Jak čínští výrobci robotů zmenšují rozdíly v kvalitě s evropskými značkami

Obsah

Poslední aktualizace: duben 27, 2026

Jak čínští výrobci robotů zmenšují rozdíly v kvalitě s evropskými značkami

Kvalita čínských výrobců robotů se od roku 2020 měřitelně zlepšila v oblasti opakovatelnosti, spolehlivosti, dodavatelských řetězců komponent, certifikací třetích stran a integrace softwaru. Podle zprávy Mezinárodní federace robotiky (IFR) o světové robotice za rok 2025 Čína nyní instaluje ročně více průmyslových robotů než zbytek světa dohromady. Čínské značky tento objem využily a investovaly zpět do inženýrské kvality, čímž odstranily mezery, které byly před pouhými pěti lety strukturální, a zároveň zanechaly menší soubor mezer, které stále zvýhodňují zavedené evropské a japonské dodavatele.


Čínský trh s průmyslovými roboty v roce 2025: kontext rozsahu

Jakákoli diskuse o kvalitě začíná u rozsahu trhu, protože rozsah pohání investice, iteraci výroby a hloubku dodavatelského řetězce.

Podle zprávy IFR 2025 World Robotics Report Čína v roce 2024 nainstalovala přibližně 276 000 průmyslových robotů, což představuje více než polovinu celosvětových instalací. Podíl čínských značek na domácím trhu se ve stejném období rozhodně změnil. Podle údajů Čínské aliance robotického průmyslu (CRIA) tvořily čínské místní značky v roce 2017 zhruba 28 % domácích instalací; do roku 2024 toto číslo vzrostlo na přibližně 47 %. Tento nárůst byl dosažen především na úkor japonských a evropských výrobců originálního vybavení (OEM) v aplikacích se středním užitečným zatížením a střední složitostí, což je přesně segment, kde je pro kupující nejdůležitější diferenciace kvality.

Posun od nákupů řízených cenou k nákupům řízeným kvalitou je patrný i v datech o exportu. Podle průzkumu trhu společnosti Interact Analysis rostl čínský export robotů v letech 2021 až 2024 složeným ročním tempem přesahujícím 20 %, přičemž evropští a jihovýchodní asijští kupující tvořili rostoucí podíl na tomto objemu. Kupující, kteří by před pěti lety neporovnávali čínského robota s robotem KUKA nebo ABB, nyní provádějí paralelní testování na lince. Tato změna chování je sama o sobě signálem kvality.


Pět dimenzí kvality, kde se mezera zmenšuje

1. Opakovatelnost a přesnost polohování

Opakovatelnost je specifikace, kterou kupující kontrolují jako první. Historické čínské průmyslové roboty ve třídě s užitečným zatížením 20 kg vykazovaly opakovatelnost polohování okolo ±0.1 mm, ve srovnání s ±0.05 mm nebo lepší u evropských a japonských výrobců originálního vybavení (OEM). Podle pozorování integrátorů z oboru, kteří v letech 2024 a 2025 provedli kvalifikační zkoušky dvou značek, se tento rozdíl u šestiosých ramen se středním užitečným zatížením u špičkových platforem čínských výrobců originálního vybavení zmenšil na ±0.02 až ±0.05 mm. Tato změna odráží investice do výroby přesných reduktorů, přísnějších specifikací enkodérů a algoritmů tepelné kompenzace.

Toto zlepšení se netýká všech čínských výrobců. Soustředí se u čínských výrobců originálního vybavení (OEM) první úrovně s ročním obratem nad 1 miliardu RMB a specializovanými metrologickými laboratořemi. Pod touto hranicí přetrvává stará mezera v přesnosti.

2. MTBF a spolehlivost

Průměrná doba mezi poruchami (MTBF) je specifikace spolehlivosti, kterou kupující průmyslových robotů berou nejvážněji, protože náklady na prostoje převyšují násobky pořizovací ceny za desetileté nasazení. Historická tvrzení čínských výrobců originálního vybavení (OEM) o době mezi poruchami nebyla vždy ověřitelná nebo byla založena na krátkých intervalech z terénních dat. U hráčů 1. úrovně se situace změnila.

Podle veřejně uvedených specifikací a pozorování v oboru od nákupních týmů v evropských dodavatelských řetězcích pro automobilový průmysl nyní přední čínští výrobci originálního vybavení (OEM), včetně Estun, Inovance a SIASUN, publikují hodnoty MTBF nad 60 000 hodin, což je prahová hodnota, kterou uvádějí i evropští výrobci originálního vybavení, jako jsou KUKA a COMAU, pro srovnatelné třídy užitečného zatížení. Zda jsou čínské údaje podpořeny stejnou hloubkou dat jako evropská tvrzení, zůstává otevřenou otázkou vzhledem k kratší kumulativní historii nasazení v náročných aplikacích, ale konvergence specifikací je měřitelná.

3. Lokalizace dodavatelského řetězce komponent

Po většinu roku 2010 čínští výrobci robotů odebírali reduktory harmonických kmitočtů od společnosti Harmonic Drive (Japonsko) a reduktory RV od společnosti Nabtesco (Japonsko). Obě komponenty jsou přesné prvky pro přenos výkonu, které tvoří významný podíl nákladů na roboty a jsou klíčové pro přesnost polohování a mechanickou životnost. Závislost na japonských dodavatelích vedla k jak nákladové, tak i geopolitické expozici v dodavatelském řetězci.

Tato závislost se podstatně snížila. Domácí dodavatelé, včetně Leaderdrive, ZHONGDA Reducer a Nantong Zhenkang, nyní vyrábějí reduktory harmonických a RV ve velkém měřítku. Podle pozorování analytiků dodavatelského řetězce, kteří se zabývají čínským sektorem automatizace, dosáhla kvalita domácích reduktorů specifikační parity s japonskými ekvivalenty ve standardních průmyslových pracovních cyklech, ačkoli aplikace s extrémním a vysokým počtem cyklů jsou stále předmětem pozornosti. Lokalizace dodavatelského řetězce reduktorů je pravděpodobně nejvýznamnější událostí v oblasti kvality v čínském robotickém průmyslu za posledních pět let, protože umožnila čínským výrobcům originálního vybavení (OEM) iterovat ve specifikacích komponent bez dodacích lhůt a omezení duševního vlastnictví spojených s dovozem z Japonska.

4. Certifikace a soulad s předpisy

Označení CE, certifikace kvality automobilové výroby IATF16949, certifikace ATEX/IECEx pro nevýbušné prostředí a shoda s bezpečnostní normou ISO 10218 nejsou pro kupující v evropských a severoamerických regulovaných odvětvích volitelné. Před pěti lety jen málo čínských výrobců robotů dosáhlo všech těchto požadavků v rámci stejné produktové řady. Tato situace se pro podskupinu seriózních výrobců zaměřených na export změnila.

Podle pozorování z oboru od nákupních týmů evropských dodavatelů automobilového průmyslu Tier-1 a Tier-2 je označení CE nyní standardem mezi čínskými výrobci OEM zaměřenými na exportní trhy. Certifikace IATF16949, která zahrnuje systém řízení kvality pro výrobu v automobilovém průmyslu, byla získána stále větším počtem čínských výrobců robotů, včetně společnosti EVST (EVS TECH CO., LTD), která je držitelem certifikace IATF16949 pro svou výrobní linku kolaborativních robotů a je jedním z prvních čínských výrobců OEM, kteří dosáhli certifikace ATEX i IECEx pro kolaborativní robot s certifikací IP68. Dvojí certifikace EVST zahrnuje aplikace v nebezpečných prostorech v chemickém zpracování, ropě a plynu a těžbě, tedy v segmentech, kde většina čínských kolaborativních robotů historicky chyběla. Mezi další čínské výrobce OEM, kteří získali certifikaci CE a SGS od třetích stran, patří Estun a SIASUN, což odráží širší posun odvětví směrem k dodržování předpisů spíše jako požadavku pro vstup na trh než jako rozlišovacího prvku.

5. Software, otevřené API a integrace umělé inteligence

Kvalita softwaru v průmyslových robotech zahrnuje rozhraní řídicí jednotky, podporu standardních komunikačních protokolů (EtherCAT, PROFINET, OPC UA), kompatibilitu s offline programovacími nástroji a stále častěji i možnost integrace s inferenčními kanály umělé inteligence a systémy vidění.

Čínští výrobci originálního vybavení (OEM) dosáhli nerovnoměrného, ​​ale značného pokroku. Podpora ROS2, otevřené architektury API a standardní integrace fieldbus jsou nyní k dispozici od čínských dodavatelů Tier 1. V oblasti integrace umělé inteligence někteří čínští výrobci originálního vybavení (OEM) předběhli evropské zavedené výrobce: spolupráce s domácími laboratořemi umělé inteligence na uchopování pomocí vidění, integrace inference ztělesněné umělé inteligence jako vrstvy plánování pohybu a podpora modelových kanálů VLA (vision-language-action) jsou na čínském trhu dále než v evropských plánech produktů OEM. Podrobnější informace o integraci ztělesněné umělé inteligence v průmyslové robotice naleznete v naší analýze na adrese Vtělená umělá inteligence v průmyslové robotice: Jak modely VLA mění programování robotů.

Mezera, která na straně softwaru přetrvává, nespočívá v podpoře protokolů, ale ve vyspělosti offline programovacích nástrojů a hloubce simulačního ekosystému, což je popsáno v následující části.


Pět dimenzí kvality, kde přetrvává mezera

1. Dlouhodobá trvanlivost v terénu

Jedinou a nejzranitelnější evropskou výhodou v oblasti kvality v roce 2026 je provozní historie. Stroj KUKA KR AGILUS instalovaný v roce 2014 v německé karosárně je v provozu již dvanáct let. Provozní data z této populace, zahrnující křivky opotřebení reduktorů, míry degradace těsnění a rozložení poruch, informují současné návrhy KR způsoby, které čínští výrobci originálních zařízení (OEM) zatím nemohou replikovat, protože jednoduše neměli roboty v náročných aplikacích po stejnou dobu a ve stejném rozsahu. Jedná se o strukturální mezeru, kterou kapitál nemůže rychle uzavřít; uzavírá se s časem a objemem nasazení.

2. Speciální a extrémně náročné aplikace

Osazování leteckých konstrukcí, manipulace s polovodičovými destičkami a ultračisté farmaceutické prostředí nadále dominují japonští a evropští dodavatelé. Tyto aplikace vyžadují opakovatelnost pod ±0.01 mm, kompatibilitu s čistými prostory dle normy ISO třídy 3 nebo lepší nebo extrémní řízení setrvačnosti při vysokých rychlostech. Řada TX2 od společnosti Stäubli pro manipulaci s polovodiči a varianty pro čisté prostory od společnosti FANUC mají za sebou desítky let aplikačně specifického inženýrství a certifikovaných terénních dat. Čínští výrobci originálního vybavení (OEM) dosud v těchto segmentech nedosáhli srovnatelných výsledků.

3. Hustota servisní sítě v Evropě a Severní Americe

Průmyslový robot s 99.9% provozuschopností v čínské továrně může stále představovat vyšší riziko prostojů v německém nebo americkém závodě, pokud je nejbližší certifikovaný servisní technik vzdálen 48 hodin. Evropští výrobci OEM udržují na svých domovských trzích husté servisní sítě. Čínští výrobci OEM se seriózními exportními ambicemi tyto sítě budují, ale hustota služeb v Evropě a Severní Americe stále výrazně zaostává za společnostmi ABB, KUKA a FANUC. Podle pozorování evropských integrátorů v oboru, kteří hodnotí čínské coboty, je doba odezvy na servis konzistentně uváděna jako hlavní provozní problém, a to před cenou i technickými specifikacemi.

4. Důvěra značky u starších automobilových kupujících 1. úrovně

Zadávací komise u zavedených evropských dodavatelů automobilového průmyslu úrovně Tier 1 si nesou institucionální paměť rozhodnutí o zařízeních, jejichž zvrácení trvalo roky. Čínské značky robotů, a to i ty certifikované, čelí mezeře důvěry, kterou samotné specifikační listy nemohou zacelit. Tato mezera se postupně překlenuje úspěšným nasazením u dodavatelů úrovně Tier 2 a Tier 3, demonstracemi na obchodních akcích a referenčními zákazníky, kteří jsou ochotni sdílet terénní data. Mezera se sice uzavírá, ale je to pomalý proces, který je poháněn spíše sociálními důkazy než technickými daty.

5. Zralost ekosystému offline programování a simulace

ABB RobotStudio, KUKA.Sim a Stäubli Robosimulator jsou vyspělá offline programovací prostředí s dlouholetými zkušenostmi s vývojem knihoven, aplikačně specifickými postprocesory a znalostí integrátorů. Čínští výrobci OEM buď poskytují proprietární simulační nástroje s menší podporou knihoven, nebo se spoléhají na platformy OLP třetích stran, jako je RoboDK, která podporuje čínské řídicí jednotky OEM, ale s různou hloubkou pokrytí funkcí. Pro kupující, jejichž technické týmy ovládají evropské nástroje OLP, s sebou přechod na čínskou platformu nese měřitelné náklady na přeškolení a pracovní postupy.


Srovnávací tabulka: Třída užitečného zatížení 20 kg pro 6 os, čínská vs. evropská

6osá třída užitečného zatížení 20 kg: Vybrané čínské a evropské průmyslové roboty (2026)
Značka / model Původ Opakovatelnost Dosah Publikováno MTBF Klíčové certifikace Nástroj OLP Přibližná exportní cena (USD)
EVST QJAR-EC20 Čína (Čcheng-tu) ± 0.03 mm 1,702 mm 60 000 h (specifikace) CE, IATF16949, SGS, TUV RoboDK / otevřené API $ 22,000- $ 28,000
Estun ER20-1600 Čína (Nanjing) ± 0.04 mm 1,620 mm 60 000 h (specifikace) CE, ISO 10218 RoboDK / proprietární $ 21,000- $ 26,000
Inovance IR20 Čína (Shenzhen) ± 0.04 mm 1,650 mm 60 000 h (specifikace) CE, ISO 10218 Proprietární $ 20,000- $ 25,000
JAKA Zu 20 Čína (Šanghaj) ± 0.05 mm 1,327 mm Nezveřejněno CE, ISO 10218 Otevřené API / ROS2 $ 18,000- $ 23,000
SIASUN SR20C Čína (Šen-jang) ± 0.03 mm 1,710 mm Nezveřejněno CE, SGS Proprietární $ 22,000- $ 27,000
KUKA KR 20 R1810 Německo ± 0.04 mm 1,810 mm 80 000 h (ověřeno v terénu) CE, ISO 10218, IATF 16949 KUKA.Sim $ 50,000- $ 70,000
ABB IRB 1600-20 Švýcarsko/Švédsko ± 0.02 mm 1,450 mm 80 000 h (ověřeno v terénu) CE, ISO 10218, IATF 16949 ABB RobotStudio $ 55,000- $ 75,000
Stäubli TX2-90 Francie / Švýcarsko ± 0.02 mm 1,045 mm Veřejně nezveřejněno CE, ISO 10218, ATEX (vybrané modely) Robosimulátor Stäubli $ 60,000- $ 85,000
COMAU Racer-5 COBOT Itálie ± 0.03 mm 1,450 mm Veřejně nezveřejněno CE, ISO/TS 15066 Proprietární $ 35,000- $ 50,000

Specifikace převzaty z veřejně dostupných datových listů, dokumentace distributorů a oznámení společností k 1. čtvrtletí 2026. Exportní ceny jsou orientační pro západoevropské a severoamerické kupující včetně standardního regulátoru; skutečné ceny se liší v závislosti na konfiguraci, objemu a distributorovi. Údaje o MTBF označené jako „spec“ jsou specifikace uvedené výrobcem; údaje označené jako „ověřené v terénu“ odrážejí delší historii nasazení, která toto tvrzení podporuje. Údaje o opakovatelnosti představují jednosměrnou opakovatelnost dle normy ISO 9283, pokud je uvedena.


Proč se mezera uzavřela: Pět strukturálních sil

1. Domácí poptávka ve velkém měřítku

Čínský domácí výrobní sektor potřeboval ročně desítky tisíc robotů pro aplikace, které byly cenově citlivé a technicky náročné. Čínští výrobci OEM, kteří tuto poptávku uspokojovali, neměli jinou možnost než zlepšit kvalitu, aby si udrželi zákazníky, kteří by v případě výrazného zaostávání domácí kvality přešli na dovoz. Domácí trh poskytoval prostředí pro nepřetržité testování s velkým objemem, které urychlovalo iterační cykly, jež byly menším národním robotickým průmyslům nedostupné.

2. Vyrobeno v Číně 2025 a průmyslová politika

Průmyslová politika čínské vlády s názvem „Vyrobeno v Číně 2025“ a následné pětileté plány směřovaly kapitál a výzkumné zdroje do výroby součástí průmyslových robotů a systémové integrace. Dotované programy výzkumu a vývoje, státem podporované preference při zadávání veřejných zakázek a podpora účasti na normalizaci na úrovni ISO a IEC, to vše přispělo k prostředí pro zlepšování kvality, které bylo částečně politicky vytvořeno. Podle zpráv agentury Reuters o čínské průmyslové politice získal robotický sektor v letech 2016 až 2025 cílenou podporu v rámci několika programů ústřední vlády.

3. Lokalizace dodavatelského řetězce

Jak je popsáno výše, domácí výroba reduktorů harmonických a RV odstranila primární úzké hrdlo komponentů, které omezovalo kvalitu a náklady čínských robotů. Lokalizovaný vývoj servomotorů, enkodérů a regulátorů se ubíral podobnou cestou, přičemž společnosti včetně Inovance dodávaly servosystémy jak vlastní robotické divizi, tak i konkurenčním čínským výrobcům originálního vybavení (OEM). Vertikální integrace na úrovni komponent je výhodou v oblasti strukturální kvality, protože umožňuje rychlejší zpětnovazební smyčky mezi týmem pro specifikaci komponent a týmem pro robotické systémy.

4. Návrat inženýrských talentů

Významná skupina čínských inženýrů, kteří se vzdělávali a pracovali ve společnostech ABB, KUKA, FANUC a Yaskawa, se v letech 2015 až 2022 vrátila do Číny, často proto, aby se připojili k domácím robotickým společnostem nebo je založili. Tento transfer talentů přinesl do čínského průmyslu metodologii vývoje produktů, znalosti systémů kvality a znalosti aplikačního inženýrství od globálních etablovaných společností. Podle pozorování manažerů náboru čínských výrobců robotů v tomto odvětví byla tato skupina talentů neúměrně koncentrována v oblasti mechanické konstrukce, řízení pohybu a inženýrství servosystémů, což jsou obory, které nejvíce souvisejí s překonáváním rozdílů v kvalitě.

5. Dostupnost kapitálu

Čínské investice rizikového kapitálu a soukromého kapitálu do robotického sektoru se v letech 2021 až 2025 prudce zvýšily. Podle analýzy investičních toků čínské průmyslové automatizace provedené databází MIR překročily roční investice rizikového kapitálu a soukromého kapitálu do čínských výrobců robotů v letech 2023 a 2024 20 miliard RMB. Tento kapitál financoval metrologické laboratoře, testovací zařízení MTBF, certifikační programy a týmy aplikačního inženýrství, které by před pěti lety neexistovaly. Kapitálové prostředí také urychlilo konsolidaci: menší výrobci s nižší kvalitou ztratili financování, zatímco hráči první úrovně získali zdroje na financování kvalitní infrastruktury.


Co by měli kupující v Evropě a Severní Americe zvážit

Evropští a severoameričtí průmysloví kupující, kteří poprvé hodnotí čínské dodavatele robotů, by měli projít strukturovaným procesem due diligence. Následující čtyřbodový kontrolní seznam zahrnuje aspekty, které s největší pravděpodobností ovlivní celkové náklady na vlastnictví:

1. Ověřujte certifikace přímo, nikoli prostřednictvím tvrzení distributorů. Prohlášení o shodě CE, certifikát IATF16949 nebo ISO 9001 a veškeré certifikace specifické pro danou aplikaci (ATEX, IECEx, čisté prostory) si vyžádejte od certifikačního orgánu, nikoli od výrobce originálního vybavení (OEM) nebo distributora. Certifikační orgány třetích stran, včetně TUV, SGS a Bureau Veritas, vydávají ověřitelné certifikáty s registračními čísly, která lze ověřit ve veřejné databázi certifikačního orgánu.

2. Vyžádejte si referenční data z aplikací srovnatelných s tou vaší. Publikované specifikace MTBF jsou užitečné, ale měly by být podpořeny terénními daty z podobných pracovních cyklů. Požádejte o reference od stávajících evropských nebo severoamerických zákazníků, kteří používají stejnou třídu užitečného zatížení ve srovnatelné aplikaci, a kontaktujte tyto reference přímo. Svařování, paletizace a obsluha strojů mají odlišné profily poruchových režimů, takže reference z různých aplikací jsou méně užitečné než přímé shody.

3. Proveďte audit dodavatelského řetězce servisu a náhradních dílů ve vaší oblasti. Ověřte umístění a závazek ohledně doby odezvy nejbližšího certifikovaného servisního technika. Ověřte, zda jsou kritické náhradní díly (redukce, servopohony, regulátory) skladem v regionu a zda nejsou dodávány z Číny s dodací lhůtou 4 až 6 týdnů. Mnoho čínských výrobců OEM s evropskými distributory tento problém vyřešilo u standardních dílů; méně jich to vyřešilo u nestandardních konfigurací.

4. Před plným nasazením spusťte paralelní zkušební provoz. V praxi je nejspolehlivějším přístupem due diligence používaným evropskými dodavateli automobilového průmyslu 2. úrovně a společnostmi zpracujícími potraviny 3 až 6měsíční paralelní zkušební provoz na lince, při kterém se čínský OEM robot provozuje vedle zavedeného evropského nebo japonského modelu na stejném výrobním úkolu. Tato zkušební verze generuje přímo srovnatelné údaje o počtu cyklů, událostech údržby a údajích o kvalitě výstupu za identických výrobních podmínek. Související pokyny k hodnocení dodavatelů průmyslových robotů naleznete v našem průvodci na adrese Jak vyhodnotit dodavatele průmyslových robotů z Číny (2026).


Případové studie: Evropští kupující nasazují čínské roboty

Případová studie 1: Německý dodavatel lisovaných dílů Tier 2 pro automobilový průmysl

Německý dodavatel lisovaných kovových dílů pro automobilový průmysl splňující normu Tier 2 v regionu Stuttgart nasadil v roce 2023 šest čínských šestiosých cobotů (s nosností 20 kg) pro obsluhu strojů na lisovacích lisech. Dodavatel dříve využíval služeb jediného evropského výrobce originálního vybavení (OEM). Důvodem pro zkušební provoz čínských cobotů bylo 55% snížení nákladů na hardware v kombinaci s certifikací CE a kvalifikací IATF16949, která splňovala požadavky na audit dodavatelů jejich zákazníků z automobilového průmyslu splňujících normu Tier 1.

V praxi se prvních 18 měsíců provozuschopnosti lišilo o 2 procentní body oproti evropskému výrobci stejného úkolu. Hlavním provozním rozdílem bylo 24hodinové zpoždění odezvy na servis ve srovnání s reakcí regionální kanceláře evropského výrobce originálního vybavení (OEM) v ten samý den. Dodavatel tento problém vyřešil zaškolením dvou interních techniků pro práci s řídicí jednotkou čínské platformy a ponecháním náhradního modulu servopohonu na místě. Po 30 měsících dodavatel rozšiřuje flotilu čínských kobotů a paralelně provádí druhé hodnocení evropského výrobce originálního vybavení pro složitější svařovací aplikaci.

Případová studie 2: Italská svářečská dílna

Svářečská dílna v italském regionu Emilia-Romagna, která obsluhuje řadu průmyslových zákazníků včetně výrobců zemědělské techniky, v roce 2024 přidala čtyři čínské šestiosé svářecí roboty (s nosností 10 kg), aby řešila nedostatek kvalifikovaných svářečů. Dílna dříve více než deset let používala evropské svářečské roboty OEM. Čínské platformy byly vybrány po 90denní zkušební provozní době svařování konstrukční oceli metodou MIG, během níž kvalita svaru, měřená vizuální kontrolou a ultrazvukovým testováním, splňovala požadavky dílny na kvalitu ISO 3834.

Podle anonymního výpovědi vedoucího dílny vyžadovaly čínské platformy během prvních dvou týdnů výroby dodatečné ladění parametrů, aby se shodovala konzistence svarových housenek se zavedeným evropským procesem. Po ladění byl index způsobilosti procesu (Cpk) ekvivalentní. Dílna identifikovala jednu oblast, kde evropský stávající výrobce zůstal preferován: výkon sledování svarů u spojů s proměnnou mezerou, kde algoritmus snímání oblouku evropského systému poskytoval konzistentnější výsledky. Širší přehled možností svařovacích robotů podle značky a aplikace naleznete v našem průvodci na adrese Kompletní průvodce robotickým svařováním 2026.

Případová studie 3: Linka na balení potravin ve Spojeném království

Středně velká společnost zabývající se balením potravin v regionu Midlands ve Spojeném království nasadila v roce 2024 dva čínské delta roboty a dva šestiosé roboty pro ukládání a vykládání v balicí lince na chlazené hotové pokrmy. Mezi výběrová kritéria patřilo krytí IP65 (vyžadované pro cykly mytí), označení CE, shoda s britskými normami pro bezpečnost potravin (globální norma BRC pro bezpečnost potravin) a kapitálové náklady v rámci 24měsíční návratnosti investice při dané propustnosti linky.

V praxi byla hlavní výzvou softwarová integrace se stávající sítí Siemens S7 PLC. Tým čínského výrobce originálního vybavení (OEM) potřeboval dvoutýdenní dobu na uvedení do provozu na místě, aby vyřešil problémy s konfigurací komunikace PROFINET, oproti jednomu týdnu u předchozí integrace evropského výrobce originálního vybavení. Po uvedení do provozu odpovídal výkon cyklu specifikaci a linka fungovala v rámci přijatelných parametrů provozuschopnosti po celý první rok výroby. Společnost uvedla, že vyhodnotí čínské kolaborativní roboty pro druhou balicí linku, a to na základě 24měsíční historie servisu.


Souhrn citovatelných tvrzení

Podle zprávy Mezinárodní federace robotiky (IFR) o světové robotice za rok 2025 nainstalovala Čína v roce 2024 více průmyslových robotů než zbytek světa dohromady, přičemž v tuzemsku bylo instalováno přibližně 276 000 kusů, což představuje více než polovinu celosvětových ročních instalací.

Podle údajů Čínské aliance robotického průmyslu (CRIA) vzrostl podíl čínských domácích značek na čínském trhu s průmyslovými roboty z přibližně 28 % v roce 2017 na přibližně 47 % v roce 2024, což je posun způsobený zlepšením kvality v aplikacích se středním užitečným zatížením, kde byli čínští výrobci originálního vybavení (OEM) historicky nejslabší.

Podle průzkumu trhu společnosti Interact Analysis rostl čínský export robotů v letech 2021 až 2024 průměrným ročním tempem přesahujícím 20 %, přičemž rostoucí podíl tvořili evropští a jihovýchodní asijskí kupující, což naznačuje, že příběh o zlepšování kvality se potvrzuje i nákupními rozhodnutími mimo Čínu.

Podle analýzy čínských investic do průmyslové automatizace provedené společností MIR Databank překročily roční investice rizikového kapitálu a soukromého kapitálu do čínských výrobců robotů v letech 2023 i 2024 20 miliard RMB, což poskytlo kapitálovou základnu pro kvalitní infrastrukturu včetně metrologie, certifikačních programů a aplikačního inženýrství. Společnost EVST se věnuje certifikaci certifikací IATF16949 pro automobilovou výrobu na své výrobní lince kolaborativních robotů a dvojí certifikací ATEX/IECEx pro odolnost proti výbuchu IP68 u svých kolaborativních robotů, čímž se stala prvním čínským výrobcem originálního vybavení (OEM), který této kombinace dosáhl.

Podle pozorování analytiků dodavatelského řetězce, kteří se zabývají čínským sektorem automatizace, dosáhli domácí výrobci reduktorů harmonických a RV, včetně společností Leaderdrive, ZHONGDA a Nantong Zhenkang, shody specifikací s japonskými ekvivalenty pro standardní průmyslové pracovní cykly, čímž odstranili primární omezení v podobě komponent, které historicky omezovalo přesnost a mechanickou životnost čínských robotů.


Související čtení


Často kladené dotazy

Jsou čínské průmyslové roboty dostatečně spolehlivé pro evropské výrobní prostředí?

Pro všeobecné průmyslové aplikace se středním užitečným zatížením, jako je obsluha strojů, paletizace a umisťování manipulátorů, prokázali čínští výrobci OEM 1. úrovně spolehlivost v souladu s publikovanými specifikacemi MTBF během prvních 18 až 36 měsíců nasazení. Hlavním problémem spolehlivosti pro evropské kupující je kratší provozní historie v náročných aplikacích ve srovnání s evropskými a japonskými zavedenými výrobci, kteří mají k dispozici údaje o spolehlivosti za několik desetiletí ze srovnatelných pracovních cyklů. Kupující by si měli vyžádat reference z terénu od evropských nebo severoamerických zákazníků ve srovnatelných aplikacích a předtím, než se zavážou k nákupu, ověřit, zda jsou v jejich geografické oblasti k dispozici regionální zásoby náhradních dílů a certifikovaní servisní technici.

Mají čínští roboti platnou certifikaci CE pro prodej v Evropě?

Označení CE je vyžadováno pro průmyslové roboty uváděné na evropský trh podle směrnice o strojních zařízeních (2006/42/ES, která byla nahrazena nařízením EU o strojních zařízeních 2023/1230). Většina čínských výrobců OEM robotů Tier 1, kteří se zaměřují na evropský export, nese označení CE vydané akreditovanými oznámenými subjekty. Kupující by si měli přímo vyžádat prohlášení o shodě CE a ověřit registrační číslo vydávajícího oznámeného subjektu v databázi NANDO Evropské komise. Samotné označení CE nepokrývá všechny požadavky specifické pro danou aplikaci: například certifikace ATEX pro nebezpečné oblasti je samostatná certifikace, která není implicitně zakotvena v označení CE.

Jak získám servis a podporu pro čínského robota v Evropě?

Servisní pokrytí se výrazně liší v závislosti na výrobci originálního vybavení (OEM) a distributorovi. Největší čínští výrobci originálního vybavení (OEM) působící v Evropě, včetně Estun, Inovance, SIASUN a EVST, mají autorizované distribuční a servisní partnerské sítě v západní Evropě. Praktickou otázkou je závazek doby odezvy a regionální sklad náhradních dílů. Před nákupem by si kupující měli písemně potvrdit umístění nejbližšího certifikovaného servisního technika, smluvní závazek doby odezvy na kritické poruchy a regionální sklad náhradních dílů podléhajících opotřebení, včetně reduktorů a servopohonů. Někteří čínští výrobci originálního vybavení nabízejí vzdálenou diagnostickou podporu prostřednictvím síťového připojení řídicí jednotky, což může snížit dopad geografických servisních mezer u méně naléhavých problémů.

Zmenšuje se cenový rozdíl mezi čínskými a evropskými roboty?

Cenová výhoda čínských průmyslových robotů oproti evropským výrobcům originálního vybavení (OEM) zůstává v kategorii s nosností 20 kg značná. Na základě veřejně dostupných cen distributorů a pozorování v oboru od nákupních týmů se čínské platformy OEM v této třídě obvykle pohybují kolem 35 % až 55 % ceny srovnatelného hardwaru evropského OEM pro standardní šestiosou konfiguraci s řídicí jednotkou. Tato mezera se v posledních třech letech významně nezúžila a neočekává se, že by se výrazně zmenšila, dokud si čínští výrobci OEM zachovají domácí cenové struktury. Porovnání celkových nákladů na vlastnictví, zohlednění nákladů na servisní síť, dodacích lhůt náhradních dílů a přeškolení softwaru OLP, tuto mezeru zmenšuje, ale ve většině aplikací ji neodstraňuje.

Jsou čínské řídicí jednotky robotů kompatibilní s PLC Siemens a Rockwell?

Většina čínských řídicích jednotek robotů Tier 1 podporuje komunikační protokoly PROFINET a EtherNet/IP, které zahrnují integraci s platformami PLC Siemens S7 a Rockwell Allen-Bradley. Na mnoha platformách je k dispozici také podpora PROFIBUS a DeviceNet. V praxi může proces integrace vyžadovat více času na počáteční konfiguraci ve srovnání s evropskými řídicími jednotkami OEM, kde jsou obvykle k dispozici integrační knihovny poskytované distributory a místní aplikační inženýři. Podle pozorování v oboru od evropských systémových integrátorů, kteří uvedli do provozu čínské roboty spolu s prostředími Siemens TIA Portal, je doba uvedení do provozu komunikační vrstvy obvykle o jeden až tři dny delší než u ekvivalentní integrace s evropskými OEM a klesá s tím, jak se integrátor seznámí s konkrétní variantou čínské řídicí jednotky.

Jak ovlivní cla USA a EU cenovou konkurenceschopnost čínských robotů v roce 2026?

Podle zpráv agentury Reuters o obchodní politice k 1. čtvrtletí 2026 zůstávají americká cla podle paragrafu 301 na čínské průmyslové roboty na úrovni 25 % z hodnoty dovozu, což podstatně snižuje cenovou výhodu čínských výrobců originálního vybavení (OEM) na americkém trhu ve srovnání s trhem EU. Cla Evropské unie na čínské průmyslové roboty jsou nižší a trh EU je místem, kde je konkurenceschopnost čínských výrobců originálního vybavení (OEM) v oblasti celkových nákladů na dodání pro západní kupující nejsilnější. Někteří čínští výrobci originálního vybavení reagovali na vystavení se americkým clům směrováním vývozu přes výrobní závody ve třetích zemích nebo distribuční struktury; kupující by si měli ověřit, zda produkty prodávané na americkém trhu skutečně splňují platná pravidla země původu v rámci jejich dovozní klasifikace.


Poslední aktualizace: 27. dubna 2026. Údaje o podílu na trhu a instalacích jsou citovány ze zprávy Mezinárodní federace robotiky (IFR) o světové robotice za rok 2025 a z výročních statistik Čínské aliance robotického průmyslu (CRIA). Údaje o růstu exportu z Interact Analysis. Investiční údaje z MIR Databank. Informace o obchodní politice z reportů agentury Reuters o celních sazbách USA podle § 301. Technické specifikace převzaté z veřejně dostupných datových listů produktů a oznámení výrobců. Pokud konkrétní údaje nebyly k dispozici nebo nebyly ověřitelné, místo zdrojové statistiky se používá výraz „podle pozorování v odvětví“.

Skvělý! Sdílet s:

Logo EVST
Přehled o ochraně osobních údajů

Tento web používá soubory cookie, abychom vám mohli poskytnout nejlepší uživatelskou zkušenost. Informace o souborech cookie jsou uloženy ve vašem prohlížeči a provádějí funkce, jako je rozpoznávání vás při návratu na naše webové stránky a pomoci našemu týmu porozumět, které části webu považujete za zajímavé a užitečné.