Robot pro svařování ocelových konstrukcí: Automatizace svařování nosníků, sloupů a plechů (2026)
Robot pro svařování ocelových konstrukcí nasazený na výrobní lince pro výrobu I-nosníků nebo krabicových sloupů dokáže dosáhnout 3 až 5krát vyššího odtavovacího výkonu než zkušený ruční svářeč, přičemž míra vad svarů se při řádně kvalifikovaných postupech drží pod 1 procentem. V roce 2026 výrobci mostů, základů větrných elektráren, výškových konstrukcí a offshore modulů přeměňují úzká hrdla ve výrobních halách na automatizované buňky; tato cesta se výrazně liší od svařování v automobilovém průmyslu, kde uniformita velkého objemu usnadňuje automatizaci.
Proč svařování ocelových konstrukcí zaostává za automobilovým průmyslem v rychlosti automatizace
Karosárny nasazují stovky robotů na výrobní linku, protože každý díl je v podstatě identický a doby cyklu se měří v sekundách. Výroba ocelových konstrukcí je opakem: výrobce mostů může během jediného týdne vyrobit 40 různých průřezů nosníků s konfiguracemi svarových spojů, které se mění pro každou klenutou přírubu, spojovací desku nebo umístění výztuhy.
Tři faktory způsobují mezeru v automatizaci:
Vysoce míchaná, nízkoobjemová výroba. Typická dílna na ocelové konstrukce zpracovává desítky čísel dílů měsíčně s velikostí dávek od jednoho do deseti kusů. Programování nové svařovací dráhy robota pro každou konfiguraci trvalo na starších systémech dny. Pokroky v softwaru pro offline programování (OLP) a generování parametrických drah nyní zkracují tento čas na hodiny, což podstatně změnilo obchodní plán.
Měřítko obrobku. I-nosník pro most se středním rozpětím může být dlouhý 18 až 24 m, vážit 8 až 20 tun a vyžadovat kontinuální vícevrstvé koutové svary podél obou přírub. Standardní 6osé roboty namontované na pevných podstavcích tuto geometrii nepokryjí. Jsou vyžadovány lineární dráhy, portály a koordinované polohovací systémy, což zvyšuje kapitálové náklady a složitost integrace, kterým se menší dílny historicky vyhýbaly.
Nedostatek kvalifikovaných svářečů. Podle Americké svářečské společnosti (AWS) čelí Spojené státy předpokládanému nedostatku více než 330 000 svářečských profesionálů do roku 2028, přičemž pozice v oblasti konstrukční a těžké výroby patří k nejobtížněji obsazovatelným. Tento nedostatek nutí výrobce k tomu, aby automatizaci hodnotili nikoli jako zvýšení efektivity, ale jako opatření ke zajištění kontinuity pracovní síly.
Podle Americké svářečské společnosti (AWS) čelí svářečský průmysl v USA do roku 2028 předpokládanému nedostatku více než 330 000 kvalifikovaných svářečů, kteří budou soustředěni v odvětvích konstrukce, výroby tlakových nádob a těžké výroby. Výrobci ocelových konstrukcí na to reagují upřednostňováním robotických buněk pro svařování velkých obrobků, které mohou běžet bez obsluhy po celou druhou a třetí směnu, čímž se omezení pracovní síly promění v konkurenční výhodu v produktivitě.
Svařovací procesy pro ocelové konstrukce
Výroba ocelových konstrukcí využívá čtyři primární procesy obloukového svařování, z nichž každý je přizpůsoben geometrii spoje, rychlosti výroby a požadavkům na kvalitu. Žádný jednotlivý proces nepokrývá všechny typy spojů v typické ocelové dílně.
Svařování pod tavidlem (SAW)
Svařování svarem metodou SAW (svařování elektrodou) je pracný proces pro dlouhé, souvislé svary na tlustých plechech. Oblouk hoří pod vrstvou granulovaného tavidla, čímž eliminuje rozstřik, vystavení UV záření a znečištění ovzduší. Rychlosti navařování 8 až 20 kg za hodinu, což je čtyřikrát až šestinásobek rychlosti ručního svařování elektrodou (SMAW), činí z metody SAW preferovanou metodu pro koutové svary přírub nosníků, tupé spoje hran plechů a švové svary krabicových nosníků v ploché (1G/2F) nebo vodorovné (2G) poloze. Minimální tloušťka plechu je obvykle 8 mm; SAW není vhodný pro tenké plechy nebo spoje mimo polohu bez systémů pro zachycení tavidla.
Flux-Cored Arc Welding (FCAW)
Svařování drátem FCAW v ochranné atmosféře nebo v ochranné atmosféře plynu umožňuje vyšší odtavovací rychlost než svařování plným drátem GMAW a lepší toleranci vůči povrchové kontaminaci a okujím, které jsou běžné u konstrukční oceli přicházející ze servisního střediska. FCAW-G (svarování plněným tavidlem v ochranné atmosféře plynu) je primární proces pro spoje mimo polohu, těžké koutové svary v polohách 3F a 4F a svařování na místě nebo v terénu, kde je důležitá přenosnost. Typické rychlosti odtavování jsou 3 až 8 kg za hodinu. Mezi jednotlivými průchody je vyžadováno odstraňování strusky, což přidává manipulační krok, který musí automatizované buňky zohlednit v době cyklu.
Plynové obloukové svařování kovů (GMAW)
Svařování plným drátem metodou GMAW ve stříkacím nebo pulzním režimu je standardní proces na výrobní lince pro svařování konstrukční oceli v ploché a horizontální poloze. Rychlosti posuvu 400 až 900 mm za minutu a konzistentní chování oblouku předurčují GMAW k použití v robotických buňkách, kde sledování svarů musí udržovat stabilní zpětnovazební signál. Pulzní GMAW snižuje příkon tepla, což je užitečné u tenčích výztužných desek a detailů spojů, kde je důležitá kontrola deformace. GMAW je proces nejčastěji používaný v automatizovaných výrobních linkách s nosníky I, které provozují programy s vysokým množstvím směsí dílů.
Plazmové řezání a svařování kořenových vrstev
U drážkových spojů tlustých plechů vyžadujících plný průvar, včetně plášťů tlakových nádob, výztuh plošin pro offshore platformy a segmentů plechů větrných věží, může plazmové obloukové svařování (PTA) nebo plazmové svařování klíčovou dírkou provést jednovrstvý kořenový svařovací proces u plechů o tloušťce až 12 mm, který by vyžadoval vícenásobné svařování GMAW, čímž se zkracuje celkový čas svařování a deformace v kořenové zóně. Jedná se o rostoucí aplikaci robotických systémů při výrobě základových prstenců větrných věží, kde tloušťka stěny 40 až 80 mm vyžaduje vícevrstvé programy s 20 až 40 svarovými vrstvami.
Konfigurace robotů pro výrobu těžkých ocelových konstrukcí
Konfiguraci robota určuje geometrie obrobku při výrobě ocelových konstrukcí. Neexistuje jednotný typ platformy, který by pokryl všechny aplikace.
Konfigurace 1: Těžký 6osý robot na lineární dráze s polohovačem koníku
Toto je nejrozšířenější konfigurace pro výrobu I-nosníků a krabicových nosníků. Na lineární dráze v úrovni podlahy o délce 6 až 24 m je namontován 6osý robot s vysokým užitečným zatížením (obvykle s ramenem o nosnosti 50 až 200 kg pro nesení hlavy SAW nebo těžkého hořáku FCAW). Na vzdáleném konci dráhy drží nosník a otáčí jej polohovač vřeteníku a koníku tak, aby se každá příruba nacházela v ploché (dolní) svařovací poloze pro SAW. Tato kombinace umožňuje robotu svařovat jednu přírubu, zatímco polohovač indexuje další, přičemž lineární osa přemisťuje robota podél délky nosníku mezi svarovými průchody.
V praxi se při uvedení této konfigurace do provozu na výrobní lince krabicových nosníků ukazuje, že dominantním zdrojem chyby polohy je přesnost kodéru na lineární dráze. Dráha musí být po celé své délce vyrovnána s přesností na 0.5 mm a koordinovaná osa robotické dráhy musí být vyladěna tak, aby kombinovaná chyba polohy TCP zůstala v jakémkoli bodě podél nosníku pod ±1.0 mm. Jinak se pata svaru u vícevrstvých spojů tlustých plechů bude vychylovat mimo připravenou drážku.
Konfigurace 2: Portálový robot pro svařování výztuh z plechů
Svařování výztuh stojin na deskových nosnících, kde koutové svary spojují svislé výztužné desky se stojinou, vyžaduje, aby robot měl přístup k oběma stranám výztuhy v uzavřeném prostoru mezi sousedními výztuhami. Šestiosý robot namontovaný na portálu, umístěný nad deskou na mostních osách XY, tento problém řeší tím, že se ke každé výztuze přibližuje přímo shora, přičemž zápěstí robota se otáčí, aby dosáhlo na oba koutové svary bez nutnosti přemisťování obrobku. Portálové systémy pro výrobu plechů obvykle dosahují 4 až 8 m v ose Y (napříč šířkou plechu) a pohybují se 10 až 30 m v ose X podél délky plechu. Díly o hmotnosti 2 000 až 10 000 kg leží na podlaze pod portálem, což eliminuje potřebu zdvihacího zařízení během svařování.
Konfigurace 3: Kobot na mobilním podstavci pro svařování na staveništi a při opravách
Kolaborativní roboti s nosností 10 až 30 kg, namontovaní na kolovém nebo lyžinovém podstavci s integrovaným zdrojem energie, otevírají novou kategorii aplikací: svařování ocelových konstrukcí na místě i v terénu, které nelze přenést do dílny. Spojení mostovky, které vyžaduje opravy svarů po montáži, nebo přechodová sekce větrné věže s přerušením svaru zjištěným během kontroly za provozu, jsou příklady, kdy přenosná kobotová buňka může provádět kvalifikované robotické svařovací postupy, které by svářeč na místě obtížně prováděl konzistentně ve vyvýšeném nebo uzavřeném prostoru. Schopnost kobota snímat sílu umožňuje poloautomatickou lokalizaci spojů, i když není k dispozici přesnost upínacího přípravku.
Konfigurace 4: Synchronizované více robotů pro svařování sloupů a krabicových profilů
Sloupy s krabicovým průřezem vyžadují současné svařování na čtyřech podélných svarech, aby se vyvážil přívod tepla a kontrolovala deformace. Svařování jednoho robota po druhém vytváří nerovnoměrné teplotní gradienty, které způsobují prohýbání sloupu. Synchronizované systémy s více roboty provozují současně dvě až čtyři ramena, jedno na svar, koordinované hlavní řídicí jednotkou, která synchronizuje časování zapálení oblouku, rychlost pojezdu a přívod tepla napříč všemi roboty, aby se zachovala tepelná symetrie. Typickými aplikacemi pro tuto konfiguraci jsou délky sloupů 4 až 12 m s průřezy 300 až 600 mm. Architektura řídicí jednotky s více roboty je složitější než u buněk s jedním ramenem, ale výrobci, kteří tuto konfiguraci používají na architektonických sloupech s přesnými tolerancemi, hlásili snížení deformace o 40 až 60 procent ve srovnání se sekvenčním svařováním jedním robotem.
Typy spojů, parametry tkání a vícekrokové programování
Svařování konstrukční oceli pokrývá užší škálu typů spojů než běžná výroba, ale každý typ má specifické parametry, které určují kvalitu svaru.
T-spoje koutové svary jsou nejběžnějším typem spoje v konstrukční oceli a objevují se všude tam, kde se výztuha, spojovací deska nebo sekundární prvek setkává se stojinou nebo přírubou. Velikost koutového svaru (délka ramene) se pohybuje od 6 do 25 mm v závislosti na návrhovém zatížení. Programy robotického koutového svařování specifikují úhel hořáku (obvykle 45 stupňů půlících spoj, ±5 stupňů pro asymetrická koutová svařování), rychlost posuvu, rychlost podávání drátu a amplitudu kmitání, pokud se používá tkalcovský vzor. Jednorázové koutové svařování s ramenem až 8 mm je dosažitelné pomocí GMAW rychlostí 450 až 600 mm za minutu. Větší koutové svary vyžadují vícenásobné programy se soubory parametrů pro každý průchod uloženými v řídicí jednotce robota.
Drážkové svary (V, X, dvojité V) se používají pro spoje s plným provarem na primárních konstrukčních prvcích: momentové spoje nosníku a sloupu, spoje stojiny deskového nosníku s přírubou a spoje plášťů větrných věží. Příprava drážky ve tvaru V pro plechy do tloušťky 25 mm používá úhel sevření 60 stupňů s kořenovou plochou 3 mm a kořenovou mezerou 3 mm. Dvojitá drážka ve tvaru V (drážka ve tvaru X) se používá pro plechy nad 25 mm k vyvážení příkonu tepla mezi plochami a snížení úhlového zkreslení. Víceprůchodové robotické programy pro tupý spoj s drážkou ve tvaru X o tloušťce 50 mm mohou vyžadovat 18 až 28 svarových vrstev, přičemž každý průchod je určen polohou (vrstva a počet housenek ve vrstvě), rychlostí posuvu, rychlostí podávání drátu a parametry vazby, pokud se vyplňuje široký zkosený řez.
Tupé spoje na deskových výztuhách a styčnících vyžadují dotykové snímání nebo laserové předběžné skenování pro lokalizaci kořene spoje před prvním svařováním, protože tolerance řezu a uložení na konstrukční ocelové desce se mohou lišit o ±2 až 3 mm od nominální hodnoty, což je větší než mezera kořene svaru u tenkých spojů. Řídicí jednotka robota musí provést vyhledávací rutinu, která lokalizuje skutečnou polohu spoje a aktualizuje naprogramovanou dráhu před zahájením oblouku.
Systémy pro sledování a snímání švů
Svařování velkých obrobků zavádí během svařovací sekvence tepelnou deformaci, kterou offline naprogramované dráhy nemohou předvídat. Systémy sledování svarů jsou proto u robotů pro svařování konstrukční oceli funkčním požadavkem, nikoli volitelným doplňkem.
| Typ senzoru | Boční přesnost | Kompatibilní procesy | Nejlepší typy kloubů | Omezení |
|---|---|---|---|---|
| Laserový čárový skener (Meta Vision, Servo-Robot, Scansonic) | ±0.1–0.3 mm | GMAW, FCAW, SAW (s krytem tavidla) | V-drážka, zaoblení, přeplátování, T-spoj | Tavidlo SAW zakrývá skenovací hlavu; k vyčištění násypky tavidla je potřeba distanční rameno |
| Sledování švu skrz oblouk (TAST) | ±0.3–0.8 mm | GMAW, FCAW s oscilací | V-drážka, symetrické zaoblení | Vyžaduje konzistentní signál oblouku; není vhodné pro svařování SAW nebo FCAW-S s vysokým rozstřikem |
| Řízení napětí oblouku (AVC) | Pouze výška (±0.2 mm) | TIG (GTAW), plazma | Kořenová vrstva na potrubí, tlakové nádobě | Boční korekce pouze z kmitání hořáku; žádná zpětná vazba od příčného švu |
| Dotykové vyhledávání (před svařováním) | ±0.5–1.0 mm (pouze počáteční poloha) | GMAW, FCAW | Tupý, zaoblený spoj (určení začátku a konce spoje) | Nesleduje svar; koriguje polohu pouze na začátku každého průchodu |
Laserové čárové skenery (od dodavatelů jako Meta Vision Systems, Servo-Robot a Scansonic) jsou nejvhodnější volbou pro konstrukční ocel. Skener se montuje 80 až 150 mm před hořákem, promítá strukturovanou světelnou linii přes spoj a přivádí boční a výškové korekční vektory do robotického interpolátoru s frekvencí 100 až 500 Hz. Pro aplikace SAW musí být skener umístěn na distančním rameni, které vyčistí zásobník tavidla, obvykle 200 až 350 mm před kontaktním bodem drátu. Tato vzdálenost je dostatečná pro skenování neroztaveného tavidla před obloukem, ale zároveň dostatečně blízko, aby korigovaná dráha dosáhla oblouku dříve, než se obrobek v důsledku tepelného růstu posune ze skenované polohy.
Normy kvality: AWS D1.1, AWS D1.5, ISO 3834 a EN 1090
Svařování konstrukční oceli se řídí souborem vzájemně propojených norem, které specifikují úrovně kvality svarů, kvalifikační požadavky a inspekční povinnosti. Použitelná norma závisí na konečné aplikaci a trhu.
| Standard | Rozsah | Klíčový požadavek NDT | tržní |
|---|---|---|---|
| AWS D1.1 — Předpis pro svařování konstrukcí: Ocel | Všechny staticky a cyklicky zatěžované ocelové konstrukce s výjimkou mostů a tlakových nádob | Vizuální kontrola je povinná; u drážkových svarů s úplným provařením (CJP) v cyklicky zatěžovaných konstrukcích je vyžadována UT nebo RT. | Severní Amerika (budovy, průmyslové stavby, věže) |
| AWS D1.5 — Předpis pro svařování mostů | Ocelové dálniční mosty (platí pro všechny typy svarů na hlavních a vedlejších prvcích) | Zkouška UT je povinná u všech drážkových svarů CJP; MT u koutových svarů v tahových zónách; radiografické testování u specifických kategorií spojů | Severní Amerika (programy dálničních mostů) |
| ISO-3834 2 — Komplexní požadavky na kvalitu | Tavné svařování kovových materiálů; komplexní úroveň vyžaduje úplnou kvalifikaci postupu (WPS/PQR), kvalifikované svářeče/operátory, kontrolu a sledovatelnost | Typ a četnost NDT podle normy výrobku (např. EN 1090); ISO 3834-2 nařizuje, aby výsledky inspekcí byly dokumentovány pro každý svar | Mezinárodní; požadováno normou EN 1090 pro EXC2–EXC4 |
| EN 1090 EXC2 | Provedení ocelových konstrukcí; EXC2 = standardní třída následků (většina komerčních budov, průmyslové stavby) | VT na všech svarech; UT nebo MT/PT na CJP a nosných koutových svarech dle EN ISO 17635; radiografické testování pro specifické kategorie spojů | Evropa / trhy s označením CE |
| EN 1090 EXC3 | Vysoká třída následků (mosty, jeřáby, stadiony, podpůrné konstrukce na moři) | Rozšířený rozsah NDT: 10–25 % UT na svarech CJP; MT na koutových svarech v zónách únavového zatížení; plná sledovatelnost každého svarového spoje | Evropa / trhy s označením CE |
| EN 1090 EXC4 | Velmi vysoká třída následků (jaderná energie, některé primární stavby na moři) | 100% UT nebo RT na všech svarech CJP; MT 100% na koutových svarech; vyžadována kontrola třetí stranou; povinná kvalifikace koordinátora svařování. | Evropa (jaderná energie, kritické pobřežní zdroje) |
AWS D1.5 je nejnáročnější severoamerická norma pro svařování konstrukcí pro běžné mostní práce. Vyžaduje UT u všech svarů drážek s úplným provařením spoje a nařizuje samostatnou kvalifikaci robotických nebo mechanizovaných svařovacích postupů. Toto ustanovení vyžaduje, aby výrobci, kteří nasadí robota pro svařování ocelových konstrukcí v programech pro mosty, spustili specializovanou specifikaci svařovacího postupu (WPS) a záznam o kvalifikaci postupu (PQR) pro robotický proces, odlišně od jejich ručních svařovacích postupů.
Normy EN 1090 EXC3 a EXC4 vyžadují shodu s normou ISO 3834-2, která vyžaduje certifikovaného koordinátora svařování (úroveň IWE nebo IWT dle ISO 14731), úplnou dokumentaci sledovatelnosti propojující každý svar s jeho postupem, kvalifikací svářeče nebo obsluhy a výsledky kontroly. U automatizovaného svařování podle EXC3/EXC4 musí být jako součást záznamu o kvalitě každého spoje uchováván protokol svařování z řídicí jednotky robota, který zaznamenává rychlost posuvu, rychlost podávání drátu, napětí, proud a teplotu předehřevu na průchod.
Manuální vs. mechanizovaná vs. robotická: Srovnání produktivity a nákladů
| metrický | Manuální (SMAW/FCAW) | Mechanizované (pílový traktor, automatický svářeč švů) | Robotické (6osé + lineární dráha nebo portál) |
|---|---|---|---|
| Depoziční rychlost | 1-3 kg/hod | 5–15 kg/hod (v vodorovné poloze SAW) | 4–12 kg/hod (GMAW/FCAW); 8–20 kg/hod (SAW) |
| Účinnost doby hoření oblouku | 20-35% | 60-75% | 65–80 % (s dvojitou stanicí nebo kontinuálním podáváním) |
| Míra vad svaru (první průchod) | 4–8 % (podle pozorování v odvětví) | 1.5-3% | 0.3-1% |
| Cena za metr svaru (relativní) | 1.0násobek základní hodnoty | 0.55-0.70x | 0.40–0.60x (při objemu výroby; vyšší při nízkých objemech) |
| Vysoká flexibilita mixu | Vysoká; svářečka se okamžitě adaptuje | Nízké; nastavení je nutné pro každý typ spoje | Střední až vysoká; programy OLP přepínatelné za 15–60 minut |
| Vícevrstvý plech (>25 mm) | Schopný; závislý na zkušeném svářeči | Pouze na rovině/horizontálně | Schopný pracovat s parametrickými soubory pro každý průchod; vyžaduje validovaný víceprůchodový postup |
| Požadavek na kvalifikaci svářeče | Dle AWS D1.1 §4 nebo EN 287-1 | Kvalifikace operátora dle AWS D1.1 §4.13 nebo EN ISO 14732 | Kvalifikace operátora robota dle AWS D16.4; kvalifikace postupu robotického svařování dle příslušné normy |
Podle pozorování v oboru od výrobců ocelových konstrukcí, kteří provozují robotické obloukové svařovací buňky, klesá míra vad svarů (měřená jako podíl spojů, které nesplňují kritéria přijetí při vizuální nebo NDT zkoušce v prvním průchodu) z typických 4–8 % u manuálních operací FCAW na méně než 1 % u řádně kvalifikovaných robotických GMAW nebo SAW buněk s aktivním sledováním svarů. Snížení pracnosti oprav představuje 15–25 % zlepšení celkových nákladů na metr, a to kromě přímého zvýšení produktivity díky vyšším rychlostem navařování a době zapnutí oblouku.
Tři anonymní případové studie
Případová studie 1: Výrobce základny větrné věže
Evropský výrobce komponentů pro větrné elektrárny, který vyráběl přechodové díly a sekce plechů pro základy turbín o výkonu 4 až 6 MW, se potýkal s úzkým hrdlem výroby u vícevrstvých obvodových svarů spojujících válcované ocelové plechovky o tloušťce 60 až 80 mm. Každý svar vyžadoval 22 až 30 svařování metodou GMAW podle postupu splňujícího normy EN 1090 EXC3 a ISO 3834-2. Ruční svářeči trávili na jednom spoji 35 až 50 hodin a nedostatek kvalifikovaných svářečů s disciplínou v oblasti předehřevu a teplot mezi vrstvami, kterou postup vyžadoval, způsoboval zpoždění v harmonogramu.
Výrobce nainstaloval těžký 6osý robot na obvodový systém pojezdových drah, přičemž sekce plechovky byla namontována v rotačním polohovači v úrovni podlahy (vřeteník s pohonem s proměnnou rychlostí otáčení). Řídicí jednotka robota synchronizovala rychlost otáčení s rychlostí pojezdu, aby udržovala konstantní rychlost svařování 350 až 400 mm za minutu bez ohledu na rozdíly v průměru plechovky mezi modely turbín. Regulátor napětí oblouku řídil výšku hořáku během každého průchodu. Sledování laserového švu skenovací hlavou Servo-Robot korigovalo boční polohu při každém následujícím průchodu vzhledem k předchozímu profilu housenky.
Po kvalifikaci procesu a tříměsíčním období náběhu se v buňce zkrátila doba svařování každého spoje ze 42 hodin na 11 hodin, přičemž míra úspěšnosti NDT v prvním průchodu (UT dle EN 1090 EXC3) se zlepšila ze 78 % na 96 %. Dodržování předehřevu a mezivrstvové teploty se zlepšilo z 84 % na 99 %, protože řídicí jednotka robota integrovala datový kanál termočlánku, který pozastavil zahájení oblouku, dokud mezivrstvová teplota nedosáhla rozsahu specifikovaného WPS.
Případová studie 2: Dílna na výrobu mostních komponentů
Severoamerický výrobce mostů, který vyráběl svařované deskové nosníky pro programy nadjezdů dálnic, byl kvalifikován dle normy AWS D1.5. Dílna vyráběla 15 až 30 zakázkových konfigurací nosníků ročně s přírubami o tloušťce 25 až 75 mm a výškou stojiny 1 200 až 2 400 mm. Všechny drážkové svary CJP vyžadovaly kontrolu UT podle požadavků AWS D1.5.
Výrobce nasadil těžkého 6osého robota namontovaného na portálu nad 22 m dlouhou a 4 m širokou svařovací plošinou. Portál zpracovával koutové svary mezi stojinou a přírubou pomocí programu FCAW-G, přičemž koutové svary výztuhy stojiny byly naprogramovány pomocí offline programovacího softwaru, který importoval geometrii nosníku z dílenského CAD systému. Nové konfigurace nosníků vyžadovaly 6 až 10 hodin programování v online knihovně (OLP), ve srovnání s dříve 2 až 3 dny ručního rozvržení a přípravy stehových svarů.
Dílna vykázala 2.7násobný nárůst svarových metrů na operátora za směnu. Míra přijetí prvního průchodu UT u drážkových svarů CJP dosáhla 97 %, což dílně umožnilo získat program na mosty, který vyžadoval prokazatelnou kvalitu nad rámec základních požadavků na ruční svařování. Kvalifikace robotického svařovacího postupu AWS D1.5 prodloužila osm týdnů předvýrobní kvalifikace, což bylo hlavním harmonogramovým omezením pro spuštění systému.
Případová studie 3: Výrobce modulů pro offshore platformu
Výrobní loděnice na moři v jihovýchodní Asii, která montuje nosné rámy horních modulů, vyrobené z těžkých sloupů krabicového průřezu (stěna 400 × 400 × 20 mm) a nosníků se širokými přírubami, použila pro podélné spoje sloupů synchronizovaný svařovací přístup s více roboty. Každý krabicový sloup vyžadoval současné svařování čtyř 12 m dlouhých koutových spojů, aby se úhlové zkreslení omezilo na 3 mm po celé délce sloupu, což je požadavek stanovený specifikací rozměrové tolerance plášťové konstrukce.
V loděnici byla instalována buňka se čtyřmi roboty, každé rameno na nezávislé 14 m lineární dráze v úrovni podlahy, koordinované architekturou řídicí jednotky robota typu master-slave. Všechny čtyři roboty spouštěly každý průchod současně, udržovaly identické rychlosti pohybu s odchylkou ±2 mm za minutu a synchronizovaně prováděly kmitání hořáku, aby se dosáhlo rovnoměrného přívodu tepla na všech čtyřech svarových plochách. Deformace po svařování naměřila v průměru 1.8 mm po celé délce sloupu, oproti předchozímu průměru 7.4 mm u ručního svařování, což představuje 76% snížení, které eliminovalo většinu dříve potřebného rovnání plamenem po svařování.
Loděnice také použila protokoly robotických svarů (proud, napětí, rychlost na průchod) jako záznamy o sledovatelnosti pro dokumentaci kvality konstrukcí na moři, čímž splnila požadavky výrobní normy DNV-GL na dokumentaci parametrů svařování na primárních konstrukčních svarech.
Kam se hodí stávající dodavatelé: Možnosti robotů a systémů
Několik výrobců robotů dodává ramena s nosností vhodnou pro aplikace s ocelovými konstrukcemi. FANUC a ABB nabízejí 6osá ramena s vysokou nosností (s jmenovitou nosností 100 až 500 kg) s kompatibilitou s SAW a konfiguracemi s dlouhým dosahem, které byly ověřeny v praxi na portálových systémech v loděnicích a prostředích těžké výroby. Řada Motoman MS od společnosti Yaskawa zahrnuje ramena navržená pro koordinovaný provoz více robotů, což je relevantní pro synchronizovanou konfiguraci sloupového svařování. KUKA nabízí lineární integraci drah prostřednictvím svého balíčku KUKA.LinearRobotTech, který koordinuje osy drah a ramen v jedné kinematické skupině.
Společnost EVST oslovuje trh s těžkým konstrukčním svařováním prostřednictvím své řady QJAR, která v rámci jediné řídicí architektury nabízí nosnost od 3 do 800 kg. Ramena QJAR s nosností 100 až 300 kg nesou hlavice SAW a těžké hořáky FCAW používané pro spoje přírub nosníků a tlustých plechů, zatímco odpovídající řada svařovacích polohovačů (s nosností až 50 tun, dostupná na evsrobot.com/welding-positioner_c8) a lineární koleje v úrovni podlahy (evsrobot.com/robot-track) tvoří kompletní kinematický systém pro konfigurace svařování nosníků a sloupů. EVST je dodává jako integrované systémy na klíč, včetně robotického ramene, kolejnice, polohovače, integrace zdroje energie, bezpečnostního oplocení a certifikace CE/SGS/TUV, což snižuje riziko integrace pro výrobce, kteří nemají vlastní inženýrský tým pro robotické systémy. Plné pokrytí užitečného zatížení znamená, že jedna řídicí platforma EVST může koordinovat jak těžké konstrukční rameno, tak i lehčí rameno pro svařování GMAW pro práci s výztuhami nebo spoji s omezeným přístupem na stejné výrobní lince. EVST také nabízí inteligentní svařovací systém který generuje svarové dráhy z 3D skenu namísto ručního učení.
Podle Mezinárodní federace robotiky (IFR) tvořily aplikace v oblasti kovovýroby a svařování mimo automobilový sektor v roce 2024 odhadem 18–22 procent všech nově instalovaných průmyslových robotů na celém světě, přičemž růst v segmentu robotů s těžkým užitečným zatížením poháněly konstrukční ocel, stavba lodí a výroba tlakových nádob. Dodavatelé svařovacích linek na klíč, kteří nabízejí integrované polohovací a lineární dráhové systémy s užitečným zatížením od 3 do 800 kg, jsou schopni splnit požadavek na efektivitu kapitálových nákladů, jehož zavedení u středně velkých výrobců konstrukcí bylo historicky omezené.
Čtyřkrokový plán přijetí
Krok 1: Pilotní buňka, jednoprocesní, rodina jednokloubových
Začněte s jedním robotem, jedním procesem a typem spoje s nejvyšším objemem výroby v dílně. Pro většinu výrobců konstrukcí se jedná o koutový svar nosníku a příruby pomocí GMAW na 6osém rameni s lineární dráhou o délce 4 až 8 m a polohovačem vřeteníku a koníku. Pilotní buňka zavádí pracovní postup programování OLP, kvalifikační proces WPS (včetně kvalifikace postupu požadovaného normou pro robotické svařování podle AWS D1.1 nebo EN 1090) a program školení obsluhy. Pilotní buňka pracující na jednu směnu denně po dobu tří až šesti měsíců poskytuje dostatek výrobních dat pro vytvoření případu návratnosti investic pro rozšíření a pro identifikaci typů spojů a materiálových podmínek, které vyžadují modernizaci sledování svarů před další fází.
Krok 2: Škálované buňky, více rodin spojů, sledování švů
Jakmile je pilotní WPS kvalifikován a operátoři jsou zběhlí v softwaru OLP, rozšířte se na druhou buňku zaměřenou na jinou rodinu spojů, obvykle na koutový svar výztuhy stojiny, pomocí portálu nebo druhého ramene namontovaného na kolejnici. V této fázi přidejte laserové sledování švů, protože rozšířený rozsah součástí bude zahrnovat geometrie spojů, kde sledování skrz oblouk neposkytuje dostatečnou přesnost. V kroku 2 by knihovna OLP měla pokrývat 60 až 80 procent opakujících se programů součástí v dílně s parametrickými šablonami, které umožňují generování nových konfigurací úpravou výšky nosníku, šířky příruby a rozteče výztuh, spíše než přeprogramování od nuly.
Krok 3: Víceprocesní linka, integrace SAW, koordinované polohovače
Třetí fáze integruje vysoce navařované svařování elektrodou (SAW) pro švové svary přírub nosníků a skříňových nosníků, čímž doplňuje již běžící buňky GMAW. Kvalifikace procesu SAW podle příslušné normy přidává čtyři až osm týdnů předvýrobní přípravy. V této fázi je zavedeno koordinované řízení polohovadla, kde osa otáčení polohovadla je synchronizovanou 7. osou robotického programu, aby bylo možné kontinuální svařování napříč délkami spojů bez ručního opětovného upínání. V kroku 3 je také zavedena koordinace více robotů pro svařování sloupů, pokud je to relevantní.
Krok 4: Standardizace více pracovišť a vzdálené monitorování
Výrobci s více dílnami nebo dvory se mohou v kroku 4 standardizovat na společné robotické platformě a softwarové knihovně OLP, což umožňuje přenos a spuštění programů kvalifikovaných na jednom pracovišti na jiném (s aktualizovanou kvalifikační dokumentací požadovanou kódem pro WPS každého pracoviště). Vzdálené monitorování svařovacích protokolů, kde jsou data parametrů robotického svařování streamována do centrálního panelu kvality, poskytuje přehled o řízení napříč pracovišti a generuje záznamy o sledovatelnosti požadované pro dokumentace kvality dle EN 1090 EXC3/EXC4 a AWS D1.5 bez ručního zadávání dat.
Podle pozorování v oboru od výrobců ocelových konstrukcí v Severní Americe a Evropě dosahují dílny, které se řídí postupným plánem zavádění (od pilotní buňky přes škálovatelné buňky až po víceprocesní linku), návratnosti investice do robotického svařování za 18 až 36 měsíců, ve srovnání s 36 až 60 měsíci u dílen, které se pokoušejí o plnou automatizaci linky v rámci jednoho investičního projektu. Postupný přístup umožňuje rozvoj programovací knihovny OLP a dovedností operátorů souběžně s investováním kapitálu, což zkracuje dobu náběhu produktivity po každé instalaci nové buňky.
Často kladené dotazy
Který svařovací proces je nejlepší pro robota pro svařování ocelových konstrukcí na tlustém plechu?
U spojů tlustých plechů (nad 25 mm) v ploché nebo vodorovné poloze, včetně přírub nosníků, švů krabicových nosníků a svarů plechovek větrných věží, poskytuje svařování pod tavidlem (SAW) nejvyšší rychlost odtavení (8 až 20 kg za hodinu) a nejhlubší jednorázový průvar. Pulzní GMAW nebo FCAW-G je praktickou volbou pro vícevrstvé drážkové svary v jiných polohách než v ploché poloze a pro spoje, kde je zadržení tavidla SAW nepraktické. Pro svařování kořenové vrstvy u drážkových spojů s plným průvarem v aplikacích s potrubím nebo tlakovými nádobami může plazmové svařování klíčovou dírkou dokončit jednorázový kořenový svar na tloušťkách stěn až 12 mm, což by vyžadovalo více průvarů GMAW, čímž se snižuje celkový tepelný příkon a riziko deformace v kořenové zóně.
Jak dlouhou lineární dráhu potřebuje robot pro svařování ocelových konstrukcí pro svařování paprskem?
Délka dráhy je určena délkou nosníku plus dosahem robotického ramene na každém konci. Pro nosník o délce 12 m, kde robotické rameno dosahuje 1.5 m za každý konec dráhy, je minimální délka dráhy 15 m. Pro standardní výrobní linky s nosníky ve tvaru I, které provozují nosníky od 6 do 24 m, jsou typické délky drah 8 až 28 m. Dráha musí také pojmout pojezd koníku polohovadla pro různé délky nosníků, takže celková délka podlahy přidělená pro svařovací buňku je obvykle maximální délka nosníku plus 3 až 5 m pro vzdálenost robota na konci dráhy a pojezd koníku polohovadla.
Jak dlouho trvá naprogramování nové konfigurace nosníku na robotu pro svařování konstrukcí?
S již vytvořenou šablonou parametrického offline programování (OLP) pro danou rodinu spojů (například koutové svary přírub I-nosníku) trvá programování nového nosníku s jinou hloubkou, šířkou příruby nebo roztečí výztuh obvykle 1 až 4 hodiny času operátora OLP, ve srovnání s kompletní sestavou programu od 6 do 16 hodin od nuly. První nastavení šablony OLP pro novou rodinu spojů, včetně ověřovacích běhů na fyzickém hardwaru, trvá 2 až 5 dní, včetně kontroly prvního svaru požadované kódem. Dílny používající pluginy pro import strukturálního CAD pro svůj OLP software mohou zkrátit rutinní programování nové konfigurace na méně než 1 hodinu, když je geometrie importována přímo z 3D modelu.
Lze svařovacího robota použít pro svařování konstrukcí na místě nebo v terénu?
Kolaborativní roboti (coboti) s nosností 10 až 30 kg, namontovaní na mobilních podstavcích, se nasazují pro opravy konstrukcí na místě a svařování spojů v terénu. Schopnost kobota snímat sílu mu umožňuje lokalizovat polohy spojů bez pevného upevnění a jeho snížené požadavky na ochranu umožňují provoz v uzavřených nebo vyvýšených pracovních prostředích, kde nelze bezpečně nasadit tradiční průmyslové roboty. Hlavními praktickými omezeními jsou přístup (podstavec musí být umístěn v dosahu robota na spoj) a rozsah procesu (GMAW a FCAW jsou proveditelné; SAW není přenosné). Veškeré robotické svařování v terénu vyžaduje pro robotický proces systém WPS s certifikací kódu, oddělený od ručního nebo mechanizovaného postupu.
Jak si robot pro svařování ocelových konstrukcí poradí s vícevrstvými spoji tlustých plechů?
Vícevrstvé svařování tlustého plechu vyžaduje knihovnu uložených procedur v řídicí jednotce robota s jedním souborem parametrů na vrstvu svaru a polohu housenky v každé vrstvě. Pro tupý spoj s drážkou X o šířce 50 mm to může být 25 až 35 programů pro jednotlivé průchody, z nichž každý specifikuje rychlost posuvu, rychlost podávání drátu, úhel hořáku, vzor vazby a amplitudu. Řídicí jednotka robota tyto programy provádí postupně s kontrolou teploty mezi průchody (buď pomocí integrovaného termočlánkového kanálu, nebo ručního ověření teploty zabudovaného do programové sekvence). Sledování laserového švu je aktivní od druhé průchody a sleduje profil koruny předchozího průchodu, aby se hořák správně umístil pro další výplňovou vrstvu. Některé pokročilé systémy používají 3D laserový profilometr ke skenování profilu housenky po každé vrstvě a automaticky upravují dráhu dalšího průchodu na základě naměřené výšky a šířky housenky.
Související zdroje
- Kompletní průvodce robotickým svařováním (2026): pilířový článek o výběru procesu, typech robotů, senzorech a návratnosti investic napříč všemi formáty automatizace svařování.
- Kontrolní seznam pro rozvržení a sestavení robotické svařovací buňky (2026): podrobný návod k rodinám rozvržení buněk, bezpečnostnímu zónování, sledování švů a uvedení do provozu.
- Robotické svařování v automobilovém průmyslu: Normy a případové studie (2026)jak se liší svařovací normy automobilových výrobců originálních dílů (IATF16949, ISO 5817) od požadavků na konstrukční ocel.
- Jak vyhodnotit dodavatele průmyslových robotů z Číny (2026)kvalifikační rámec pro hodnocení dodavatelů robotů čínského původu, včetně certifikace, terénní podpory a standardů dokumentace.
- Možnosti svařovacích polohovačů (evsrobot.com): nosnosti, konfigurace os a kompatibilita s rameny řady EVST QJAR pro aplikace s ocelovými konstrukcemi.
- Lineární kolejnicové systémy (evsrobot.com)Specifikace kolejnic na úrovni podlahy a vyvýšených kolejnic pro svařování paprskem a aplikace s velkými obrobky.