Робот за заваривање челичних конструкција: Аутоматизација заваривања греда, стубова и плоча (2026)

Преглед садржаја

Ажурирано: Април КСНУМКС, КСНУМКС

Робот за заваривање челичних конструкција: Аутоматизација заваривања греда, стубова и плоча (2026)

Робот за заваривање челичних конструкција распоређен на производној линији за I-греде или кутијасте стубове може да постигне 3 до 5 пута већу брзину наношења вара у односу на вештог ручног заваривача, са стопама дефекта завара које остају испод 1% уз правилно квалификоване поступке. 2026. године, произвођачи који граде мостове, основе ветротурбина, оквире високих зграда и приобалне модуле претварају уска грла у производним погонима у аутоматизоване ћелије; пут се значајно разликује од аутомобилског заваривања, где униформност великог обима чини аутоматизацију једноставном.

Зашто заваривање челичних конструкција заостаје за аутомобилском индустријом у стопи аутоматизације

Фабрике за производњу каросерија аутомобила користе стотине робота по производној линији јер је сваки део у суштини идентичан, а време циклуса се мери у секундама. Израда конструкцијског челика је супротна: произвођач мостова може да произведе 40 различитих попречних пресека греда у једној недељи, са конфигурацијама заварених спојева које се мењају за сваку закривљену прирубницу, спојну плочу или локацију укрућења.

Три фактора покрећу јаз у аутоматизацији:

Производња са високим нивоом мешавине и малим количинама. Типична радионица за челичне конструкције обрађује десетине бројева делова месечно, са величинама серија од једног до десет комада. Програмирање нове путање роботског заваривања за сваку конфигурацију трајало је данима на старијим системима. Напредак у софтверу за офлајн програмирање (OLP) и генерисање параметарских путања сада сажима ово на сате, што је значајно променило пословни случај.

Вага радног комада. I-греда за мост средњег распона може бити дугачка од 18 до 24 метра, тешка од 8 до 20 тона и захтевати континуиране вишеслојне угаоне заваре дуж обе прирубнице. Стандардни 6-осови роботи монтирани на фиксне постоља не могу покрити ову геометрију. Потребне су линеарне шине, портали и координисани системи позиционирања, што додаје капиталне трошкове и сложеност интеграције коју су мање радионице историјски избегавале.

Недостатак квалификованих заваривача. Према Америчком друштву за заваривање (AWS), Сједињене Државе се суочавају са пројектованим недостатком више од 330,000 стручњака за заваривање до 2028. године, при чему ће позиције у структурној и тешкој индустрији бити међу најтежим за попуњавање. Тај недостатак тера произвођаче да процењују аутоматизацију не као повећање ефикасности, већ као меру континуитета радне снаге.

Према Америчком друштву за заваривање (AWS), америчка индустрија заваривања суочава се са пројектованим недостатком од преко 330,000 квалификованих заваривача до 2028. године, концентрисаних у секторима конструкција, посуда под притиском и тешке индустрије. Произвођачи челичних конструкција реагују тако што дају приоритет ћелијама за роботско заваривање великих комада које могу да раде без надзора током друге и треће смене, претварајући ограничење радне снаге у конкурентску предност у продуктивности.

Процеси заваривања за примену у челичним конструкцијама

Производња челичних конструкција користи четири основна процеса електролучног заваривања, сваки прилагођен геометрији споја, брзини производње и захтевима квалитета. Ниједан процес не покрива сваки тип споја у типичној радионици за израду челика.

Заваривање под водом (САВ)

SAW је најнапреднији процес за дуге, континуиране заварске шавове на дебелим плочама. Лук гори испод слоја гранулираног флукса, елиминишући прскање, изложеност УВ зрачењу и атмосферску контаминацију. Брзине наношења од 8 до 20 кг на сат, четири до шест пута веће од брзине ручног SAW заваривања, чине SAW процесом избора за угаоне заваре прирубница греда, чеоне спојеве ивица плоча и шавне заваре кутијастих греда у равном (1G/2F) или хоризонталном (2G) положају. Минимална дебљина плоче је обично 8 mm; SAW није погодан за танке лимове или спојеве ван положаја без система за задржавање флукса.

Електролучно заваривање пуњеним језгром (ФЦАВ)

FCAW самозаштићена или гасом заштићена жица даје веће наношење од пуне жице GMAW и бољу толеранцију на површинску контаминацију и окалину од ваљаонице, што је уобичајено код конструкционог челика који стиже из сервисног центра. FCAW-G (гасом заштићена флуксом језгрена) је примарни поступак за спојеве ван положаја, тешке угаоне заваре у положајима 3F и 4F, и заваривање на лицу места или на терену где је преносивост важна. Типичне брзине наношења су од 3 до 8 кг на сат. Потребно је уклањање згуре између пролаза, што додаје корак руковања који аутоматизоване ћелије морају узети у обзир у времену циклуса.

Електролучно заваривање метала гасом (ГМАВ)

Заваривање пуном жицом у режиму прскања или импулсног заваривања је стандардни процес на производној линији за конструкциони челик заварен у равном и хоризонталном положају. Брзине кретања од 400 до 900 мм у минути и конзистентно понашање лука чине заваривање заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем. Пулсно заваривање заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем заваривањем. Заваривање заваривањем ...

Плазма сечење и заваривање коренског слоја

За спојеве са жлебовима дебелих плоча који захтевају потпуно продирање, укључујући слојеве омотача посуда под притиском, подупираче платформи на мору и сегменте кућишта ветротурби, плазма пренос лука (PTA) или плазма кључаоница могу извести корен у једном пролазу на дебљинама плоча до 12 мм, што би захтевало вишеструке пролазе GMAW заваривањем, смањујући укупно време заваривања и деформације у зони корена. Ово је све већа примена роботских система у производњи прстенова основе ветротурби, где дебљина зида од 40 до 80 мм захтева вишепролазне програме са 20 до 40 слојева завара.

Конфигурације робота за израду тешких челичних конструкција

Геометрија радног предмета у изради челичних конструкција одређује конфигурацију робота. Ниједан тип платформе не покрива сваку примену.

Конфигурација 1: Тешки 6-осни робот на линеарној стази са позиционером контрљалице

Ово је најраспрострањенија конфигурација за производњу I-греда и кутијастих носача. Робот са 6 оса и великим корисним теретом (обично носивост руке од 50 до 200 кг за ношење SAW главе или тешког FCAW горионика) монтиран је на линеарну стазу у нивоу пода, дужине од 6 до 24 м. На крајњем крају стазе, позиционер главног/задњице држи греду и ротира је како би сваку прирубницу поставио у равни (доле усмерен) положај за SAW заваривање. Комбинација омогућава роботу да завари једну прирубницу док позиционер индексира следећу, при чему линеарна оса репозиционира робота дуж дужине греде између пролаза завара.

У пракси, пуштање у рад ове конфигурације на производној линији кутијастих носача открива да је тачност енкодера на линеарној стази доминантан извор грешке позиционирања. Стаза мора бити нивелисана са тачношћу од 0.5 мм дуж целе своје дужине, а координисана оса роботске стазе мора бити подешена тако да комбинована грешка позиционирања TCP-а остане испод ±1.0 мм у било којој тачки дуж греде. У супротном, врх завара ће лутати изван припреме жлеба код вишепролазних спојева дебелих плоча.

Конфигурација 2: Робот монтиран на портал за заваривање плочастих укрућивача

Заваривање укрућивача мреже на плочастим носачима, где угаони завари спајају вертикалне плоче укрућивача са мрежом, захтева од робота да приступи обема странама укрућивача у ограниченом простору између суседних укрућивача. Робот са 6 осовина монтиран на порталу, постављен изнад плоче на XY осама моста, решава овај проблем тако што прилази сваком укрућивачу директно одозго, при чему се роботски зглоб ротира како би досегао оба угаона завара без померања радног предмета. Системи портала за израду плоча обично се простиру од 4 до 8 м у Y оси (преко ширине плоче) и крећу се 10 до 30 м у X оси дуж дужине плоче. Делови тежине од 2,000 до 10,000 кг налазе се на поду испод портала, елиминишући потребу за опремом за подизање током заваривања.

Конфигурација 3: Кобот на мобилном постољу за заваривање на терену и у поправци

Колаборативни роботи у класи носивости од 10 до 30 кг, монтирани на постоље са точковима или клизнама са интегрисаним извором напајања, отварају нову категорију примене: заваривање на лицу места и на терену на челичним конструкцијама које се не могу унети у радионицу. Спој мостовске плоче који захтева поправке завара након монтаже, или прелазни део ветротурбе са прекидом завара откривеним током контроле у ​​употреби, примери су где преносива коботска ћелија може да изврши квалификоване роботске поступке заваривања које би заваривач на терену тешко изводио доследно у подигнутом или ограниченом простору. Способност кобота да детектује силу омогућава полуаутоматско лоцирање спојева чак и када тачност причвршћивача није доступна.

Конфигурација 4: Синхронизовани вишеструки робот за заваривање стубова и кутијастих профила

Стубови кутијастог пресека захтевају истовремено заваривање на четири уздужна шава како би се уравнотежио унос топлоте и контролисала дисторзија. Један робот који заварује један шав истовремено уноси неједнаке термичке градијенте који узрокују савијање стуба. Синхронизовани системи са више робота истовремено покрећу две до четири руке, по једну по шаву, координисане главним контролером који синхронизује време паљења лука, брзину кретања и унос топлоте у свим роботима како би се одржала термална симетрија. Дужине стубова од 4 до 12 м са попречним пресецима од 300 до 600 мм су типичне примене за ову конфигурацију. Архитектура контролера са више робота је сложенија од ћелија са једним краком, али су произвођачи који користе ову конфигурацију на архитектонским стубовима са уском толеранцијом пријавили смањење дисторзије од 40 до 60 процената у поређењу са секвенцијалним заваривањем са једним роботом.

Типови спојева, параметри преплитања и вишепролазно програмирање

Заваривање конструкционог челика покрива ужи распон врста спојева него општа израда, али сваки тип има специфичне параметре који одређују квалитет завара.

Т-спојеви угаони завари су најчешћи тип споја у конструкционом челику, јављају се свуда где се укрућивач, спојна плоча или секундарни елемент спајају са мрежом или прирубницом. Величина угаоног завара (дужина крака) креће се од 6 до 25 мм, у зависности од пројектованог оптерећења. Роботски програми за угаоно заваривање одређују угао горионика (обично 45 степени који преполовљује спој, ±5 степени за асиметричне угаоне), брзину кретања, брзину додавања жице и амплитуду осцилација ако се користи образац ткања. Једнопролазни угаони спојеви до крака од 8 мм су постигнути помоћу GMAW при брзини од 450 до 600 мм у минути. Већи угаони спојеви захтевају програме за више пролаза са датотекама параметара по пролазу сачуваним у контролеру робота.

Жлебни завари (V, X, двоструки V) користе се за спојеве са потпуним продором на примарним конструктивним елементима: спојеви греде и стуба, спојеви ребра плочастих носача и прирубнице и шавови љуске ветробрана. Припрема V-жлеба за плоче дебљине до 25 мм користи угао од 60 степени са коренском површином од 3 мм и размаком у корену од 3 мм. Двоструки V (X-жлеб) се користи за плоче преко 25 мм како би се уравнотежио унос топлоте између површина и смањило угаоно изобличење. Роботски програми са више пролаза за чеоно спој са X-жлебом дебљине 50 мм могу захтевати 18 до 28 слојева завара, при чему је сваки пролаз одређени положајем (број слоја и завара унутар слоја), брзином кретања, брзином додавања жице и параметрима ткања ако се попуњава широка скошена ивица.

Сучеони спојеви на плочастим укрућивачима и уметцима захтевају сензор додира или ласерско претходно скенирање да би се лоцирао корен споја пре првог пролаза завара, јер толеранције сечења и уклапања на конструкцијској челичној плочи могу да варирају ±2 до 3 мм од номиналне, веће од размака корена завара за танке спојеве. Контролер робота мора да изврши рутину претраге која лоцира стварни положај споја и ажурира програмирану путању пре покретања лука.

Системи за праћење и детекцију шавова

Заваривање великих комада уводи термичку деформацију током секвенце заваривања коју офлајн програмиране путање не могу да предвиде. Системи за праћење шава су стога функционални захтев код робота за заваривање конструкцијског челика, а не опциони додатак.

Табела 1: Технологије праћења шавова за заваривање конструкцијског челика
Тип сензора Бочна тачност Компатибилни процеси Најбољи типови зглобова Ограничења
Ласерски линијски скенер (Meta Vision, Servo-Robot, Scansonic) ±0.1–0.3 мм GMAW, FCAW, SAW (са заштитним поклопцем од флукса) V-жлеб, заобљени жлеб, преклоп, Т-спој SAW флукс заклања главу за скенирање; потребан је одстојник за чишћење резервоара флукса
Праћење шава кроз лук (TAST) ±0.3–0.8 мм GMAW, FCAW са осцилацијом V-жлеб, симетрично заобљење Захтева константан сигнал лука; није погодно за SAW или FCAW-S са високим прскањем
Контрола напона лука (AVC) Само висина (±0.2 мм) ТИГ (GTAW), плазма Коренски пролаз на цеви, посуди под притиском Латерална корекција само од осцилације горионика; без повратне информације о попречном шаву
Претрага додиром (пре заваривања) ±0.5–1.0 mm (само почетна локација) GMAW, FCAW Сучељни, угаони спој (лоцирање почетка и краја споја) Не праћење завара; исправља положај само на почетку сваког пролаза

Ласерски линијски скенери (од добављача као што су Meta Vision Systems, Servo-Robot и Scansonic) су најспособнија опција за конструкциони челик. Скенер се монтира 80 до 150 мм испред горионика, пројектује структурирану светлосну линију преко споја и доводи векторе бочне и висинске корекције до роботског интерполатора на 100 до 500 Hz. За SAW примене, скенер мора бити постављен на одстојну руку која чисти левак за флукс, обично 200 до 350 мм испред тачке контакта са жицом. То растојање је довољно далеко за скенирање нерастопљеног флукса испред лука, а ипак довољно близу да коригована путања стигне до лука пре него што се радни предмет померио са скениране позиције због термичког раста.

Стандарди квалитета: AWS D1.1, AWS D1.5, ISO 3834 и EN 1090

Заваривање конструкцијског челика регулисано је међусобно повезаним скупом стандарда који одређују нивое квалитета завара, захтеве за квалификацију и обавезе инспекције. Применљиви стандард зависи од крајње примене и тржишта.

Табела 2: Стандарди квалитета за заваривање конструкцијског челика
стандард Обим Кључни захтев за нерационално тестирање Маркет
АВС Д1.1 — Кодекс за заваривање конструкција: Челик Све статички и циклично оптерећене челичне конструкције осим мостова и посуда под притиском Визуелни преглед је обавезан; UT или RT су потребни за заварене жлебове са потпуним продором споја (CJP) у циклично оптерећеним конструкцијама Северна Америка (зграде, индустријске структуре, торњеви)
АВС Д1.5 — Кодекс заваривања мостова Челични аутопутски мостови (примењује се на све врсте завара на главним и споредним елементима) УТ је обавезан на свим CJP жлебним заварима; МТ на угаоним заварима у зонама затезања; радиографско испитивање на специфичним категоријама спојева Северна Америка (програми изградње мостова на аутопутевима)
ИСО-КСНУМКС КСНУМКС — Свеобухватни захтеви квалитета Заваривање металних материјала фузијом; свеобухватни ниво захтева потпуну квалификацију поступка (WPS/PQR), квалификоване завариваче/оператере, инспекцију и следљивост Врста и учесталост НДТ-а по стандарду производа (нпр. EN 1090); ISO 3834-2 налаже да се резултати инспекције документују по сваком завару Међународно; захтевано стандардом EN 1090 за EXC2–EXC4
СР КСНУМКС ЕКСЦ2 Извођење челичних конструкција; EXC2 = стандардна класа последица (већина комерцијалних зграда, индустријски објекти) VT на свим завареним спојевима; UT или MT/PT на CJP и носећим угаоним завареним спојевима према EN ISO 17635; радиографско испитивање за специфичне категорије спојева Европа / тржишта CE ознаке
ЕН 1090 EXC3 Висока класа последица (мостови, кранови, стадиони, приобалне потпорне конструкције) Проширени обим NDT-а: 10–25% UT на CJP заварима; MT на угаоним заварима у зонама оптерећења замором; потпуна следљивост на сваком завареном споју Европа / тржишта CE ознаке
ЕН 1090 EXC4 Веома висока класа последица (нуклеарна енергија, неке приморске примарне структуре) 100% UT или RT на свим CJP заварима; MT 100% на угаоним заварима; потребна је инспекција треће стране; обавезна је квалификација координатора заваривања Европа (нуклеарна енергија, критична приобална енергија)

AWS D1.5 је најзахтевнији северноамерички стандард за структурно заваривање за рутинске радове на мостовима. Он захтева ултразвук (UT) на свим завареним жлебовима са потпуним продором спојева и налаже да се роботски или механизовани поступци заваривања посебно квалификују, одредба која захтева од произвођача који користе робота за заваривање челичних конструкција на програмима за мостове да покрену посебну Спецификацију поступка заваривања (WPS) и Запис о квалификацији поступка (PQR) за роботски процес, за разлику од њихових ручних поступака заваривања.

Стандарди EN 1090 EXC3 и EXC4 налажу усклађеност са стандардом ISO 3834-2, што заузврат захтева сертификованог координатора заваривања (ниво IWE или IWT према ISO 14731), потпуну документацију о праћењу која повезује сваки завар са његовим поступком, квалификацију заваривача или оператера и резултате инспекције. За аутоматизовано заваривање према EXC3/EXC4, дневник заваривања са контролера робота, који бележи брзину кретања, брзину додавања жице, напон, струју и температуру предгревања по пролазу, мора се чувати као део записа о квалитету за сваки спој.

Ручно наспрам механизованог наспрам роботског: поређење продуктивности и трошкова

Табела 3: Ручно наспрам механизованог наспрам роботског заваривања конструкцијског челика
метрички Ручно (SMAW/FCAW) Механизовано (трактор за резану пилу, аутоматизовани апарат за заваривање шавова) Роботски (6-осни + линеарна стаза или портал)
Стопа таложења 1–3 кг/х 5–15 кг/х (равни положај SAW) 4–12 кг/сат (GMAW/FCAW); 8–20 кг/сат (SAW)
Ефикасност времена паљења лука КСНУМКС-КСНУМКС% КСНУМКС-КСНУМКС% 65–80% (са двоструком станицом или континуираним храњењем)
Стопа дефекта завара (први пролаз) 4–8% (према запажањима из индустрије) КСНУМКС-КСНУМКС% КСНУМКС-КСНУМКС%
Цена по метру завара (релативна) 1.0x основна вредност 0.55–0.70к 0.40–0.60x (при обиму производње; више при малим количинама)
Висока флексибилност мешања Високо; заваривач се тренутно прилагођава Ниско; потребно је подешавање по типу споја Средње-високо; OLP програми се могу пребацити за 15–60 минута
Дебела плоча (>25 мм) вишепролазна Способан; зависи од вештог заваривача Могуће само на равном/хоризонталном терену Способан за рад са датотекама параметара по пролазу; захтева валидирану вишепролазну процедуру
Захтев за квалификацију заваривача Према AWS D1.1 §4 или EN 287-1 Квалификација оператера према AWS D1.1 §4.13 или EN ISO 14732 Квалификација оператера робота према AWS D16.4; квалификација поступка роботског заваривања према важећем пропису

Према запажањима из индустрије од стране произвођача челичних конструкција који користе ћелије за роботско електролучно заваривање, стопе дефекта завара (мерене као удео спојева који не испуњавају критеријуме прихватања у првом пролазу за визуелно заваривање или нерационално заваривање) падају са типичних 4–8% у ручним FCAW операцијама на испод 1% у правилно квалификованим роботским GMAW или SAW ћелијама са активним праћењем шава. Смањење рада на прераду чини 15–25% укупног побољшања трошкова по метру, поред директног повећања продуктивности од већих брзина наношења и времена рада лука.

Три анонимне студије случаја

Студија случаја 1: Произвођач основе ветротурбине

Европски произвођач компоненти за ветротурбине, који је производио прелазне делове и делове лименки за темеље турбина од 4 до 6 MW, суочио се са уским грлом у производњи на вишеслојним кружним заварима који спајају ваљане челичне лименке дебљине 60 до 80 mm. Сваки шав је захтевао 22 до 30 пролаза GMAW заваривањем по поступку квалификованом према EN 1090 EXC3 и ISO 3834-2. Ручни заваривачи су трошили 35 до 50 сати по споју, а недостатак квалификованих заваривача са дисциплином предгревања и измеђуслојне температуре коју је поступак захтевао узроковао је промашаје у распореду.

Произвођач је инсталирао тешког робота са 6 оса на систем кружних трака, са делом лименке монтираним у ротациони позиционер у нивоу пода (глава са погоном ротације променљиве брзине). Контролер робота је синхронизовао брзину ротације са брзином кретања како би одржао константну брзину заваривања од 350 до 400 мм у минути, без обзира на варијације пречника лименке између модела турбина. Контролер напона лука је управљао висином горионика током сваког пролаза. Праћење ласерског шава помоћу главе за скенирање серво-робота је кориговало бочни положај при сваком следећем пролазу у односу на претходни профил шава.

Након квалификације процеса и тромесечног периода привременог повећања, ћелија је смањила време заваривања по споју са 42 сата на 11 сати, при чему је стопа пролаза NDT-а у првом пролазу (UT према EN 1090 EXC3) побољшана са 78% на 96%. Усклађеност са температуром предгревања и међупролазног заваривања побољшана је са 84% на 99% јер је контролер робота интегрисао канал података термопара који је паузирао покретање лука док међупролазна температура није била унутар WPS-спецификованог прозора.

Студија случаја 2: Радионица за израду компоненти моста

Северноамерички произвођач мостова који производи заварене плочасте носаче за програме надвожњака на аутопутевима квалификован је према AWS D1.5 стандарду. Радионица је производила 15 до 30 прилагођених конфигурација носача годишње, са прирубницама дебљине од 25 до 75 mm и висинама мреже од 1,200 до 2,400 mm. Сви CJP жлебни заварени спојеви захтевали су UT инспекцију према захтевима AWS D1.5.

Произвођач је распоредио тешког робота са 6 оса монтираног на порталу преко заваривачког кревета дужине 22 метра и ширине 4 метра. Портал је обрађивао угаоне заваре између мреже и прирубнице користећи FCAW-G, при чему су угаони завари учвршћивача мреже програмирани путем софтвера за офлајн програмирање који је увозио геометрију носача из структурног CAD система радионице. Нове конфигурације носача захтевале су 6 до 10 сати OLP програмирања, у поређењу са 2 до 3 дана ручног распоређивања и припреме заварених спојева раније.

Радионица је пријавила повећање од 2.7 пута у броју метара завара по оператеру по смени. Стопа прихватања првог пролаза УТ тестом на CJP жлебовима достигла је 97%, што је омогућило радионици да добије програм за мостове који је захтевао доказиве квалитетне перформансе изнад њихове основне вредности ручног заваривања. Квалификација роботске процедуре заваривања AWS D1.5 додала је осам недеља времена за квалификацију пре производње, што је било главно ограничење распореда за покретање система.

Студија случаја 3: Произвођач модула офшор платформе

Приобално фабричко бродоградилиште у југоисточној Азији, које склапа структурне оквире горњих модула, изграђене од тешких стубова кутијастог пресека (зид 400 × 400 × 20 мм) и греда са широким прирубницама, усвојило је приступ синхронизованог заваривања са више робота за уздужне спојеве стуба. Сваки кутијасти стуб захтевао је истовремено заваривање четири угаона шава дужине 12 м како би се контролисало угаоно изобличење унутар 3 мм дуж дужине стуба, што је захтев постављен спецификацијом димензионалне толеранције конструкције облоге.

Бродоградилиште је инсталирало ћелију са четири робота, свака рука на независној линеарној стази од 14 метара у нивоу пода, координисаној архитектуром контролера робота типа „главни-славни“. Сва четири робота су истовремено покретала сваки пролаз, одржавала идентичне брзине кретања унутар ±2 мм у минути једна од друге и извршавала обрасце осцилације горионика синхронизовано како би се произвео равномерни унос топлоте на све четири површине шава. Дисторзија након заваривања износила је у просеку 1.8 мм по дужини стуба, у односу на претходни просек ручног заваривања од 7.4 мм, што је смањење од 76% које је елиминисало већину претходно потребног исправљања пламеном након заваривања.

Бродоградилиште је такође користило дневнике роботског заваривања (струја, напон, брзина по пролазу) као записе о следљивости за досије квалитета приобалних конструкција, задовољавајући захтеве стандарда израде DNV-GL за документовање параметара заваривања на примарним структурним заварима.

Где се уклапају постојећи добављачи: Опције робота и система

Неколико произвођача робота испоручује руке у распонима носивости погодним за примене са конструкцијским челиком. FANUC и ABB нуде руке са 6 осовина за тешке терете (номиналне носивости од 100 до 500 кг) са SAW компатибилношћу и конфигурацијама са дугим дометом које су доказане на терену на порталним системима у бродоградилиштима и окружењима тешке производње. Yaskawa-ина Motoman MS серија укључује руке дизајниране за координисани рад више робота, што је релевантно за синхронизовану конфигурацију заваривања стубова. KUKA нуди линеарну интеграцију шина путем свог KUKA.LinearRobotTech пакета, који координира осе шина и руке у једној кинематичкој групи.

EVST се бави тржиштем заваривања тешких конструкција кроз своју QJAR серију, која обухвата носивост од 3 до 800 кг у оквиру једне контролне архитектуре. QJAR руке од 100 до 300 кг носе SAW главе и тешке FCAW горионике који се користе за прирубнице греда и спојеве дебелих плоча, док је одговарајућа линија позиционера за заваривање (капацитета до 50 тона, доступна на evsrobot.com/welding-positioner_c8) и линеарне шине у нивоу пода (evsrobot.com/robot-track) чине комплетан кинематички систем за конфигурације заваривања линија греда и стубова. EVST их испоручује као интегрисане системе по принципу „кључ у руке“, укључујући роботску руку, шину, позиционер, интеграцију извора напајања, заштитне ограде и CE/SGS/TUV сертификате, смањујући ризик интеграције за произвођаче којима недостаје интерно особље за инжењеринг роботских система. Покривеност пуним опсегом корисног оптерећења значи да једна EVST контролна платформа може координирати и тешку структурну руку и лакшу GMAW руку за радове на учвршћивачима или спојевима са ограниченим приступом на истој производној линији. EVST такође нуди интелигентни систем за заваривање који генерише путање завара из 3Д скенирања уместо ручног учења.

Према Међународној федерацији за роботику (IFR), примене у изради метала и заваривању ван аутомобилског сектора чиниле су процењених 18–22 процента свих нових инсталација индустријских робота широм света у 2024. години, при чему су конструкциони челик, бродоградња и израда посуда под притиском покретали раст у сегменту робота за тешке терете. Добављачи линија за заваривање по принципу „кључ у руке“ који нуде интегрисане системе позиционирања и линеарних шина, који покривају носивост од 3 до 800 кг, позиционирани су да одговоре на захтев за ефикасношћу капиталних трошкова који је историјски ограничавао усвајање код произвођача конструкција средње величине.

План усвајања у четири корака

Корак 1: Пилот ћелија, једнопроцесна, једнозглобна породица

Почните са једним роботом, једним процесом и типом споја са највећим обимом израде у радионици. За већину произвођача конструкција, ово је угаоно заваривање греде и прирубнице коришћењем GMAW машине на 6-осној руци са линеарном стазом од 4 до 8 метара и позиционером главе/контрилице. Пилот ћелија успоставља ток рада програмирања OLP-а, процес квалификације WPS-а (укључујући квалификацију процедуре коју захтева пропис за роботско заваривање према AWS D1.1 или EN 1090) и програм обуке оператера. Пилот ћелија која ради једну смену дневно током три до шест месеци пружа довољно података о производњи за изградњу случаја поврата инвестиције за проширење и за идентификацију типова спојева и стања материјала који захтевају надоградње праћења шава пре следеће фазе.

Корак 2: Скалиране ћелије, вишеструке породице спојева, праћење шава

Када се пилот WPS квалификује и оператери су вешти у ОЛП софтверу, проширите се на другу ћелију циљајући другу породицу спојева, обично угаони завар учвршћивача мреже помоћу портала или друге руке монтиране на шину. Додајте ласерско праћење шава у овој фази, јер ће проширени опсег делова укључивати геометрије спојева где праћење кроз лук не пружа одговарајућу тачност. У кораку 2, ОЛП библиотека треба да покрије 60 до 80 процената програма за делове који се понављају у радионици, са параметарским шаблонима који омогућавају генерисање нових конфигурација уређивањем висине греде, ширине прирубнице и размака учвршћивача, уместо поновног програмирања од нуле.

Корак 3: Вишепроцесна линија, интеграција SAW-а, координисани позиционери

Трећа фаза интегрише SAW заваривање високим депозицијама за шавне заваре прирубница греда и кутијастих носача, допуњујући већ покренуте GMAW ћелије. Квалификација SAW процеса према важећем пропису додаје четири до осам недеља припреме пред производњу. У овој фази се уводи координисана контрола позиционера, где је оса ротације позиционера синхронизована 7. оса роботског програма како би се омогућило континуирано заваривање преко дужине спојева без ручног поновног фиксирања. Координација више робота за заваривање стубова, ако је применљиво, такође се уводи у кораку 3.

Корак 4: Стандардизација више локација и даљинско праћење

Произвођачи са више локација у радионицама или двориштима могу да се стандардизују на заједничкој роботској платформи и OLP софтверској библиотеци у кораку 4, омогућавајући да се програми квалификовани на једној локацији преносе и извршавају на другој (са ажурираном документацијом о квалификацији коју захтева код за WPS сваке локације). Даљинско праћење дневника заваривања, где се подаци о параметрима роботског заваривања преносе на централну контролну таблу квалитета, пружа видљивост управљања на свим локацијама и генерише записе о следљивости потребне за досијее квалитета EN 1090 EXC3/EXC4 и AWS D1.5 без ручног уноса података.

Према запажањима произвођача челичних конструкција у Северној Америци и Европи, радионице које прате план фазног усвајања (од пилот ћелије до скалираних ћелија и вишепроцесне линије) постижу повраћај инвестиције у роботско заваривање за 18 до 36 месеци, у поређењу са 36 до 60 месеци за радионице које покушавају са потпуном аутоматизацијом линије у једном капиталном пројекту. Фазни приступ омогућава да се програмска библиотека OLP-а и вештине оператера развијају паралелно са улагањем капитала, смањујући период повећања продуктивности након сваке нове инсталације ћелије.

Најчешћа питања (FAQ)

Који је поступак заваривања најбољи за робота за заваривање челичних конструкција на дебелим плочама?

За спојеве дебелих плоча (преко 25 мм) у равном или хоризонталном положају, укључујући прирубнице греда, шавове кутијастих носача и заварене спојеве конзерви ветротурби, заваривање под потопљеним електролучним заваривањем (SAW) даје највећу брзину наношења (8 до 20 кг на сат) и најдубље продирање у једном пролазу. GMAW импулсно или FCAW-G је практичан избор за вишепролазне жлебне заваре у положајима који нису равни, и за спојеве где је задржавање флукса SAW непрактично. За заваривање корена на жлебним спојевима са пуним продором у цевима или посудама под притиском, плазма заваривање може да заврши корен у једном пролазу на дебљинама зида до 12 мм што би захтевало вишеструке GMAW пролазе, смањујући укупни унос топлоте и ризик од деформације у зони корена.

Колико дугачка линеарна стаза је потребна роботу за заваривање челичних конструкција за заваривање снопом?

Дужина стазе се одређује дужином греде плус досег роботске руке на сваком крају. За греду од 12 м, где роботска рука досеже 1.5 м изван сваког краја хода стазе, минимална стаза је 15 м. За стандардне производне линије И-греда које користе греде од 6 до 24 м, типичне су дужине стаза од 8 до 28 м. Стаза такође мора да прими кретање контрљача позиционера за различите дужине греда, тако да је укупна дужина пода за ћелију за заваривање гредом обично максимална дужина греде плус 3 до 5 м за размак робота на крају стазе и кретање контрљача позиционера.

Колико је времена потребно за програмирање нове конфигурације греде на роботу за структурно заваривање?

Са већ успостављеним шаблоном за параметарско офлајн програмирање (OLP) за дату фамилију спојева (на пример, угаони заварени спојеви прирубнице I-греде), програмирање нове греде са различитом дубином, ширином прирубнице или размаком између ребара обично траје 1 до 4 сата OLP оператера, у поређењу са комплетном израдом програма од 6 до 16 сати од нуле. Прво подешавање OLP шаблона за нову фамилију спојева, укључујући верификацију на физичком хардверу, траје 2 до 5 дана, укључујући и контролу првог завара који захтева код. Радионице које користе структурне CAD додатке за увоз за свој OLP софтвер могу смањити рутинско програмирање нове конфигурације на мање од 1 сата када се геометрија увози директно из 3D модела.

Може ли се робот за заваривање користити за заваривање конструкција на лицу места или на терену?

Колаборативни роботи (коботи) носивости од 10 до 30 кг, монтирани на мобилне постоља, користе се за поправке конструкција на лицу места и заваривање спојева на терену. Способност кобота да детектује силу му омогућава да лоцира положаје спојева без крутих причвршћивача, а смањени захтеви за заштиту омогућавају рад у ограниченим или узвишеним радним окружењима где се традиционални индустријски роботи не могу безбедно распоредити. Примарна практична ограничења су приступ (постоље мора бити постављено унутар домета споја робота) и обим процеса (GMAW и FCAW су изводљиви; SAW није преносив). Сво роботско заваривање на терену захтева WPS квалификован према прописима за роботски процес, одвојено од ручног или механизованог поступка.

Како робот за заваривање челичних конструкција обрађује вишеслојне спојеве дебелих плоча?

Вишепролазно заваривање дебелих плоча захтева библиотеку сачуваних процедура у контролеру робота, са једном датотеком параметара по слоју завара и положају завара унутар сваког слоја. За X-жлебни сучеони спој од 50 мм, то може бити 25 до 35 појединачних програма за пролазе, од којих сваки одређује брзину кретања, брзину довода жице, угао горионика, образац ткања и амплитуду. Контролер робота извршава ове програме секвенцијално, са провером температуре између пролаза (било путем интегрисаног канала термопара или ручне верификације температуре уграђене у секвенцу програма). Праћење ласерског шава је активно од другог пролаза надаље, пратећи профил круне претходног пролаза како би се горионик правилно позиционирао за следећи слој пуњења. Неки напредни системи користе 3Д ласерски профилометар за скенирање профила завара након сваког слоја и аутоматски подешавају путању следећег пролаза на основу измерене висине и ширине завара.

Сродни ресурси

Ажурирано: Април КСНУМКС, КСНУМКС

Сјајно! Учешће у:

EVST лого
Преглед приватности

Ова веб локација користи колачиће како бисмо вам пружили најбоље корисничко искуство. Подаци о колачићима се чувају у вашем прегледачу и обављају функције као што су препознавање када се вратите на нашу веб страницу и помажете нашем тиму да разуме који се дијелови веб странице налазе најинтересантније и корисније.