblouk vyplní za ním přídavným materiálem. Výsledkem jsou rychlosti svařování 3 až 5 m/min u plechů o tloušťce 8 až 25 mm, což daleko překračuje to, čeho lze dosáhnout jednotlivými procesy samostatně při srovnatelné kvalitě. Schopnost přemostění se zlepšuje oproti použití pouze laseru, protože oblouk toleruje odchylky spárové mezery až do 1 mm. Společnost LAHW se etablovala v aplikacích v lodním stavitelství, potrubích a těžkých konstrukcích, kde je jednorázové svařování klíčovým otvorem u tlustých plechů jinak nemožné laserem s výkonem pod 20 kW.

Dvouhořákové MIG-TIG buňky

Někteří výrobci provádějí kořenový spoj TIG následovaný bezprostředně po něm plnicím a uzavíracím MIG svařováním na stejném robotickém programu s použitím měniče hořáků namontovaného na konci ramene. To je běžné při výrobě tlakových nádob a těžkých trubek, kde kořenový spoj musí splňovat radiografické požadavky ASME IX (které lze snáze splnit čistým svařováním TIG), ale celková doba svařování musí zůstat konkurenceschopná. Výměna hořáku prodlužuje dobu svařování o 8 až 15 sekund na spoj, což je nutné vyhodnotit vzhledem k nákladům na přepracování ušetřeným díky vynikající kvalitě kořenového spoje TIG.

Pro ty, kteří hodnotí konfigurace s dvojitým hořákem nebo hybridními články, 10 nejlepších značek svařovacích robotů (2026) Průvodce poskytuje srovnání dodavatelů, včetně integrátorů se zkušenostmi s víceprocesními buňkami. Robotické svařování v automobilovém průmyslu: Normy a případové studie Článek se zabývá hybridními aplikacemi laserového oblouku v kontextu „těleso v bílém“.

Aspekty robotické platformy ve všech třech procesech

Volba procesu ovlivňuje kritéria výběru robota více, než většina inženýrů očekává.

Pro MIG svařování zvládne většinu svazků hořáků a kabelů 6osý robot s užitečným zatížením 6 až 10 kg. Klíčovou specifikací je přesnost dráhy při zatížení: chyba dráhy interpolovaná IK na zakřivených spojích by měla při procesní rychlosti zůstat pod ±0.2 mm. Výrobce OEM specializovaný na svařování poskytne roboty s konstrukcí zápěstí optimalizovanou pro vedení kabelů hořáku, čímž se sníží únava kabelů a udrží se konzistentní vyčnívání drátu. Varianty EVST QJR6-1400H a QJR6-2000H, navržené speciálně pro aplikace obloukového svařování, tento problém řeší dutým zápěstím a správou kabelů vhodnou pro nepřetržitý provoz MIG. Tato ramena jsou obvykle spárována se svařovacím systémem EVS AI, který přidává samoučící se optimalizaci parametrů svaru a sledování svarů založené na 3D vidění.

Pro TIG svařování je kritickou specifikací robota plynulost dráhy svaru při nízkých rychlostech (50 až 150 mm/min). Mnoho standardních robotů vykazuje zvlnění rychlosti při velmi nízkých rychlostech v důsledku ozubení převodovky, což zhoršuje geometrii svařovací housenky TIG. Před rozhodnutím o použití robotické buňky TIG je důležité specifikovat robota s harmonickými hnacími klouby nebo ověřit data z testování dráhy svaru při nízkých rychlostech od výrobce originálního vybavení.

Pro laserové svařování nese robot pouze optickou hlavu a ochranný kryt: požadavky na užitečné zatížení jsou obvykle 6 až 15 kg. Opakovatelnost polohy ±0.05 až ±0.1 mm je důležitější než hrubé užitečné zatížení, protože průměry laserového zaostřovacího bodu se pohybují v rozmezí 0.3 až 0.6 mm a chyba polohování 0.2 mm posouvá paprsek mimo středovou osu spoje. Dálkové laserové svařování pomocí galvo skeneru vyměňuje přesnost dráhy robota za agilitu paprsku, ale robot musí stále umístit hlavu skeneru v rámci svého skenovacího pole s dostatečnou opakovatelností.

Dodavatelé pokrývající celé spektrum užitečného zatížení, od užitečného zatížení kolaborativních robotů pro konfigurace s lehkými hořáky až po těžká průmyslová ramena pro portálové a polohovací buňky, poskytují integrátorům flexibilitu přizpůsobit velikost robota svařovací aplikaci bez nutnosti přecházet na ekosystémy OEM. Produktová řada společnosti EVST pokrývá toto spektrum s výrobou certifikovanou dle IATF16949 a certifikací CE/SGS/TUV od třetích stran napříč celou řadou robotů.

Často kladené dotazy

Který robotický svařovací proces je nejlepší pro tenké plechy z nerezové oceli?

Svařování tenkých plechů z nerezové oceli (TIG, GTAW) je preferovaný proces. Jeho netavitelná wolframová elektroda vytváří zaostřený, regulovatelný oblouk bez rozstřiku přísady, což vede k svařování, které splňuje požadavky leteckého průmyslu (AWS D17.1) a farmaceutického průmyslu. Tam, kde je vyšší propustnost důležitější než vzhled svaru, je praktickou alternativou pulzní MIG robot s ochranným plynem s nízkým rozstřikem až do tloušťky přibližně 1 mm.

Jak se tepelná deformace srovnává mezi MIG, TIG a laserovým svařováním?

Laserové svařování vytváří nejužší tepelně ovlivněnou zónu a nejnižší celkovou deformaci, což z něj činí nejlepší volbu pro tenkovrstvé panely karoserie a přesné sestavy. TIG generuje mírný tepelný příkon při nízkých rychlostech navařování; deformace je zvládnutelná, ale zvyšuje se s délkou svaru u tenkého materiálu. MIG poskytuje ze všech tří metod nejvyšší tepelný příkon a deformace je hlavním rizikem pro kvalitu u tloušťek pod 2 mm. Robotické řízení úhlu hořáku a mezivrstvé chlazení mohou snížit deformaci při MIG, ale laser nebo TIG zůstávají vhodnější, pokud jsou tolerance rovinnosti přísné.

Jaká je typická návratnost investic do robotického systému pro laserové svařování?

Podle pozorování v oboru se robotické buňky pro laserové svařování v aplikacích automobilového lakování karoserií obvykle vrátí do 18 až 36 měsíců při provozu na dvě směny. Vysoké kapitálové náklady (zdroj vláknového laseru plus systém vidění mohou přesáhnout 400 000 USD na buňku) jsou kompenzovány rychlostí svaru 8 až 10 m/min, téměř nulovými náklady na spotřební materiál a minimálním broušením po svařování. Návratnost investic se dále zkracuje, když jedna laserová buňka nahradí více MIG stanic zpracovávajících stejný objem spoje.

Je hybridní svařování MIG-laser nebo TIG-MIG proveditelné na robotickém systému?

Ano. Laserové hybridní svařování (LAHW) kombinuje vláknový laser s MIG/MAG obloukem na stejné hlavě hořáku a dosahuje rychlosti svařování 3 až 5 m/min u plechů o tloušťce 6 až 25 mm, přičemž si zachovává výhodu úzké tepelně ovplyvnené zóny (HAZ) samotného laseru. Existují také MIG-TIG buňky se dvěma hořáky pro aplikace vyžadující kvalitu TIG v kořenové vrstvě s rychlostí plnění MIG. Tyto konfigurace zvyšují složitost integrace a vyžadují přesnou kalibraci ofsetu mezi hořáky, ale jsou dobře zavedené při stavbě lodí a výrobě potrubí.

Kdy by si měl výrobce zvolit svařovacího robota před ručním svářecím strojem?

Robotické svařování překonává ruční svařování ve třech kritériích: frekvence opakování více než zhruba 50 identických spojů za směnu, dostupnost spojů v rámci pevného přípravku a konzistence kvality svaru požadovaná normami, jako je AWS D1.1 nebo ISO 5817. Podle zprávy World Robotics 2025 Mezinárodní federace robotiky (IFR) zůstává svařování největším segmentem aplikací průmyslových robotů na světě. Ruční svařování si zachovává výhody pro nízkoobjemové prototypy, složité neopakující se spoje a opravy, kde by náklady na přeprogramování robotů převyšovaly úspory práce.

Key Takeaways

Výběr mezi MIG, TIG a laserovým robotickým svařováním není otázkou, který proces je abstraktně nejlepší. Jde o to, který proces nejlépe vyhovuje materiálu, tloušťce, stupni jakosti a požadavkům na propustnost konkrétní aplikace.

MIG/MAG zůstává cenově efektivní volbou pro konstrukční a těžké výrobní práce nad 1.5 mm, kde jsou tolerance deformace střední a rychlost navařování ovlivňuje produktivitu. TIG je nedílnou volbou, pokud vlastnosti materiálu nebo standardy kvality vyžadují nulový rozstřik a hlubokou metalurgickou čistotu, bez ohledu na snížení propustnosti. Laserové svařování ospravedlňuje svou kapitálovou náročnost u velkoobjemových tenkovrstvých aplikací, kde záleží jak na kontrole deformace, tak na rychlosti cyklu, zejména u konstrukcí karoserií automobilů a bateriových sestav elektromobilů.

Hybridní konfigurace, ať už LAHW pro rychlost svařování silných plechů nebo MIG-TIG se dvěma hořáky pro kritickou kvalitu kořene, existují právě pro případy, kdy jeden proces nemůže splnit všechny požadavky současně. Pochopení kompromisů předem, ještě před specifikací buňky, je to, co odlišuje ziskovou investici do automatizace svařování od drahé přepracování.

Poslední aktualizace: 6. května 2026

Skvělý! Sdílet s:

Logo EVST
Přehled o ochraně osobních údajů

Tento web používá soubory cookie, abychom vám mohli poskytnout nejlepší uživatelskou zkušenost. Informace o souborech cookie jsou uloženy ve vašem prohlížeči a provádějí funkce, jako je rozpoznávání vás při návratu na naše webové stránky a pomoci našemu týmu porozumět, které části webu považujete za zajímavé a užitečné.